Da li je Srbiji potreban novi izborni sistem?
U Srbiji se posle izbora često debatuje o potrebi da se izborni sistem menja kako bi se biračka volja bolje predstavila. Obično se traži glasanje za ličnost umesto za listu. Ali prošlonedeljni izbori za gradonačelnika Londona pokazali su da postoji još jedna mogućnost, da se dvokružni izbori održe u istom danu, samo jednim glasanjem.
Osim što je prvi Pakistanac i musliman koji je postao gradonačelnik Londona, Sadiku Kanu je uspelo još nešto: da pobedi jer je bio drugi izbor birača. Zvuči kao izborna neregularnost, ali je zapravo reč o načinu izbora za gradonačelnika Londona.
Svaki birač može da zaokruži dva kandidata: svoj prvi i drugi izbor za gradonačelnika. Ukoliko prvi izbor nije ušao među dva sa najviše glasova, drugi izbor dobija njegov glas. Zahvaljujući tim, drugim glasovima, Sadik Kan je prešao granicu od 50 odsto.
Dva izbora umesto jednog podrazumeva da je manje verovatno da će naš glas biti bačen, ali taj sistem uspeva samo mestimično. Najpre, jer biračima može biti komplikovan, smatra Đorđe Vuković iz Cesida.
"Ono što je problem ne samo Srbije, već i celog Balkana jeste jedan nivo manjka demokratske kulture, jedan nivo manjka pismenosti i razumevanja nekih drugih stvari. Mi smo imali na saveznom nivou taj model sa dva glasa, bio je veliki broj nevažećih listića jer ljudi to nisu razumeli", kaže Đorđe Vuković.
Umesto toga, kritičari sadašnjeg izbornog sistema preporučuju da promene sistema idu u pravcu glasanja za ličnost umesto za listu.
Profesor FPN-a Slaviša Orlović kaže da izborni sistem koji omogućava biračima da zaokruže konkretnog kandiata, više je fer, uspostavlja neposrednu vezu između birača i izabranih, povećava odgovornost narodnih poslanika, utiče na reformu političkih partija iznutra, utiče na bolji rad političkih institucija.
Kako doći do tog nivoa demokratičnosti u postojećem proporcionalnom sistemu?
"Moguća je samo jedna intervencija, da se u okviru postojećeg proporcionalnog sistema birači osim što zaokruže listu, zaokruže i kandidate u koje imaju poverenje. Mislim da bi to bio jedan korak napred", smatra Orlović.
Vuković kaže da možete način glasanja sprovesti tako da čovek zaokruži jednog kandidata, pa da se onda napravi neka polupreferencijalna lista gde na kraju izborni organi imaju obavezu da sve to izračunaju, da vuku na konto stranke, ali to njih opterećuje, ne građane.
"Vi kao državna administracija uvek možete da uvedete malo obrazovanije, pismenije, one koji to mogu da izvedu", kaže Vuković.
Sistem glasanja po kojem je izabran gradonačelnik Londona verovatno bi jasnije predstavio volju birača nego sistem po kojem mi glasamo. Jeftiniji je jer nema drugog kruga i ponavljanja izbora. Ali, zahteva i određenu političku i demokratsku kulturu. I zato je verovatnije da će ostati kao i Sadik Kan - izuzetak, ne pravilo.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар