Читај ми!

Izmene zakona o obrazovanju samo kozmetičke

Na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, poslanici ocenili najavljene izmene Zakona o visokom obrazovanju kao kozmetičke. Članovi odbora smatraju da je neophodno da se o najavljenim izmenama raspravlja na javnom slušanju.

Poslanici smatraju da je neophodno da se o izmenama ovog zakona raspravlja na javnom slušanju koje bi, kako kažu, trebalo što pre da se organizuje. Poručuju i da su izmene najavljene samo da bi se izbegli protesti "starih" studenata prilikom upisa, prenosi Tanjug.

Oni su negodovali i zbog toga što na današnjoj sednici Odbora nije bilo predstavnika Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a što je u prethodnom sazivu, kako kažu, bila praksa.

Na javnom slušanju, zaključili su poslanici, trebalo bi da se govori o nekoliko tema, a između ostalih, o akreditaciji, nostrifikaciji diploma, registru doktorskih disertacija, ali i o registru nastavnika.

"Prema najavama o ovom zakonu bi Vlada trebalo da odlučuje sredinom avgusta. Javna rasprava bi trebalo da se organizuje što pre kako bismo mogli da utičemo na taj dokument", rekla je predsednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Aleksandra Jerkov.

Jerkovljeva je dodala i da bi na javnom slušanju neko iz Ministarstva prosvete trebalo da obrazloži zašto su odlučili da menjaju i dopunjuju Zakon o visokom obrazovanju.

I Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke Marko Atlagić ocenio je da su najavljene izmene tog zakona samo kozmetičke, navodeći da će njima biti obuhvaćena i akreditacija fakulteta i to samo zbog nedavnih afera.

Smatra i da sama Komisija za akreditaciju Srbiji nije potrebna, navodeći da ima drugih službi u Ministarstvu prosvete koje bi mogle da ocenjuju visokoškolske ustanove, a ne da se izdvaja novac za Komisiju da to radi.

"Očekivao sam ministra ili nekog pomoćnika koji bi nam rekao nešto o najavljenim izmenama zakona...Šta će nam ta Komisija za akreditaciju", upitao je Atlagić i dodao da je "najveća mafija" u tom telu.

Tvrdi i da nema reforme obrazovanja bez transformacije Ministarstva prosvete.

Poslanik poslaničke grupe Nove Demokratske stranke Ninoslav Stojadinović saglasan je da bi izmenu zakona trebalo da obrazloži ministar prosvete Srđan Verbić, navodeći da se one donose samo da bi se izbegao štrajk "starih" studenata.

"Ministar 'nema pojma' o visokom obrazovanju, nauci... Uvek je redovni profesor univerziteta bio ministar, a mi sad imamo katastrofu", kritikovao je Stojadinović Verbića i rekao da bi na narednoj sednici Odbora želeo da vidi ministra i pita ga kada planira da se izmene tog zakona usvoje.

I poslanik SNS Mileta Poskurica smatra da najavljene promene nisu reformske.

"Ovo nisu reformske promene, nego nečim indukovane. To nije smisao reformi", poručio je Poskurica.

Članovi Odbora su se saglasili i da bi na javno slušanje trebalo pozvati predstavnike državnih i privatnih univerziteta, Komisije za akreditaciju, Konferencije univerziteta Srbije, ali i Studentske konferencije univerziteta Srbije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње