Број преминулих од ковида 19 у Турској порастао је током протекла 24 часа за 27 и сада износи 5.001, изјавио је турски министар здравља Фахретин Коча.
Према подацима портала Worldometers, број новозаражених порастао је за 1.268 на укупно 190.165.
уторак, 23.06.2020, 07:12 -> 16:54
Извор: РТС, Tанјуг
Globalno je koronavirusom zaraženo više od devet miliona ljudi, u toku jučerašnjeg dana 183.000. Preminulo je oko 467.000, a gotovo isto toliko je izlečeno. Otkako je virus identifikovan u decembru u Kini, kovid 19 prijavljen je u više od 200 zemalja. Evropske zemlje ublažavaju mere karantina, ali se istovremeno pripremaju za mogući drugi talas.
Број преминулих од ковида 19 у Турској порастао је током протекла 24 часа за 27 и сада износи 5.001, изјавио је турски министар здравља Фахретин Коча.
Према подацима портала Worldometers, број новозаражених порастао је за 1.268 на укупно 190.165.
Код једног службеника амбасаде Хрватске у Београду потврђен је позитиван налаз на коронавирус и одмах након тога спроведено је тестирање свих осталих радника у амбасади, речено је РТЛ-у у хрватском Министарству спољних послова.
Резултати тестирања се очекују у следећих 48 сати, до тада ће сви службеници своје радне задатке обављати од куће. Амбасада је затворена, јављају хрватски медији.
Ова ситуација, потврђено је, неће ни на који начин утицати на спровођење парламентарних избора 4. и 5. јула на подручју Србије нити на претходну регистрацију бирача, која је у највећој мери довршена.
У Црној Гори су идентификоване још три новозаражене особе коронавирусом и сада их је укупно 54, саопштио је Институт за јавно здравље.
"Од последњег пресека лабораторије ИЈЗ ЦГ завршиле су анализу 45 узорака од којих је три било позитивно на нови корона вирус. Новопозитивни су из Бијелог Поља и сву контакти претходно позитивног случаја", наводи се у сапштењу објављеном на званичном Твитер налогу.
Хрватски министар унутрашњих послова Давор Божиновић најавио је нови режим који ће се спроводити на границама Хрватске са БиХ и Србијом, а који би могао укључивати и поновну обвезну самоизолацију од 14 дана.
Истакао је да је сутра састанак Националног штаба на којем ће вероватно донети одлуку којом ће променити режим који у овом тренутку постоји на граничним прелазима Хрватске са Србијом, БиХ и Црном Гором, али и када је у питању путовање за грађане са КиМ и Северне Македоније.
"Сутра ћемо донети одлуку, знате да оне ступају на снагу у 00.00 следећи дан; међутим не бих сада прејудицирао, али вероватно режим који је постојао - а то значи самоизолација за оне који долазе из смера тих држава, сутра ће о томе бити речи и вероватно ћемо донети одлуку на том трагу, али причекајмо до сутра", нагласио је Божиновић, преноси Хина.
У последња 24 сата у Великој Британији је забележено 280 нових смртних случајева, пренео је Ројтерс.
Од почетка епидемије у Великој Британији је од последица коронавируса преминуло 42.927 људи.
Надлежни у Ирану саопштили су да број нових смртних случајева услед обољевања од ковида 19 данас износи 121, што је највећи дневни пораст броја умрлих у тој земљи за више од два месеца.
Иран је пандемијом најтеже погођена блискоисточна земља а, поређења ради, претходни рекордни пораст броја преминулих забележен је 11. априла, када је регистровано 125 смртних случајева, наводи Гардијан.
По речима портпаролке министарства, укупни број умрлих сада износи 9.863, а у последња 24 часа на тестирању на коронавирус било је позитивно још 2.445 људи, чиме је укупан број случајева достигао 209.970.
У Северној Македонији у последња 24 сата регистровано је 118 нових случаја заражених коронавирусом и четворо преминулих, преносе македонски медији.
Према подацима македонског Института за јавно здравље оздравило је 74 особа.
Укупан број заражених од почетка епидемије у тој земљи износи 5.311, оздравило је 2.048, док је број умрлих 251. Активних случајева је 3.012.
Министарство здравља Перуа саопштило је да је број нових случајева коронавируса у понедељак био најнижи од почетка маја.
Kако наводи Си-Ен-Ен, број новозарежених у понедељак је износио 2.511, чиме је укупан број случајева коронавируса премашио 257.000, а број преминулих порастао је за 174, на укупно најмање 8.223.
Данас је стоти дан откако је због пандемије коронавируса у Перуу уведено ванредно стање, али су тамошње власти у престоници Лими и још неким градовима одобриле поновно отварање тржних центара да би омогућиле наставак економских активности.
У последња 24 сата у Хрватској је регистровано 30 нових случајева заразе коронавирусом, а тестирано је 347 узорака.
По једна заражена особа је из Истарске жупаније и из Бродско-посавске жупаније, по две су из Дубровачко-неретванске и Загребачке жупаније.
Само из Града Загреба је 12 новооболелих особа, колико је регистровао и у Осјечко-барањској жупанији.
Од почетка епидемије укупно је заражено 2.366 особа. До сада је у Хрватској тестирано 73.093 особа, од тога 347 у последња 24 сата. На болничком лечењу тренутно је 16 особа.
Укупан број преминулих је 107 од почетка епидемије, саопштио је Национални штаб за цивилну заштиту.
Влада Србије потврдила је одлуке Kризног штаба да је од данас обавезно коришћење заштитних маски у градском и међуградском превозу, а да је, што се тиче затворених простора, препорука свим грађанима да у свим затвореним просторима носе маске.
Kада је реч о затвореним просторима, посебан акценат је на поштама, банкама, јавним институцијама и продавницама и тржним центрима.
Путницима који не носе маске неће бити допуштен улаз у превозна средства.
Маске не морају бити хируршке, купљене у апотеци већ грађани могу користити и памучне маске за вишекратну употребу, наведено је у саопштењу Владе.
Влада Србије наставиће и у наредним данима да са великом пажњом прати развој епидемиолошке ситуације и о свему ће редовно и благовремено обавештавати грађане.
У последња 24 сата у Шведској је забележено 39 особа које су преминуле због ковида 19, а регистровано је 1.905 нових случајева, саопштила је Управа за јавно здравље Шведске.
Од почетка епидемије у Шведској је преминула 5.161 особа, а забележено је 60.837 случајева заразе коронавирусом.
Најбољи светски тенисер Новак Ђоковић саопштио да су он и његова супруга Јелена позитивни на ковид 19.
Одмах по доласку у Београд, Новак се тестирао заједно са члановима породице и тима са којима је био у Београду и Задру.
Према подацима са сајта worldometer у Русији су потвђена још 7.425 случајева коронавируса, чиме је укупан број заражених порастао на 599.705.
Преминуло је још 153, чиме се број смртних случајева у тој земљи попео на 8.359.
Од последица ковида 19 до сада се опоравило 356.429 особа.
Клиничко-болнички центар Бежанијска коса улази у ковид систем, а маске ће бити обавезне у јавном превозу, док је препорука да се носе у затвореним просторима.
На отвореном простору препоручује дистанце од најмање метар и по.
У последња 24 сата у Словенији, забележено је 13 случајева коронавируса, што је нејвећи број оболелих у једном дану од 24. априла.
За сада се, од укупног броја тренутно активних случајева, њих пет налази у болници, од којих је један пацијент на одељењу интензивне неге, преноси СТА.
У Словенији је до сада од новог коронавируса оболело укупно 1.534 особа, а преминуло 109.
Тројке у Мексику позитивно су тестиране на коронавирус у првих неколико сати по рођењу, без претходног контакта са зараженима, а здравствени експерти тврде да овакав случај није до сада забележен, пренео је Би-Би-Си.
Бебе су на корону тестиране неколико сати по рођењу, без контакта са зараженима.
Научници верују да би могли да дођу до одговора на питање да ли вирус може да се пренесе са мајке на бебу путем плаценте.
Две бебе се налазе у стабилном стању, док једна прима терапију због респираторних проблема.
Лекари верују да је могуће да су родитељи били заражени коронавирусом, а да нису показивали никакве симптоме болести.
Они се тренутно налазе у карантину док не буду готови резултати њихових тестова.
У најтеже погођеном региону Италије - Ломбардији, ковидом 19, забележена су три смртна случаја, што је најмањи дневни биланс жртава тог вируса у последња скоро четири месеца, односно од 27. фебруара.
Број новооболелих у Ломбардији је 143, што је више од 65 одсто од укупног броја нових случајева заразе у Италији.
Седам италијанских региона нема новозаражене - Пуља, Фурланија-Јулијска крајина, Сицилија, Сардинија, Умбрија, Долина Аосте и Базиликата.
У Италији је од почетка кризе са вирусом ковид 19 заражено 238.720 људи, а 34.657 је умрло од последица тог вируса.
Према најновијим подацима Института за јавно здравље у Црној Гори је регистровано осам нових случајева коронавируса и сада их је укупно 51.
Према саопштењу, током јучерашњег поподнева анализирано је још 85 узорака на коронавируса.
Новопозитивни су из Подгорице (4), Рожаја (3) и Бара (1).
Три су контакти раније позитивних случајева, док се код петоро трага за извором инфекције.
"Током 22. јуна укупно је урађено 253 анализа са откривених 13 нових случајева", наводе из ИЈЗ.
Laboratorije IJZCG su tokom večeri i noći uradile analizu još 85 uzoraka od kojih je 8 bilo pozitivno na novi koronavirus.
— Institut za javno zdravlje Crne Gore (@ijzcg) June 23, 2020
Novopozitivni su iz Podgorice (4), Rožaja (3) i Bara (1). Tri su kontakti ranije pozitivnih slučajeva dok se kod 5 traga za izvorom infekcije.#coronainfoCG
Словенија Хрватску и даље сматра епидемиолошки безбедном државом, али је њен министар здравља упозорио да би се то могло променити ако се у Хрватској настави тренд нових зараза из задња два дана.
"Брине ме да се ситуација у Хрватској може погоршати и да постане епидемиолошки опасна држава", казао је министар Томаж Гантар у синоћњем разговору за комерцијалну телевизијску станицу ПОП-ТВ, преноси портал Индекс.
Према његовим речима, уколико би дошло до повећања заразе у Словенији и откривања да се ради о случајевима унетим из Хрватске, она би одмах била стављена на црвену листу епидемиолошки небезбедних држава.
У САД је од последица заразе коронавирусом преминуло више од 120.000 људи, наводи агенција Ројтерс, уз податак да је ковид 19 усмртио више Американаца него Први светски рат.
Током јуна, свакодневно је у Америци преминуло око 800 људи, мање него у априлу, када је дневни биланс жртава био 2.000, према евиденцији по државама и окрузима.
Jučerašnji porast broja obolelih u svetu od 183.000 je najveći porast slučajeva koronavirusa u jednom danu u svetu, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija.
Više od dve trećine novoobolelih, oko 116.000, registrovano je u Severnoj i Južnoj Americi.
U jugoistočnoj Aziji tokom poslednja 24 sata broj zaraženih porastao je za 10.248, istočnom Mediteranu 18.975, Evropi 17.922, Africi 8.464 i zapadnom Pacifiku 1.370, navodi Skaj njuz.
Prethodni rekordan broj novih slučajeva nije bio tako davno, 181.232 novoobolela prijavljena su pre samo nekoliko dana, 18. juna.
U svetu je tokom poslednja 24 sata preminulo skoro 55.00 ljudi: u Brazilu najviše, 1.206 obolelih je izgubilo bitku s koronom, u SAD 690 i Indiji 306, saopštila je zdravstvena organizacija UN.
Direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je da je, od ukupnog broja obolelih, više od milion slučajeva registrovano tokom samo osam dana.
Tedros je istakao da najveća pretnja sa kojom se suočavamo sada nije sam virus, već nedostatak globalne solidarnosti i globalnog liderstva.
Prema podacima Univerziteta "Džons Hopkins", skoro devet miliona ljudi je inficirano koronavirusom, a preminulo je 468.000 ljudi, ali stručnjaci širom sveta upozoravaju da bi taj broj mogao da bude i mnogo veći.
Mnoge zemlje nisu u mogućnosti da testiraju dovoljan broj stanovnika, a mnoge asimptomatične slučajeve ne prijavljuju kao obolele, ističu Skaj njuz.
U SAD eksperti tvrde da nije reč o drugom talasu epidemije, već da je to nastavak prvog talasa, a nova žarišta u nekim delovima zemlje, na jugu i zapadu uglavnom, pune bolnice.
"Kada kažete da dnevno imate više od 20.000 zaraženih, kako može biti reči o drugom talasu?", upitao je dr Entoni Fauči sa nacionalnog instituta za zdravlje.
"Mi smo još u prvom talasu epidemije, dajte da se s njim prvo izborimo", rekao je Fauči.
Britanci nestrpljivo iščekuju današnje obraćanje premijera Džonsona o novim merama fizičkog distanciranja: udaljenost od dva metra trebalo bi da bude smanjena na metar, što će, prema mišljenju finansijskih stručnjaka, pozitivno uticati na biznis, posebno na uslužni sektor.
Vrata bioskopa, muzeja i galerija u Engleskoj otvaraju se početkom jula. A više od dva miliona visokorizičnih građana čeka 6. jul da konačno izađe iz duge kućne izolacije.
Njujorčani ponovo mogu u barove i restorane, doduše samo ako sede napolju. Korona je teško pogodila ugostiteljski sektor Velike jabuke.
Dok Kina nastavlja masovno testiranje – oko 400.000 ljudi dnevno, Južna Koreja se priprema za drugi talas kovida 19.
Masovne grobnice u Brazilu dovoljno govore o tamošnjoj teškoj zdravstvenoj krizi. Broj zaraženih raste svakodnevno, a umrlih je više od 50.000.
Коментари