четвртак, 13.08.2020, 06:00 -> 06:08
Извор: РТС
Аутор: Наташа Бошковић
Ekipa RTS-a sa inspektorima na terenu, koliko se poštuju mere zaštite
Ekipa Beogradske hronike provela je jedan radni dan na terenu sa inspektorima rada. Oni proveravaju da li poslodavci i zaposleni u Beogradu poštuju mere zaštite u vreme epidemije.
I danas na terenu širom zemlje 150 inspektora rada. Kontrolišu primenu mera za sprečavanje pojave i širenja epidemije, pre svega bezbednost zaposlenih.
Inspektorka Miroslava Petković obišla je fabriku za proizvodnju pekarskih proizvoda i njene pekare.
"Ja jesam zadovoljna primenom mera, ipak je ovo proizvodnja hrane, vode računa o zdravlju zaposlenih i gde ne može da se primenjuje distanca poštuju se mere", kaže Petkovićeva.
Dezobarijere, merenje temperature, ostale mere zaštite - u ovoj firmi sve se poštuje od početka epidemije.
"Podelili smo zaposlene, oni iz kancelarije rade od kuće, posao ne trpi", kaže Boško Radomirović, tehnički direktor "Skroz dobre pekare".
Kontrola firmi je počela juče, a u Inspektoratu za rad kažu da su više nego zadovoljni rezultatima.
Od 98 nadzora u pet slučajeva je utvrđeno da poslodavci nisu doneli plan mera, u pitanju su mali privrednici.
U velikim preduzećima i kompanijama mere se više poštuju. Poslodavci i vlasnici firmi inspektorima rada ukazali su na problem koji su imali prethodnih dana sa agencijama za bezbednost i zdravlje na radu, koje izrađuju akte o proceni rizika za radna mesta.
"U pitanju je juranjava za većom zaradom, poslodavci su se žalili da su im po jednom radnom mestu tražili od četiri do osam hiljada dinara. I njih ćemo kontrolisati, onirizikuju da im uzmemo licencu", kaže Stevan Đurović, direktor Inspektorata za rad.
Inspektori samo upozoravaju i donose rešenja da se nedostaci uklone. Ipak, tamo gde procene da se ugrožava život zaposlenih, primeniće zakonom predviđene kazne. Novčane za poslodavce od 800.000 do milion dinara, privredne preduzetnike do 500.000, direktore do 50.000 dinara.
Obaveze imaju i zaposleni, a kazne za njih su od 10.000 do 20.000 dinara.
Коментари