Veliki posao pred notarima, partije prave računicu

Osim potpisa građana, partijama će za kandidaturu izborne liste biti potreban i novac. Kod notara overa po potpisu košta 50 dinara. Računica za parlamentarne izbore je jasna - pola miliona dinara za neophodnih 10.000 potpisa. Da li je to veliki trošak za partije i jesu li notari spremni.

Dok prave računicu osnovnih troškova, čini se, u lagodnijoj poziciji velike stranke odmeriće snage i na parlamentarnim i pokrajinskim izborima kao i svuda na lokalu. Plan je da kandiduju maksimalan broj poslanika i odbornika.

"SPS ne samo što ima infrastrukturu, već ima i određene resurse koji joj u svakom slučaju dozvoljavaju da bude koliko toliko relaksirana u odnosu na ostale stranke", kaže Neđo Jovanović iz SPS-a.

A mogu da smanje troškove. Po zakonu, da podnesu izborne liste sa kandidatima za minimalno trećinu odborničkih mandata. Stranka moderne Srbije tu opciju nije razmatrala, odlučila je da nastupi na svim nivoima.

"Pošto nemamo budžetsko finasiranje to za nas jeste verovatno i lično opterećenje porodičnih budžeta", kaže Vladimir Đurić iz Stranke moderne Srbije.

Veliki posao pred notarima. Njih 540 biće angažovano u narednih mesec i po dana za overu potpisa za predstojeće izbore.

Predsednik Javnobeležničke komore Srbije Srbislav Cvejić kaže da je to apsolutno je dovoljan broj.

"Obim posla je veliki - za republički parlament da bi se lista potvrdila potrebno je prikupiti 10.000 potpisa, za skupštinu lokalne samouprave na jednog odbornika treba prikupiti 30 potpisa, ako skupština lokalne samouorave ima 50 odborničkih mesta svaka lista treba da prikupi 1.500", kaže Cvejić.

Neće naplaćivati terenski rad, duže ostajanje na poslu, ni dnevnice. Oni koji planiraju da se kandiduju za Skupštinu Vojvodine treba da overe najmanje 6.000 potpisa što košta 2.500 evra. Devet miliona dinara stranke će izdvojiti za kandidaturu u 150 opština i gradova.

"Ta overa je sedam puta jeftinija nego overa koju mi inače vršimo svakodnevno", rekao je Cvejić.

Srbija je, kažu u CESID-u, jedna od retkih zemlja koja ima visoke uslove za tzv. ulazak u politiku.

"Mi dolazimo do proste činjenice da je verovatno za najveći broj stranaka učestvoanje na svim izborima, kada postoje na tri nivoa, veoma zahtevan i veoma skup posao", kaže Bojan Klačar iz CESID-a.

Javnobeležničkih kancelarija nema svuda u Srbiji. Tako će u Dimitrovgradu, Majdanpeku, Sjenici i Knjaževcu potpise overavati lokalna samouprava za lokalne, sudovi za parlamentarne izbore.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом