уторак, 23.02.2010, 18:44 -> 19:05
štampajDosije "Žuta kuća": Albanija ignoriše UN
Ujedinjene nacije zatražile od Albanije da počne istragu o navodnoj trgovini ljudskim organima. Svetska organizacija optužila Albaniju za ignorisanje UN i odugovlačenje istrage.
Stručnjak Ujedinjenih nacija Filip Alston optužio je Albaniju za odugovlačenje međunarodne istrage o optužbama za mučenja, ubistva i trgovinu organima tokom sukoba na Kosovu 1999. godine.
"Nijedan napor da se istraže optužbe nije dobio podršku vlade Albanije", rekao je Alston na konferenciji za novinare.
Alston navodi da su se objašnjenja koja je dobio od zvaničnika "u praksi svela na igru birokratskog i diplomatskog ping-ponga u kojoj odgovornost za neodgovaranje na zahteve UN prebacivana sa jednog zvaničnika na drugog".
"Svi su insistirali da na tome da, ukoliko im zahtev bude upućen od strane odgovarajućeg organa i pod propisanim ulovima, neća oklevati da sarađuju. Suština je da je slučaj definitivno razvučen", reako je Alston.
Bivši tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte je, u knjizi objavljenoj 2008. godine, navela da je njen tim istražio izveštaje po kojima je oko 300 Srba odvedenih u Albaniju, gde su im izvađeni organi, verovatno zbog nelegalne trgovine.
Četiri istrage u toku
Alston, specijalni izvestilac sa mandatom Saveta za ljudske prava UN, je naveo da su mu albanske vlasti saopštile da su optužbe politički motivisane i neosnovane. O slučaju "Žuta kuća", u toku istrage Saveta Evrope, Tužilaštva za ratne zločine Srbije, Euleksa i pravne misije na Kosovu.
"Vlada Albanije bi trebalo da uradi sve što je u njenoj moći da omogući međunarodnim subjekatima, koji istražuju zloupotrebe, da sprovedu nezavisnu i objektivnu istragu", dodao je specijalni izvestilac UN.
Premijer Albanije Sali Beriša je odbacio optužbe Karle del Ponte kao neosnovane. Postoje, međutim, tvrdnje da su ili Srbi ili kosovski Albanci, za koje se smatralo da su špijuni, mučeni ili ubijeni u Albaniji, u logorima Oslobodilačke vojske Kosova.
Albanska tužiteljka Ina Rama, još ranije, odbacija je zahteve za pokretanjem istrage kao neosnovane, navodeći da je čitav slučaj, prethodno, ispitao Unmik. Sličan odgovor ponudile su i vlasti u Prištni, koje su Karlu del Ponte, a posle i Dika Martija optužile za "antialbansku kampanju zasnovanu na lažima".
Portparol Tužilaštva za ratne zločine Srbije, Bruno Vekarić je rekao da će Srbija podržati nezavisnu međunarodnu istragu, i dodao da bi to bio "pravi način da se dođe do istine i postigne puna regionalna saradnja".
Istražitelji UN su 2004. godine pretraživali kuću albanske porodice posle optužbi da su pripadnici OVK sa Kosova vadili organe Srba otetih sa tokom NATO bombardovanja 1999. godine.
Istržitelji su u podrumu "Žute kuće" pronašli tragove krvi, iskorišćenu gazu i špriceve. To, međutim, nisu bili dovoljni dokazi za pokretanje slučaja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар