Odbijeni zahtevi Šarićeve odbrane za izuzeće sudija
Predsednik Apelacionog suda u Beogradu odbio je kao neosnovane zahteve za izuzeće predsenika sudskog veća sudije Milimira Lukića ii članova sudskog veća koje je su juče podneli Darko Šarić i njegovi branioci.
Zahtev za izuzeće je podneo i sam sudija Lukić, ali je i on odbijen, nakon čega je počela sednica za razmatranje žalbi na prvostepenu presudu kojom je Šarić osuđen na devet godina zatvora, a njegovi saradnici na kazne od dve do sedam godina zatvora.
Šarić je zatražio juče da se iz petočlanog veća Apelacionog suda koje će odlučivati o žalbama na presudu izuzme predsednik veća sudija Lukić zbog sumnje u njegovu pristrasnost.
Njegov branilac Danilo Šarić je tražio izuzeće i Lukića i još troje sudija iz istog razloga - sudije izvestioca Bojane Paunović, kao i članova veća Sretka Jankovića i Vesne Petrović, jer su svi oni učestvovali u donošenju pravosnažne presude protiv Šarića u procesu koji se vodi za krijumčarenje kokaina iz Latinske Amerike.
Ta presuda je ukinuta odlukom Vrhovnog kasacionog suda i vraćena je Apelacionom sudu na ponovno odlučivanje, koje je u toku pred novim sudskim većem.
Izuzeće sudije Lukića je traženo i jer je davao intervjue NIN-u u vezi sa procesom protiv Šarića.
Šarić je u sud došao iz kućnog pritvora, u kojem je od decembra prošle godine.
Planirano je da sednica po žalbama traje do 8. aprila
Sednica po žalbama na presudu za pranje para je zakazana za još osam narednih radnih dana, i planirano je da traje do 8. aprila.
Na toj sednici danas će biti pročitana presuda Specijalnog suda od 31. jula 2020. godine napisana na više od 1.000 strana, a narednih dana biće predstavljene i žalbe tužilaštva za organizovani kriminal, optuženih i njihovih branilaca.
Nakon toga će sud odlučiti da li će presudu potvrditi u celosti, preinačiti, ukinuti i naložiti ponavljanje suđenja ili sam otvoriti pretres i izvesti ključne dokaze a potom pravosnažno presuditi.
Šariću je inače početkom marta počeo pretres pred Apelacionim sudom u drugostepenom postupku nakon žalbi na presudu kojom je osuđen na 15 godina zatvora zbog krijumčarenja 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu.
Taj pretres se nastavlja 4. maja saslušanjem svedoka saradnika Draška Vukovića.
Presudom za pranje para koja se preispitije po žalbama, pored Šarića osuđen je i Nebojša Jestrović na pet godina zatvora, nekadašnji Šarićev advokat Radovan Štrbac na sedam godina zatvora, dok su na po četiri godine osuđeni Predrag Milosavljević, Zoran Ćopić, Marinko Vučetić, Bojan Stanojković i Boban Stoiljković.
Na po tri godine zatvora osuđeni su Arguš Erdinč i Marko Dabović, a po dve godine su dobili Goran Bogdanović i Stevica Kostić.
Supruga advokata Štrpca, Dubravka Štrbac oslobođena je od optužbi, kao i Nemanja Krstajić, dok je protiv Nebojše Spasića i Dušana Kovačevića sud odbio optužbu.
Šariću je za pranje novca izrečena kazna od sedam godina, a za podstrekavanje drugih na pranje novca četiri godine zatvora, a kao jedinstvenu kaznu sud mu je izrekao devet godina.
Proglašen je krivim jer je novac kriminalne grupe od šverca kokaina investirao u legalne tokove, naveo je pored ostalog sudija Siniša Petrović izričući presudu u julu 2020. godine, napominjući da je sve rađeno po prethodnom dogovoru i sa znanjem Šarića.
Sud je takođe naložio prvostepenom presudom oduzimanje imovine pribavljene krivičnim delom i to: privredno društvo "Mladi borac" Sonta, "Jedinstvo" Gajdoba, "Mitrosrem" Sremska Mitrovica, UTP "Putnik" ad Novi Sad, HTDP "Vojvodina" Novi Sad, "Bratstvo" Preševo, "Danzo invest", imovina „AMC Zvezda" iz Pančeva, konkretno magacinski prostor u ulici Stevana Šupljikca broj 88 i pravo korišćenja prateće katastarske parcele broj 1976/4 KO Pančevo i tri stambena objekta u Beogradu, na uglu Juhorske i Danteove ulice, na katastarskim parcelama broj 1415/3 i 1330/4, upisanim u popisnom listu broj 6806 KO Beograd 2.
Šarić nije tada prisustvovao izricanju presude, po sopstvenoj želji da ne bude privođen iz Okružnog zatvora u Beogradu, gde se nalazio u pritvoru od marta 2014. godine, kada se predao srpskim vlasnima nakon višegodišnjeg bekstva.
Šariću pritvor ukinut u decembru 2021.
Darku Šariću je pritvor ukinut 24. decembra 2021. godine, nakon sedam godina i devet meseci, pošto je prethodne četiri i po godine bio u bekstvu.
Optuženi se u ovom slučaju terete za događaje koji su se odigrali u toku 2008, 2009. i 2010. godine.
Prema optužnici, prljav novac kriminalne grupe, koju je, 2008. godine oformio Šarić sa više drugih lica, a koja se bavila krijumčarenjem kokaina droga, uvodili su u legalne novčane tokove i prikrivali njegovo nezakonito poreklo.
To su, kako smatra Specijalni sud, radili tako što su vršili konverziju i prenos imovine, investirajući prljav novac u kupovinu, uzimanje pod zakup i preuzimanje pojedinih preduzeća, poljoprivrednog zemljišta i drugih nepokretnosti na teritoriji Srbije, kao i finansiranjem poslovanja tako kupljenih i preuzetih preduzeća, a sve u cilju prevođenja prljavog novca u legalne tokove i prikrivanje njegovog nezakonitog porekla i stvarnog vlasništva.
U ovom procesu sud je postupao po više optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal koje su sukcesivno, u različitim vremenskim razmacima, dostavljane sudu i to tako da je poslednja od njih dostavljena 21. februara 2014. godine.
Tužilaštvo tvrdi da su Šarić i ostali "oprali" oko 22 miliona evra, zarađenih krijumčarenjem kokaina, a optuženi su to negirali.
Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike prebacivan je u Srbiju preko ofšor kompanija i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka.
Ta sredstva korišćena su za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta.
Novac je, između ostalog, ulagan i u novosadski hotel "Putnik", "Mitrosrem" iz Sremske Mitrovice, "Palić" iz Subotice, brojne nekretnine na Zlatiboru.
Optuženi su se, međutim, branili da su investirali u preduzeća i zemljišta, ali i da je reč o legalno zarađenom novcu.
Коментари