Miroslav Radić tuži državu Srbiju

Bivši kapetan JNA Miroslav Radić traži od države Srbije 50 miliona dinara odštete zbog četiri i po godine provedene u pritvoru Haškog tribunala koji ga je oslobodio optužbi. Pred Prvim opštinskim sudom u Beogradu danas je održano pripremno ročište. Radić je jedini Srbin koji se do sada sa oslobađajućom presudom vratio iz Haga.

Pred Prvim opštinskom sudu održano je pripremno ročište po tužbi kapetana nekadašnje JNA Miroslava Radića protiv države Srbije.

Jedini Srbin koji se za sada vratio sa oslobađajućom presudom iz Haga zatražio je da mu država nadoknadi nematerijalnu štetu od 50 miliona dinara zbog boravaka u pritvoru od četiri i po godine.

Javni pravobranilac koji zastupa državu odbacuje tužbu uz ocenu da Srbija ne može biti odgovorna za naknadu štete jer postupak protiv Radića nije vođen pred domaćim sudom.

Miroslav Radić je u Hagu oslobođen optužbi za ratne zločine u Vukovaru.

Radić je došao u sudnicu ne kao optuženi već kao tužilac. Iznošenje argumenata svojih advokata i državnog pravobranioca Miroslav Radić je u sudnici pratio sedeći u društvu novinara. Ako sud bude utvrdio da nema pravo na odšetu, on kaže "da će nastaviti da se bori za ono što smatra da mu pripada".

"Ja ne želim ništa da naplatim. Ja ne želim da se na ovaj način obogatim ni okoristim time što sam bio četiri i po godine u zatvoru i sad na ovaj način da želim da rešim svoje materijlno finansijsko zadovoljenje. Ja pokušavam samo da ustanovim da li ova država smatra da meni sleduje ono što sleduje mnogim ljudim u ovome svetu koji su bili u sličnoj situaciji u kojoj sam ja", objašnjava Radić.

Reč advokata 

Jedan od Radićevih zastupnika rekao je da je država Srbija usvojila zakon o saradnji sa Haškim tribunalom, prema kojem su odluke Tribunala obavezne i za naše pravosuđe.

Obrazložio je da se zbog toga presuda Tribunala računa kao da ju je doneo naš sud i da zato mora biti primenjeno i pravo na naknadu štete za osobu koja je bila neosnovano u pritvoru i pravosnažnom presudom oslobođena odgovornosti.

Radićevi advokati kažu da njihovom klijentu to pravo pripada po međunarodnim pravnim standardima i konvencijama.

Javni pravobranilac Vera Krčić osporila je ove navode, objašnjavajući da postupak nije vođen pred domaćim pravosuđem.

Krčićeva ukazuje da jedino Savet bezbednosti koji je oformio Tribunal može da odluči ko je odgovoran u tom slučaju.

Ministarstvo pravde Srbije ranije je, kao neosnovan, odbilo Radićev zahtev, a Haški tribunal ne priznaje odšetno pravo oslobođenima od optužbe za ratne zločine.

Sudija Jasna Lozuk zakazala je saslušanje Radića pred Prvim opštinskim sudom u Beogradu za 24. april.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 10. фебруар 2025.
6° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове