Potvrđena presuda za Ibarsku magistralu

Vrhovni sud potvrdio drugostepenu presudu za ubistvo četvorice članova SPO-a i pokušaj ubistva Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali 1999. godine, kojom su Radomir Marković, Milorad Ulemek, Nenad Ilić i Branko Berček osuđeni na po 40 godina zatvora.

Drugostepenu presudu za ubistvo četvorice članova SPO-a i pokušaj ubistva lidera te stranke Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 1999. godine potvrdio je Vrhovni sud Srbije. Presudom su Radomir Marković, Milorad Ulemek, Nenad Ilić i Branko Berček osuđeni na po 40 godina zatvora.

Postupajući u trećem stepenu, Sud je potvrdio i kaznu zatvora optuženom Nenadu Bujoševiću u trajanju od 35 godina, kao i Dušku Maričiću i Leonidu Milivojeviću od po 30 godina robije, navedeno je u saopštenju.

Vrhovni sud je našao da drugostepena presuda ne sadrži bitne povrede odredaba krivičnog postupka, da je činjenično stanje pravilno utvrđeno, krivični zakon nije povređen, a odluke o kaznama su pravilno utvrđene i na zakonu zasnovane.

Drašković: Istorijski značaj presude

Predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković ocenio je da pravosnažna presuda okrivljenima za ubistvo četvorice funkcionera te stranke na Ibarskoj magistrali nije i ne može biti pravda, ali da ona ima istorijski značaj.

"Konačna sudska presuda, na koju se čekalo deset godina, nije i ne može biti pravda, jer nijedan sud ne može vratiti živote ubijenim na Ibarskom magistrali", istakao je Drašković u izjavi Tanjugu.

Ukazavši da su izvršiocima i organizatorima tog zločina izrečene zakonom propisane kazne, Drašković je naglasio da je istorijski značaj te presude u činjenici da su osuđeni bili pripadnici Službe državne bezbednosti bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića i da je maksimalna kazna izrečena i tadašnjem šefu te službe Radomiru Markoviću.

"Otpori ovakvoj presudi, koja je i presuda poretku državnog terorizma, bili su snažni i dirigovani, pre svega, od nerazvlašćenih centara moći Miloševićeve državne bezbednosti i režima", ocenio je Drašković.

Prema njegovim rečima, sudije Vrhovnog suda Srbije, pre svih Dragomir Milojević i Janko Lazarević, koji su predsedavali sudskim većima, zaslužuju priznanje.

U ataru sela Petka, na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999. godine, u isceniranoj saobraćajnoj nesreći ubijeni su Veselin Bošković, Vušur Rakočević, Dragan Vušurević i Zvonko Osmajlić i pokušano ubistvo lidera SPO-a Vuka Draškovića.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње