Šarić: Ne razumem za šta me terete, neka dokažu da sam kriv

Na početku ponovljenog suđenja Darku Šariću i ostalim optuženim za šverc 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu, tužilaštvo je saopštilo da ostaje pri svim ranije izvedenim dokazima uključujući i prisluškivane telefonske razgovore, dok je odbrana optuženih tražila njihovo potpuno izuzimanje.

U uvodnoj reči pred Specijalnim sudom u Beogradu, tužilaštvo je tvrdilo da su presretnuti telefonski razgovori zakonito pribavljeni, kao i da su validni iskazi trojice svedoka saradnika.

Odbrana je pak od sudskog veća zatražila da se prusluškivani razgovori izuzmu iz predmeta i ne koriste kao dokaz, tvrdeći da nije precizno utvrđeno kome pripadaju glasovi čuju na tim snimcima.

Branioci optuženih su tražili i da se opredeli period u kojem su telefonski razgovori presretani i prisluškivani, tvrdeći da je optužnica neprecizna.

Takođe su osporavali iskaze svedoka saradnika, za koje tvrde da su lažni.

Na početku današnjeg suđenja u kratkom izjašnjenju o krivici, Šarić je rekao da mu optužnica deluje kao "lepo napisana pričica", ali da ne razume za šta ga tužilac konkretno tereti.

"Već sedam godina svašta govore o meni, zato sada više neću da pričam da nisam kriv, nego kažem 'neka mi dokažu'", rekao je prvooptuženi.

Krivicu su negirali ostali optuženi, kao i Darko Tošić, koji je nedavno izručen iz Holandije i prvi put se pojavio na suđenju, dok je nakon prvog suđenja bio osuđen u odsustvu.

Na novom suđenju optuženi će imati priliku da ponovo iznose svoju odbranu ako to žele, ponovo će se saslušavati svedoci saradnici i drugi svedoci, preslušavaće se prisluškivani razgovori i izvoditi drugi dokazi.

Pored Šarića, suđenje se ponovlja i Goranu Sokoviću, koji je u bekstvu, Željku Vujanoviću, Rodoljubu Raduloviću koji je takođe u bekstvu, zatim Nenadu Novakoviću, Bošku Nediću, Marku Pandrcu, koji je u bekstvu, Nikoli Dimitrijeviću, Živku Sidinskom, Bobanu Stojilkoviću, Marku Daboviću i Borislavu Tunjiću.

Ponovo će se suditi i odbeglim Nebojši Sretenoviću, Marku Račiću i Vladimiru Račiću, Petru Obradoviću i Milovanu Milovcu, kao i svedocima saradnicima Drašku Vukoviću, Radanu Adamoviću i Nebojši Joksoviću.

Na optuženičkoj klupi ovog puta zajedno sa Šarićem našli su se optuženi koji su bili u bekstvu u vreme početka prvog suđenja – Mihailo Đoković i Darko Tošić, koji su osuđeni u odsustvu, ali su u međuvremenu uhapšeni i izručeni iz Italije odnosno Holandije.

Prvostepenom presudom, koja je ukinuta, Šarić je bio osuđen na 20 godina zatvora, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne.

Bojan Stanojković, Darko Gazdić i Aleksandra Mašić su pravosnažno oslobođeni optužbi u tom procesu, jer je Apelacioni sud u odnosu na njih potvrdio prvostepenu presudu, dok je devetoro optuženih za pripadništvo Šarićevoj grupi ranije osuđeno na osnovu sporazuma o priznanju krivice i trajno im je oduzeta sporna imovina.

Šarić se predao srpskim vlastima 18. marta 2014. godine od kada se nalazi u pritvoru.

Pre toga je od početka postupka u oktobru 2009. godine, bio u bekstvu.

Proces se vodi po šest spojenih optužnica zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Urugvaja, Brazila i Argentine u zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine.

Prema optužnici, članovi Šarićeve organizovane kriminalne grupe međusobno su komunicirali preko SMS poruka i šifrovanih telefonskih brojeva, i organizovali prebacivanje kokaina iz država Latinske Amerike u luke zapadne Evrope.

Kada su im policija i domaće i strane tajne službe ušle u trag, hapšenje prvih pripadnika te grupe dogodilo se u Urugvaju 15. oktobra 2009. godine i istovremeno u Srbiji u akciji "Balkanski ratnik".

Apelacioni sud je ranije saopštio da su ključni razlozi za ukidanje prvostepene presude Darku Šariću i ostalima to što nisu dati jasni razlozi povodom pravnog pitanja u vezi sa mogućnosti primene instituta produženog krivičnog dela prilikom neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga.

Pored toga, razlog je i nedovoljna obrazloženost konkretizacije radnji okrivljenih ponaosob, kao i korišćenje presude na osnovu sporazuma o priznanju krivičnog dela.

U Specijalnom sudu u Beogradu, Šariću se u posebnom postupku sudi zbog optužbi za pranje para u Srbiji ubacivanjem novca stečenog krijumčarenjem kokaina u legalne tokove.

Šarić i još 17 okrivljenih u tom procesu terete se za pranje oko 22 miliona evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње