субота, 29.10.2011, 15:14 -> 17:43
Investicioni bum u Pećincima
Na osnovu analize Stalne konferencije gradova i opština, opština Pećinci ima najveće potencijale za razvoj. Ta opština poslednjih godina privukla više od 200 miliona direktnih grinfild investicija.
Opština Pećinci, pored opštine Inđije, Zrenjanina i Niša spada u lokalne samouprave koje imaju najveće investicione potencijale za razvoj, pokazala je analiza koju je uradila Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).
SKGO treba u novembru ove godine da usvoji dokument o ekonomskim potencijalima opština u Srbiji izjavila je za Tanjug sekretar odbora za lokalni razvoj pri toj organizaciji Slađana Grujić.
SKGO je organizacija koja zastupa interese, pruža visokokvalitetne usluge i podržava razvoj i unapređenje lokalne samouprave kroz zajedničko delovanje članstva, u skladu sa evropskim standardima. Takođe sadrži i preporuke šta lokalne samouprave treba da urade kako bi unapredile svoje poslovno okruženje.
Grujićeva ističe da je opština Pećinci poslednjih godina privukla više od 200 miliona direktnih grinfild investicija.
Sremska opština sa nešto više od 21.000 stanovnika u 15 naselja, napravila je pravi investicioni bum. Ovoj opštini najviše je doprineo ubrzani razvoj radne zone u Šimanovcima u kojoj je zastupljen veliki broj privrednih grana, od prehrambene, mašinske, građevinske, do razvoja uslužnih delatnosti, posebno kinematografije.
Među kompanijama koje su se tu pozicionirale su: "Jub boja", "Trimo", "Perutnina", "Modriani", "Forneti", "Aj-Ti-Em grup", "Pink", "Polino", nemačko-srpska kompanija "Nord cuk" za proizvodnju šećera i mnoge druge.
Koliko je opština Pećinci napredovala govori i podatak da je u njoj otvoreno više od 1.200 radnih mesta, a cena zemljišta je poslednjih godina porasla sa 3.000 evra na 200.000 evra po hektaru.
Analizirano 27 opština
Analizom SKGO je obuhvaćeno 27 opština - Bujanovac, Čačak, Inđija, Kikinda, Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Lapovo, Leskovac, Loznica, Niš, Paraćin, Pećinci, Pirot, Ruma, Smederevo, Sombor, Sremska Mitrovica, Subotica, Šabac, Užice, Valjevo, Vlasotince, Vranje, Vršac, Zaječar i Zrenjanin.
"Tih 27 lokalnih samouprava je od 2006. do 2011. privuklo najviše stranih investicija", naglasila je Grujićeva i dodala da su, prema istraživanjima, neke lokalne samouprave predodređene da privuku strana ulaganja, zbog blizine glavnih putnih pravaca, kao što je Koridor 10.
"Različiti faktori su uticali na odluku investitora, pa su tako kineski partneri odlučili da grade fotonaponski park za solarnu energiju, kapaciteta 150 megavata u Vranju", navodi Grujićeva i dodaje da su istraživanjem došli do nalaza da ta opština ima najveći broj sunčanih dana u regionu.
"Pećinci imaju najveći broj stranih direktnih, a i domaćih investicija po glavi stanovnika, a odlučujući faktor njihove prepoznatljivosti bio je marketing od usta do usta. Bilo je potrebno da dođe samo jedna firma i da prenese dobar glas dalje", objašnjava Grujićeva.
Zvaničnica SKGO je precizirala da je u Srbiju u periodu od 2005. do 2011. pristiglo više od 12 milijardi evra investicija, ali da je veliki problem što je 70 odsto tih ulaganja otišlo u delatnosti koje ne stvaraju dodatu vrednost.
"Naručili smo analizu ekonomskih kapaciteta opština za privlačenje stranih investitora, jer smo smatrali da je najveći problem usporen, neuravnotežen lokalni razvoj, a imali smo i u vidu neophodnost povećanja ulaganja", objasnila je Grujić.
Birokratija smetnja investitorima
Investitori, prilikom odlučivanja o ulaganju, razmatraju veličinu i rast lokalnog tržišta, političko i pravno okruženje i prisutnost dobavljača i partnera, objašnjava Grujićeva.
Investitorima smetaju administrativne procedure, neodgovarajuća infrastruktura, sporo i komplikovano izdavanje dozvola, a tek zatim sledi razmatranje visine subvencija koje nudi pojedina lokalna samouprava.
Opštine koje nemaju prednost da se nalaze u blizini glavnih puteva moraju što više da rade na sebi, da imaju proaktivnog predsednika i da ulažu u radnu snagu, koja, ukoliko ide u susret potrebama privrede, predstavlja osnovni potencijal Srbije, smatra Grujić.
"Ulagačima nije na prvom mestu visina subvencija, ali to može da bude odlučujući faktor kada imaju dilemu o ulaganju u regionu ", dodaje zvaničnica SKGO.
"Subvencije ne treba da budu faktor koji se prvo nudi investitoru. Treba ponuditi sve ostalo, a tek kada se odlučuje o dve lokacije u dve različite zemlje, tada treba ponuditi subvencije", naglasila je Grujićeva.
Opredeljujući faktori za rast investicionog potencijala opština biće raspoloživost sirovina, mreža dobavljača, raspoloživost radne snage i kvalitet zaposlenosti. Isto tako i troškovi radne snage, dostupnost građevinskog zemljišta i ostali troškovi poslovanja, pri čemu se, pre svega, misli na naknade za uređenje i korišćenje zemljišta i druge namete.
Takođe, treba nastaviti sa ulaganjem i u industrijske zone i unaprediti administrativne kapacitete opština, navodi Grujićeva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар