субота, 16.07.2011, 08:09 -> 09:49
Podrška ženama u biznisu
Cilj projekta unapređenja mera ženskog preduzetništva je sagledavanje prepreka i izazova koje stoje na putu ženama preduzetnicama u njihovom poslovanju, da bi se poboljšao postojeći poslovni ambijent za žene i njihovo veće uključivanje u biznis, rekla za RTS Milica Zatezalo, savetnica u Ministarstvu ekonomije.
Ekonomska kriza pogodila je mali biznis u čitavom svetu, pa tako i u Srbiji. Kako je svaki četvrti preduzetnik žena, Vlada Srbije nastoji da unapredi postojeće uslove za njihovo brže i lakše uključivanje u posao.
Ministarstvo ekonomije u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena započeli su projekat koji treba da podrži razvoj ženskog preduzetništva.
Savetnica u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Milica Zatezalo kaže da je cilj projekta unapređenja mera ženskog preduzetništva da prvo sagleda postojeće stanje u preduzetništvu, njegove karakteristike i specifičnosti.
Prema njenim rečima, neophodno je sagledati i prepreke i izazove koje stoje na putu ženama preduzetnicama u njihovom poslovanju, kako bi se na kraju moglo uticati na poboljšanje postojećih mera unapređenja samog preduzetništva ili kako bi se kreirale neke nove mere.
Gostujući u Dnevniku RTS-a, Milica Zatezalo ističe da postojeće mere podrške samim preduzetnicima još uvek nisu rodno senzitivne, jer su namenjene podjednako i muškarcima i ženama.
Studijom će se pokazati da li postojeće mere mogu da se unaprede kako bi se poboljšao postojeći poslovni ambijent za žene i njihovo veće uključivanje u biznis.
Odgovori na brojna pitanja
"Ovaj projkat će dati brojne odgovore u pogledu drugih podataka koji se mogu koristiti kako bi se izvodile uporedne analize sa zemljama u regionu kao i sa podacima u EU jer težimo da postignemo evropske standarde u tom pogledu", kaže Milica Zatezalo.
Kriza je pre pogodila muške poslove, na primer građevinu. S druge strane, utiče i na žene.
Prema statističkim podacima, jedna četvrtina od ukupnog broja preduzeća u Srbiji je u vlasništvu žena a prisutan je i terend njihovog povećanja poslednjih godina.
Poslednjih godina za vreme krize žene se sve više odlučuju za mali biznis.
Zatezalo je navela podatak da je 2009. godine u odnosu na 2008. povećanje iznosilo 5,4 odsto, a prošle godine u oktobru da je broj žena preduzetnica iznosio 25,7 procenata od ukupnog broja preduzeća.
"To je kada govorimo o ženama koje su i vlasnice i imaju upravljačku funkciju u preduzećima", pojasnila je Zatezalo.
Dva segmenta projekta
Savetnica je objasnila da će se pojekat sprovoditi u dva segmenta. Prvi obuhvata istraživanje početne studije ženskog preduzetništva.
"Moramo da se upoznamo sa situacijom koja trenutno postoji i sa profilom žena preduzetnica u Srbiji, koji su faktori njene uspešnosti, a nakon toga će se analizirati postojeće mere, kojih ima pet, a koje se pružaju od strane državnih instiucija da bi se sagledalo na koji način se postojećim merama pomaže ženama u poslovanju", objasnila je Zatezalo.
Istraživanjem će biti obuhvaćene ne samo upsešene žene nego i one koje su bile manje uspešne.
Savetnica u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja rekla je da se finalni rezultat očekuje 2012. godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар