Horajzons forum: Beograd u središtu razgovora o tehnologiji, geopolitici i budućnosti
Svetski lideri iz oblasti tehnologije, biznisa i ekonomije razgovarali su u Beogradu o tome kako će izgledati svet u decenijama koje dolaze. U vremenu kada veštačka inteligencija, energetska tranzicija i nova industrijska revolucija menjaju odnose među državama i kompanijama, Horajzons forum okupio je neke od najuticajnijih ljudi današnjice da ponude odgovore na ključna pitanja budućeg razvoja.
U fokusu foruma bili su energetika, visoka tehnologija i geopolitika. Od fabrika u kojima roboti rade bez ljudske asistencije do automobila koji postaju "računari na točkovima" – tehnološka revolucija već menja način na koji se živi i radi. Svoja iskustva o tome kako izgleda tehnološka revolucija u automobilskoj industriji sa učesnicima foruma podelila je i Stela Li, izvršna potpredsednica najvećeg proizvođača električnih automobila na svetu BYD, jednog od simbola globalne tehnološke transformacije.
Stela Li ističe da svi dele istu planetu i da imaju odgovornost da obezbede čistiji vazduh i održivu budućnost.
"Verujemo da su električna vozila važan deo tog procesa i da ga geopolitičke tenzije ne mogu zaustaviti. BYD danas ima više od 120.000 inženjera i svakog dana razvija nove tehnologije sa ciljem da unapredi život ljudi. Kupci naša vozila biraju zbog kvaliteta, performansi i ušteda koje donose. Jedan od najvećih izazova električne mobilnosti dugo je bilo vreme punjenja baterija. Upravo zato razvijamo tehnologije koje uklanjaju te prepreke. Već danas predstavljamo naše ultrabrze punjače snage jednog megavata. Nova tehnologija omogućava da se baterija napuni od 10 do 97 odsto za svega devet minuta, čak i pri niskim temperaturama", navela je Li.
Među panelistima na forumu bili su i Aleks Je iz kompanije Agibot, čije će robote, prema najavama, Srbija proizvoditi jedina u Evropi, kao i neki od najpoznatijih ekonomskih mislilaca današnjice. Među njima su profesor Univerziteta Kolumbija Džefri Saks, ekonomista Branko Milanović i Hans Hajnrih Reler, dugogodišnji glavni ekonomski savetnik bivše nemačke kancelarke Angele Merkel.
U vremenu kada geopolitičke tenzije sve snažnije oblikuju ekonomiju, tehnologiju i međunarodne odnose, Beograd je na nekoliko dana postao mesto susreta ideja, investicija i vizija budućnosti.
Direktor Horajzons foruma Stefan Jovanović kaže da je Beograd mesto koje u ovim geopolitičkim previranjima može biti most koji spaja Kinu i Evropu iz više razloga.
"Jedan od razloga je i taj da smo mi zemlja koja se nalazi u Evropi, ali i zemlja koja ima strateške odnose sa Kinom i ostalim velikim globalnim igračima. Kada imate ovakvu transformaciju, kada se odnosi menjaju iz sata u sat, mostovi koji povezuju počinju da budu jako značajni, a Srbija može biti most koji povezuje Kinu i Evropu, novu tehnologiju i finansije i da sve to može značiti i nove investicije", istakao je Jovanović.
Dok se tehnološka trka ubrzava, zemlje koje budu najbrže usvajale inovacije imaće razvojnu prednost u godinama koje dolaze, jedna je od poruka učesnika foruma.
Коментари