Četvrtkom u 9: Trampove carine – srpska posla
Rat Donalda Trampa protiv svih pauziran je na 90 dana. Američki predsednik je odložio visoke planirane carine prema svim zemljama, ali je ostavio otvoren front prema Kini i carine od 125 odsto. O posledicama Trampovih odluka za RTS su govorili pomoćnik ministra spoljnih poslova Jagoda Lazarević, Bojan Lalić iz Instituta za pojas i put i Lazar Krčadinac iz firme Tehnomarket koja je jedan od izvoznika na tržište SAD.
Bojan Lalić iz Instituta za pojas i put ocenio je za RTS da je Trampova odluka o odlaganju uvođenja carina na uvoz u SAD bilo planirano.
"Kako vidimo, odložene su za sve one koji su najavili ili počeli neke pregovore, odnosno, ono što je on želeo, da daju neki odgovor na taj postupak njegov. Kina je odgovorila na drugi način, pa se nije našla u toj grupi, ali svi ostali su negde sad u otvorenom prostoru da probaju da ispregovaraju neku dobru poziciju. Mislim da je i cela ova priča otvaranje neke pozicije koja prilično nerealno izgleda. Videćemo ko će šta da ispregovara sada", rekao je Lalić.
"Trampa karakteriše predvidljiva nepredvidljivost"
Pomoćnik ministra spoljnih poslova Jagoda Lazarević smatra da Trampa karakteriše predvidljiva nepredvidljivost.
"Nekada prosto ide do same granice, do kraja, a onda povuče nešto i druga strana doživi šok. To bi mogao da bude deo njegove pregovaračke pozicije koju postavlja – da vas potpuno šokira, da učini direktnu štetu svojim najbližim partnerima, američkim saveznicima, pokazujući možda šta će tek da uradi onima koji nisu saveznici. On je ozbiljan igrač. On je čovek biznismen i tako se ponaša. Shvata koliko je carina kao ekonomski i trgovinski instrument moćno oružje, čak snažnije i od nekog konvencionalnog naoružanja", navela je Jagoda Lazarević.
Dodala je da berze reaguju i da je u četvrtak zabeležen drastičan pad, čak i 10 odsto, na njujorškoj berzi, a juče se u jednom danu desilo da su određeni indeksi skočili i do 12 odsto, dok je danas krenulo blago vraćanje.
"To su suptilne i manje suptilne igre velikih moćnih ekonomija. Epilog tek sledi i sa dodatnim pojašnjenjem da nije 125 nego 145 odsto i kakva će biti povratna reakcija Pekinga", istakla je Jagoda Lazarević.
Istakla je i da su vlasti u Srbiji počele pregovore sa američkom administracijom još od prvog dana odluke, kao i da se očekuje da se susret na najvišem nivou dogodi u narednom periodu.
Kako nove carine utiču na proizvođače, a kako na kupce
Lazar Krčadinac iz firme "Tehnomarket", koja je jedan od izvoznika na tržište SAD, istakao je da oni proizvode aluminijumske profile i konstrukcije.
"Aluminijumska industrija je bila u martu pogođena na svetskom nivou. Sav uvoz u Ameriku je bio pogođen carinom od 25 posto, koja je u ovom trenutku za nas važeća. Olakšavajuća okolnost je što je i za sve druge svetske proizvođače aluminijuma važeća, pa smo još uvek u nekoj tržišnoj igri u Americi, u istom košu sa drugima, ali je svakako vrlo neugodna i za nas i za krajnje kupce", naveo je Krčadinac.
Ocenio je da je, što se tiče cena, jasno da će to krajnji korisnici i kupci to da snosi, ali i da je problem u tome što nema prelaznog perioda i da su u toku pregovori u situaciji kada nijedna strana nema mogućnost da promeni cenu.
Emisiju Četvrtkom u 9 u celosti pogledajte na početku teksta.
Коментари