понедељак, 31.03.2025, 12:00 -> 12:43
Извор: РТС
Slučaj NIS – kako da Srbija izbegne zavisnost od mesečnih odlaganja sankcija
Primena američkih sankcija NIS-u odložena za još 30 dana. Finansijski analitičar Vladan Pavlović i ekonomista Mihajlo Rabrenović navode za RTS da je važno da Srbija razvije strategiju koja će osigurati stabilnost NIS-a, izbegavajući zavisnost od mesečnog odlaganja sankcija. Pavlović naglašava da dijalog sa SAD i Rusijom igra ključnu ulogu, dok Rabrenović upozorava na važnost stabilnosti za privlačenje stranih investitora.
Primena američkih sankcija NIS-u odložena za još 30 dana, čime je ponovo otvoren prostor za manevrisanje unutar postojećih ekonomskih i političkih okvira. Tokom tog perioda, poslovanje kompanije je ograničeno tzv. licencom ministarstva finansija SAD, ali nema potpune zabrane poslovanja sa američkim firmama.
Finansijski analitičar Vladan Pavlović ističe da ova licenca ministarstva finansija SAD ne podrazumeva potpunu zabranu poslovanja sa američkim kompanijama, ali da ipak ima ozbiljan uticaj na rad NIS-a.
"U principu, ovakve sankcije su već viđene. NIS je već ranije, ako je želeo da sarađuje sa američkim firmama, radio preko posrednika, tako da ova licenca nije neka dramatična novost", naglašava Pavlović.
Dodaje da je ovo zapravo prilika da se kupi vreme i da se, eventualno, dođe do boljih uslova u budućnosti, možda kroz diplomatski dogovor između Rusije i Amerike.
Pavlović takođe ističe da američke sankcije nisu samo ekonomski faktor, već i deo šire političke strategije koja uključuje globalni pritisak na Srbiju i druge zemlje u regionu.
"Nismo jedini koji su pod ovim pritiscima. Srbija mora da razmatra svoje buduće opcije u skladu sa ovim strategijskim trendovima", kaže Pavlović.
Kako se Srbija priprema za moguće posledice
Ekonomista Mihajlo Rabrenović objašnjava da u ovim uslovima Srbija treba da bude spremna na sve scenarije, uključujući mogućnost da se ruski kapital potpuno istisne iz NIS-a.
"Svakako, ne treba paničiti. Ovde je u pitanju politička odluka i strategija koja treba da bude pažljivo razmatrana. Srbija treba da pripremi planove za sve moguće situacije", naglašava Rabrenović.
Ističe da Srbija mora da nastavi sa izgradnjom energetskih kapaciteta, kao i sa naporima da se povećaju zalihe nafte, kako bi se minimalizovali rizici od nestašice.
"Ministarstvo za energetiku već radi na obezbeđivanju dodatnih kapaciteta, a najavljena izgradnja skladišta u Smederevu je dobar korak u tom pravcu", dodaje Rabrenović.
Pavlović: Srbija mora da bude aktivan učesnik u pregovorima
Pavlović i Rabrenović slažu se da je ključno pronaći strategiju koja će omogućiti Srbiji da izbegne dalje ekonomske i političke probleme.
Vladan Pavlović posebno ukazuje na potrebu da Srbija pregovara sa američkim vlastima i Rusijom, jer će samo takav dijalog osigurati budućnost NIS-a.
"Rusija je pod ogromnim pritiskom, ali to ne znači da je rešenje za NIS u potpunosti na njima. Srbija mora da ima jasnu strategiju i da deluje kao aktivan učesnik u svim pregovorima", navodi Pavlović.
Sa druge strane, Rabrenović upozorava na važnost toga da Srbija izbegne situaciju u kojoj će od mesec do mesec zavisiti od sankcija.
Ocenjuje da bi najveći problem za NIS, ukoliko dođe do prestanka proizvodnje, bio gubitak ključne faze vertikalne integracije preduzeća.
Naime, dodaje on, NIS kupuje sirovu naftu, obrađuje je, zapošljava značajan broj ljudi i doprinosi punjenju budžeta Srbije na različite načine. Dakle, gubitak ove faze predstavlja ozbiljan izazov.
Rabrenović: Ruski energetski sektor pod velikim pritiskom
Prema Rabrenovićevim rečima, ruski energetski sektor je trenutno pod ogromnim pritiscima, sa više od 200 preduzeća i velikim brojem pojedinaca koji su pod sankcijama.
"SAD vrše pritisak na način koji liči na ličnu carinu, stvarajući sliku novog globalnog poretka. Amerika ne može postati dominantna ako ima velike konkurente u energetskoj industriji, a Rusija je svakako jedan od njih. Zbog toga će Rusija morati da pronađe svoje mesto i ulogu u ovom novom poretku. Ako se proceni da NIS treba da pređe iz ruskog u drugo vlasništvo, to će se i desiti. Međutim, važno je da budemo strpljivi, mudri i aktivni, kao i do sada, i da nastavim sa diplomatskim pristupom", navodi Rabrenović.
Iako bi privremeno rešenje moglo biti uvoz nafte, to bi za nas, smatra, bilo mnogo teže nego za manje zemlje. Naravno, ne treba da se usmeravamo prema najcrnjim scenarijima.
"Naša strategija treba da bude usmerena na optimizaciju poslovanja NIS-a, uz pažljivo analiziranje svih opcija koje imamo u strateškom dijalogu sa Sjedinjenim Američkim Državama i Rusijom", dodaje Rabrenović.
Podseća da je nedavno stupio na snagu sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike sa SAD, što predstavlja jasno opredeljenje za tu saradnju.
"Ja bih podsetio da je stupio upravo na snagu i taj sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike sa američkim državama i to je jedno jasno opredeljenje. Na kraju krajeva uvek je dobro vezati mali čamac za veći brod nego za manji brod i to je suštinska odluka", zaključio je Rabrenović.
Celo gostovanje Vladana Pavlovića i Mihajla Rabrenovića u Jutarnjem programu možete pogledati u videu na početku teksta.
Коментари