Читај ми!

Vučić za FT: Amerikanci nisu promenili stav o sankcijama NIS-u, ne očekujem dogovor u poslednjem trenutku

Srbija se suočava sa rizikom da u petak izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza, jer su propali pregovori o sprečavanju uvođenja sankcija jedinoj rafineriji u zemlji, rekao je predsednik Aleksandar Vučić za "Fajnenšel tajms". Ukoliko sankcije stupe na snagu, nakon isteka roka u petak, Srbija će prvo sačekati reakciju Rusije i nakon toga reagovati, istakao je predsednik Srbije.

Izuzeće od sankcija ističe u ponoć. Ako ne bude produženo, NIS koji u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta i Gasproma, mogao bi se suočiti sa obustavom snabdevanja sirovom naftom. NIS upravlja jedinom rafinerijom nafte u Srbiji, kapaciteta 4,8 miliona tona godišnje, koja zadovoljava većinu domaćih potreba, prenosi Rojters pisanje Fajnenšel tajmsa (FT).

Vučić je danas za FT rekao da ne očekuje dogovor u poslednjem trenutku.

"Razgovarali smo sa Amerikancima, sa Rusima, sa svima, kako bismo pronašli rešenje. Nismo videli nikakvu promenu u stavu Amerikanaca“, rekao je Vučić za Fajnenšel tajms.

"Ako sankcije stupe na snagu, moraćemo da vidimo reakciju ruske strane što je pre moguće, a onda ćemo morati i da reagujemo", istakao je predsednik Srbije.

Prema njegovim rečima, ruski stav je da žele da zadrže udeo u NIS-u "po svaku cenu".

Vučić je priznao da "nije siguran da će Janaf prestati da prebacuje naftu" u petak kada ističe rok za postizanje dogovora kojim bi se izbegle američke sankcije.

Većina uvoza sirove nafte u Srbiju stiže preko naftovoda u vlasništvu hrvatskog Janafa koji bi morao da obustavi poslovanje sa NIS-om kako bi izbegao kršenje američkih ograničenja, konstatuje FT.

"Pre svega, potrebno je da imamo potpuno obezbeđeno tržište nafte u našoj zemlji, što podrazumeva puno snabdevanje naftom naše rafinerije i našeg tržišta benzina", rekao je Vučić.

Dogovor o prenosu vlasništva NIS-a kao rešenje

Predsednik Srbije je dodao je da cena nije problem i da bi rešenje, kako kaže, "lako" moglo da se pronađe ako bi se sklopio dogovor o prenosu vlasništva NIS-a.

Britanski list podseća da je Ministarstvo finansija SAD pozvalo u januaru ruski državni "Gasprom" i njegovu ćerku kompaniju "Gaspromnjeft" da prodaju svoj većinski udeo u srpskoj rafineriji NIS, zapretivši da će se u protivnom suočiti sa sankcijama.

Kako je navedeno, ruski vlasnici su odbili da prodaju svojih 56 odsto udela u NIS-u, ali su promenili vlasničku strukturu tako da ni "Gasprom" ni "Gaspromnjeft" nemaju većinski udeo u NIS-u.

FT navodi da je jedno od mogućih rešenja, prema informacijama iz naftne industrije, da mađarska naftna grupacija MOL uskoči i kupi ruski udeo u NIS-u.

Na pitanje u kojoj meri je pitanje NIS-a deo šire rusko-američke diskusije u kontekstu okončanja rata u Ukrajini, Vučić je rekao da to, prema njegovom mišljenju, to za pregovarače predstavlja "minorno" pitanje.

FT navodi da predsednik Srbije održava odnose sa Kremljom i da je odbio da se pridruži sankcijama EU protiv Moskve.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом