Читај ми!

Dominacija Kine na tržištu solarnih panela – dobra vest za "zelene planove", ali ne i za Evropu

Solarna industrija Evropske unije je u krizi. Domaća proizvodnja ne može da konkuriše 40 posto jeftinijem kineskom uvozu solarnih panela, koji pokriva 95 posto tržišta. I dok od Brisela traže zaštitu, stručnjaci upozoravaju – zabrana kineskog uvoza usporila bi "zelene planove".

Evropa je u prošloj deceniji prednjačila u proizvodnji solarnih panela, a sada je ta industrija pred kolapsom. Kineska solarna dominacija ugrozila je 430 proizvođača solarnih panela i opreme na tržištu Evropske unije.

U Nemačkoj i najveći obustavljaju proizvodnju. Brisel pokušava da nađe kopromisno rešenje, koje neće usporiti izgradnju solarnih postrojenja.

“Potrebna nam je politika koja čuva naš solarni razvoj, ali treba očuvati i konkurentnost i inovativnost domaće industrije u tom sektoru. Predložila sam neke mere Evropskoj komisiji i države članice treba da podrže evropsku proizvodnju“, kaže komesarka za energetiku Evropske unije Kadri Simson.

Cilj Evropske unije je da do kraja decenije udeo obnovljive energije bude 42 posto. A Kina prednjači i globalno solarnim panelima i sirovinama za njihovu proizvodnju – pokriva čak 80 posto potreba svetskog tržišta.

“I sada dolazimo u jednu kontradiktornu situaciju – sa jedne strane smeta proizvodnja iz Kine, a sa druge strane ona je neophodna da biste ove planove realizovali u gradnji solarnih panela“, rekao je profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Nikola Rajaković.

Ugradnju solarnih panela u Srbiji država subvencioniše sa polovinom troška za domaćinstva, pa je sve više zainteresovanih. Ugradnja je dobro plaćen posao i prevaziđen je problem nedostatka radne snage.

“Situacija je sada mnogo bolja nego pre godinu dana, postoji mnogo više firmi koje se bave postavljanjem solarnih panela u domaćinstvima i koje mogu u potpunosti da zadovolje trenutne zahteve. Sa šest kilovata mogu da se zadovolje potrebe prosečnog domaćinstva. A ta investicija iznosi negde od sedam do osam hiljada evra“, rekao je Miodrag Vuković iz firme “Konseko".

Stručnjaci su saglasni – solarne elektrane su jedan od ključeva koji otvara bravu energetske tranzicije svake zemlje jer imaju više prednosti.

“Možete je postaviti na semafor u gradu, možete je postaviti na krov kuće, na krov velikih hala. Možete graditi 1.000 megavata na zemlji, možete graditi na plutajućim platformama na moru. Dakle, ona je modularna i fleksibilna u svojoj logici. Uvek se mora gledati ekonomska strana. Dominantni razlog je to što je kilovat-sat proizveden iz solarne elektrane danas ubedljivo najjftiniji kilovat-sat“, ističe Rajaković.

U Srbiji je već preko 2.000 domaćinstva i firmi koje same proizvode struju iz solarnih panela. Priprema se i gradnja do sada najveće solarne elektrane – snage jedan gigavat.

недеља, 05. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње