Srbija sve prepoznatljivija kao zemlja inovacija
U Beogradu je održana najveća regionalna konferencija o inovacionom preduzetništvu. Više od 100 govornika iz zemlje i sveta predstavilo je najaktuelnije teme iz oblasti novih tehnologija.
Nakon nekoliko godina rada u Majkrosoftu u Kopenhagenu, Branko Milutinović se vratio u Srbiju. Sa prijateljima je osnovao startap "Nordeus", koji je desetak godina kasnije prodat za 378 miliona dolara. Kao jedan od učesnika na Konferenciji, daje primer mladim kolegama da se vrhunska tehnologija može razvijati i u Srbiji.
"Većina moje generacije sa ETF-a, koja je upisala fakultet pre 21 godinu, uključujući i mene otišla je iz zemlje nakon diplomiranja. Sada je većina ovde. Neki su se vratili brzo, a neki se sad vraćaju", kaže Branko Milutinović iz "Nordeusa".
Napominje da je naš najveći nedostatak pre par godina bio taj što je malo ljudi imalo vrhunsko svetsko iskustvo, a da ih je danas mnogo više.
Godinu dana od prošle Konferencije period je i za sumiranje rezultata poslovanja domaćih startap kompanija.
"Katapul akcelerator je izbacio grupu od 17 kompanija koje su uspele da podigne 15 miliona evra. 'Biznis anđeli' su investirali milion evra u lokalne kompanije. Svedoci smo da su naši startapovi pobeđivali na takmičenjima u Dubaiju i po Evropi. To sve govori da je ekosistem živ, raste, razvija se", kaže Nebojša Bjelotomić iz Inicijative "Digitalna Srbija".
Aleksandra Popović, direktorka projekta Srbija inovira, ističe da su tu da daju odgovore na sva pitanja iz oblasti tehnološkog preduzetništva.
"Velika nam je čast što pored startapa koje predstavljamo u startap zoni imamo veliki broj učesnika iz akademskog sektora, sa univerziteta i naučnih instituta", rekla je Popovićeva.
Jedna od tema bila je i veb3 tehnologija - sledeća faza razvoja interneta.
"Srbija prepoznata u nekoliko svetskih izveštaja u Top 5 destinacija za razvoj veb3 tehnologije na svetskoj nivou. To je nešto što je poznato van naše esnafa, ali dobro poznato u svetu. To je nešto što mi želimo da podignemo na malo viši nivo“, kaže Nemanja Petrović, stručnjak za veb3 tehnologiju.
Nedostak školovanog kadra jedan je od najvećih problema svih visokotehnoloških kompanija, pa je ulaganje u obrazovanje i razvoj kreativnosti i inovativnosti kod dece prioritet u narednih deset godina, neki su od zaključaka konferencije.
Коментари