Šta sadrži energetski i klimatski plan Srbije
"Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan Srbije, do kraja decenije - sa projekcijom do 2050." - osnov je energetske politike, usklađen sa zaštitom životne sredine. O tom dokumentu, koji je i međunarodna obaveza naše zemlje, otvorena je javna rasprava, u koju su uključeni: privreda, stručnjaci i građani, kako bi energetska trazicija prošla što bezbolnije.
Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan Srbije do kraja decenije predviđa: povećanje kapaciteta obnovljive energije na 45 posto i smanjenje emisije štetnih gasova za više od 40 posto, unapređnje energetske efikasnosti i postepenu dekarbonizaciju.
"Ovim dokumentom ćemo postaviti ciljeve, prioritete i dinamiku za ono što ćemo raditi u narednim decenijma kako bi obezbedili sigurno snabdevnje, što veću energetsku nezavisnost za naše građane i privredu", kaže Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike.
U procesu energetske tranzicije privreda ima ključnu ulogu - prva je na udaru promena, a svoje aktivnosti mora usaglasiti sa oštrim ekološkim standardima. Zato je neophodan zajednički odgovor javnog i privatnog sektora.
"Mislim da je ovo najvažnija tema, od nje zavisi sve - zavisi budući život naših kompanija zvisi hoćemo li biti produktivni, zavisi hoćemo li biti konkurentni, zavisi i to da li ćemo moći da plasiramo našu robu, proizvednu ovde na tržištoima koja su zahtevna kada je u pitamnju energetika", kaže Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.
Plan obuhvata i promene u transportu koji u svim segmentima mora biti održiv - od železnice, javnog prevoza do električnih automobila građana.
"Plan je i to radimo zajedno sa Ministarstvom zaštite životne sredine - da kroz veće subvencije stimulišemo građane da prelaze na korišćenje električnih vozila", kaže Dubravka Đedović.
Ministarka energtike poziva javnost da sugestije koje mogu doprineti energetskoj tranziciji upute do 27. jula kako bi Srbija "Integrisani nacinalni energetski i klimatski plan" - dobila na jesen.
Коментари