Koliko vredi srpsko IT tržište
Lakši pristup novim tržištima, ukidanje ograničenja u poslovanju i brži transfer znanja i tehnologija, najveće su prednosti ulaska u Evropsku uniju, smatraju IT stručnjaci. Šta je sve potrebno da IT sektor pomogne bržem i lakšem ulasku privrede u Evropsku uniju, bila je tema skupa u Privrednoj komori Srbije.
U Srbiji ima više od 3.700 IT kompanija koje zapošljavaju 44.000 programera. Za razvoj sektora neophodni su kadrovi ne samo u kompanijama, nego i u obrazovnim institucijama. Kompanije traže da država omogući tzv. strukovne doktorate kao što je doktor poslovne administaracije.
"Jedan od načina sutra dan kada ga zakonodavno budemo imali da rešimo nedostatak kvalitetnog stručnog kadra, pogotovu za nove IT tehnologije, a i nudimo mogućnost kompanijama da sutradan svoje zaposlene pošalju da strukturno doktoriraju i tako budu konkurentniji na evropskom tržištu u odnosu na druge kompanije koji nemaju za zaposlene doktore u IT-u", navodi Srećko Miodragović iz Komtrejda.
Stručnjaci smatraju da je neophodno uvođenje automatizacije u proizvodnji, ali i standardizacija i usklađivanje procesa proizvodnje.
"Najveća zamerka netehnološkim kompanijama, kada iz proizvodnog sektora domaće kompanije ulaze u lanac dobavljača, to je standardizacija proizvodnje, strukturiranje upravljačkog procesa. Tu IT kompanije mogu puno da doprinesu i puno da pomognu", kaže Jelena Jovanović iz Privredne komore Srbije.
Prema rečima Miloša Bošnjaka iz IIB-a dosta kasnimo.
"Ti standardi generalno ne smeju da budu forma, a nažalost su često forma. Mi sad štancujemo zakone, štancujemo regulativu, to sve pokušavamo da stignemo, to je u redu ali privreda kasni, način razmišljanja, svega, kasni", ocenjuje Bošnjak.
Naše IT tržište vredi 836 miliona evra, a godišnji izvoz IT usluga i proizvoda je tri puta veći. Ohrabruje i podatak da već godinama imamo dvocifren rast u sektoru informaciono komunikacionih tehnologija.
Коментари