Kako posluju srpske firme u uslovima nestabilne rublje
Od početka sukobâ u Ukrajini, kompanije iz Srbije koje posluju na ruskom tržištu suočavaju se sa brojnim problemima. Otežan je transport, a naplata potraživanja kasni. Zbog nestabilnog kursa rublje, nestabilne su i cene naših proizvoda u Rusiji.
Roba iz Srbije, za sada, uspeva da stigne na tržište Rusije, uprkos brojnim problemima sa kojima se suočavaju izvoznici. Od poteškoća u logistici, transportu, do naplate koja često kasni zato što su neke banke, zbog sankcija, isključene iz SVIFT-a.
"Dodatno otežavajuću okolnost čini pad ruske rublje od oko 20 odsto čime je dodatno snižena konkurentnost srpskih proizvoda u odnosu na druge uvozne. Da podsetimo, pre početka krize jedan evro je vredeo 85 rubalja, a danas 105. Ruski uvoznici kompenzuju razliku snižavanjem trgovinskih i distributerskih marži", kaže direktor predstavništva PKS u Moskvi Dejan Delić.
Pad rublje i te kako osećaju kompanije koje imaju filijale u Rusiji i koje su pre nekoliko meseci zaključile dugoročne ugovore u toj valuti.
"Potpisali smo ugovore u decembru vredne 13 milijardi rubalja, oko 150 miliona evra, a sada je to oko 100. Drugi problem je sa radnicima iz Srbije kojima se plata isplaćuje u rubljama. Ako je neko imao platu 2.000 evra, više nema toliko, nego znatno manje", kaže direktor "Putevi Užice" Vladan Stamenić.
Kompanije koje imaju valutne klauzule u ugovorima zaštićene su kad je reč o vrednosti ugovorenog posla. Ipak, brine ih mogući pad tražnje.
"Naša roba postaje skuplja na ruskom tržištu i mislim da će doći do pada u tražnji za nebojenim proizvodima, jer tu imamo konkurenciju u ruskim firmama. Za bojeni program smo mi na ruskom tržištu broj jedan što se tiče kvaliteta i mislim da tu neće biti uticaja, jedino kasnije ako se bude manje investiralo i gradilo", smatra direktor "Impol Sevala" Ninko Tešić.
"Pad kursa rublje se odrazio na naše poslovanje u smislu da se cene menjaju svakodnevno. Krajnji kupac naših proizvoda je stanovništvo, jer mi robu prodajemo velikim trgovinskim lancima u Rusiji i pitanje je koji će konačni ishod biti, dokle će ići inflacija i koja će platežna moć stanovništva biti. U Srbiji više od 50 posto srpske jabuke koja može da se plasira na tržište Rusije, ali u Rusiji je trenutno trend supstitucije proizvoda sa njihovim domaćim proizvodima", objašnjava Aleksandra Vučković iz "Miraks Agrar".
U pokušaju da umanji pad rublje Ruska centralna banka je nedavno naglo podigla referentnu kamatnu stopu sa 9,5 na 20 posto. To je najviši nivo te stope u istoriji. Prethodni rekord bio je 17 procenata, decembra 2014. godine.
Коментари