Šumadija beleži rast u proizvodnji cveća, primenjuju svetske standarde
Industrija cveća u svetu beleži stalni rast, a mogla bi da ima značajnije mesto i u našoj privredi i izvozu. U Srbiji se cvećarstvom bavi više od 2.000 domaćinstava, od kojih bi mnoga, uz podršku države, proširila proizvodnju. U Šumadiji se beleži rast u proizvodnji cveća i sve je više mladih preduzetnika koji u toj oblasti primenjuju svetske standarde.
Počeli su skromno, sa muškatlom i petunijom, a danas u plastenicima, na sedam hiljada kvadrata, proizvedu oko milion saksija cveća. Zaposlili su dvadesetak radnika i automatizovali proizvodnju.
"Savremena biljna proizvodnja zahteva manipulaciju svim imputima proizvodnje, kao što su temperatura, vlažnost vazduha, dužina dana, količina svetlosti", objašnjava Nikola Marković, cvećar iz Kragujevca.
Uz podsticaje Ministarstva poljoprivrede u razvoj proizvodnje uložili su oko pola miliona evra. Mladi Kragujevčani razmišljaju dugoročno i kvalitetom osvajaju tržište.
"Sami uvozimo svoje reznice, sami uvozimo supstrate. Supstrat je zemlja u koju sadimo cveće, to sve sami radimo. Insistiramo da stvarno taj kvalitet bude perfektan, da bi se to isplatilo", kaže Milena Marković, cvećarka iz Kragujevca.
A računice ima, jer je samo u Šumadiji na stotine proizvođača cveća. Jednima osnovna delatnost, drugima dodatna zarada.
"Imamo čitava sela koja počinju da se bave i uspešno proizvodnjom cveća. I njihova proizvodnja se sve više usavršava, naročito u sortimentu koji prati tržište", navodi Lidija Vulović iz Poljoprivredne stručne službe Kragujevac.
Cvećar iz Rače Ivan Đorđević kaže da jedan deo ide u prodavnice, jedan deo cvećarama, mali deo ide i u izvoz, tako da ima plasman.
Da bi tako i ostalo, a proizvodnja cveća postala intenzivnija, pored države, pomažu i opštine.
"Radi se o plastenicima vrednosti od negde 3.500 evra, gde je učešće samo deset posto, odnosno porez i PDV su plaćali sami cvećari", kaže predsednik Opštine Rača Nenad Savković.
Uprkos velikom potencijalu, cveće se uglavnom gaji na malim površinama u porodičnim gazdinstvima. Proizvodnja ne zadovoljava ni domaće potrebe, pa je uvoz gotovo trostruko veći od izvoza.
Коментари