Читај ми!

Šumadija beleži rast u proizvodnji cveća, primenjuju svetske standarde

Industrija cveća u svetu beleži stalni rast, a mogla bi da ima značajnije mesto i u našoj privredi i izvozu. U Srbiji se cvećarstvom bavi više od 2.000 domaćinstava, od kojih bi mnoga, uz podršku države, proširila proizvodnju. U Šumadiji se beleži rast u proizvodnji cveća i sve je više mladih preduzetnika koji u toj oblasti primenjuju svetske standarde.

Počeli su skromno, sa muškatlom i petunijom, a danas u plastenicima, na sedam hiljada kvadrata, proizvedu oko milion saksija cveća. Zaposlili su dvadesetak radnika i automatizovali proizvodnju.

"Savremena biljna proizvodnja zahteva manipulaciju svim imputima proizvodnje, kao što su temperatura, vlažnost vazduha, dužina dana, količina svetlosti", objašnjava Nikola Marković, cvećar iz Kragujevca.

Uz podsticaje Ministarstva poljoprivrede u razvoj proizvodnje uložili su oko pola miliona evra. Mladi Kragujevčani razmišljaju dugoročno i kvalitetom osvajaju tržište.

"Sami uvozimo svoje reznice, sami uvozimo supstrate. Supstrat je zemlja u koju sadimo cveće, to sve sami radimo. Insistiramo da stvarno taj kvalitet bude perfektan, da bi se to isplatilo", kaže Milena Marković, cvećarka iz Kragujevca.

A računice ima, jer je samo u Šumadiji na stotine proizvođača cveća. Jednima osnovna delatnost, drugima dodatna zarada.

"Imamo čitava sela koja počinju da se bave i uspešno proizvodnjom cveća. I njihova proizvodnja se sve više usavršava, naročito u sortimentu koji prati tržište", navodi Lidija Vulović iz Poljoprivredne stručne službe Kragujevac.

Cvećar iz Rače Ivan Đorđević kaže da jedan deo ide u prodavnice, jedan deo cvećarama, mali deo ide i u izvoz, tako da ima plasman.

Da bi tako i ostalo, a proizvodnja cveća postala intenzivnija, pored države, pomažu i opštine.

"Radi se o plastenicima vrednosti od negde 3.500 evra, gde je učešće samo deset posto, odnosno porez i PDV su plaćali sami cvećari", kaže predsednik Opštine Rača Nenad Savković.

Uprkos velikom potencijalu, cveće se uglavnom gaji na malim površinama u porodičnim gazdinstvima. Proizvodnja ne zadovoljava ni domaće potrebe, pa je uvoz gotovo trostruko veći od izvoza.

субота, 30. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње