Читај ми!

Platforma koja okuplja investitore i male firme

Kovid-kriza u privredi je najviše poremetila planove za investiranje. Uprkos tome, prema USAID-ovoj anketi sprovedenoj među hiljadu preduzeća, dve trećine se izjasnilo da ima potrebu za finansiranjem. Najviše – izvoznici i firme koje imaju veb prodaju.

Manjak finansijskih sredstava i neodgovarajuća dostupnost i dalje su na vrhu liste negativnih faktora koji utiču na konkurentnost poslovanja, odgovaraju anketirana preduzeća. To posebno važi za mikro kredite do 25.000 evra, koji su polovina traženih zajmova.

"Srpske firme i dalje koriste sopstvene resurse kao glavni i najveći izvor finansiranja. Ograničene mogućnosti finansiranja ometaju poverenje, a nekorišćenje finansijskih poluga ograničavaju mala i srednja preduzeća da investiraju, rastu i otvaraju nova radna mesta", navodi ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri. 

Dobra vest je da je procenat firmi koje koriste sospstvena sredstva za proširenje poslovanja prvi put pao ispod 80 odsto, ali je loša vest da rešenje ne nalaze u bankama i profesionalnim investitorima.

"Pojava novih institucija koje bi bile posvećene davanju mikro-kredita privredi, kao i stvaranju uslova da se otvore platforme i slična digitalna finansijska rešenja takođe usmerena na manje pozajmice, na manje iznose kredita bilo bi nešto što bi značajno pomoglo srpskoj privredi i ubrzalo generalno rast srpske ekonomije", poručuje Dragana Stanojević, direktorka Projekta saradnje za ekonomski razvoj USAID-a.

Jedno od mogućih rešenja je u kraudinvestingu, platformi koja okuplja veliki broj malih investitora i malih firmi.

"U praksi na našoj platformi to izgleda tako da se nama obraćaju male kompanije koje žele da se finansiraju na taj način i prolaze naše provere finansijske, poreske, poslovne i tako dalje i ukoliko zadovoljavaju sve kriterijume mogu da se obrate investitorima putem naše platforme kroz tzv. "krauinvesting" kampanju. Kampanja traje najčešće 2 do 3 meseca i za to vreme investitori mogu da se informišu, da pogledaju biznis plan, da pogledaju uslove njihove investicije, to je po pravilu subordinirani zajam i ako im uslovi odgovaraju i ako veruju u taj mali biznis, oni mogu da investiraju već sa 100 evra kao minimalnom sumom", ističe Luka Pejović sa platforme ventu.rs.

Prva firma koja je obezbedila sredstva na ovaj način ukazuje i na druge prednosti.

"Za 11 dana 42 investitora nam je ukazalo poverenje. Skupili smo prvih 30.000 evra. Dobro je što sredstva ne opterećuju kreditni biro, što znači da ćemo postati atraktivni za godinu-dve dana i za banke", navodi Veljko Milićević iz firme "Bubaja". 

S nestrpljenjem se očekuje Zakon o kraudfaundingu koji je u pripremi jer se trenutno investitori udružuju po Zakonu o obligacionim odnosima. Takođe, zbog izvesnih ograničenja u Zakonu o deviznom poslovanju za sada na ovaj način mogu da investiraju samo državljani Srbije.

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом