Prve "čuvarkuće" za proizvode tekstilne industrije
Pravo na žig "Čuvarkuća" u projektu Privredne komore Srbije "Stvarano u Srbiji", kao potvrdu kvaliteta i domaćeg porekla, dobilo je čak 54 proizvoda iz kompanije "Tekstil" u Jagodini, poznatog domaćeg proizvođača kućnog tekstila.
Tekstilna industrija Srbije dobila je prve "čuvarkuće" u okviru projekta "Stvarano u Srbiji" Privredne komore Srbije.
Među 111 novih proizvoda kojima je Savet za odlučivanje o pravu na korišćenje kolektivnog žiga "Čuvarkuća" odobrio tu potvrdu kvaliteta i domaćeg porekla, nalaze se i proizvodi kompanija "Jaffa" Crvenka, "Don don", "Kirka korporejšn" i "Farmanova" Beograd, kao i proizvodi kompanija "Delez" i "Merkator S", nastali u saradnji s lokalnim proizvođačima.
Najbrojniji kandidati za "Čuvarkuću", čak 54 proizvoda, kojima je dodeljeno pravo na žig pristigli su iz kompanije "Tekstil" u Jagodini, poznatog domaćeg proizvođača kućnog tekstila, s višedecenijskom porodičnom tradicijom.
Dodatno poverenje potrošača, domaćih i stranih partnera
Posebnost tih proizvoda, prema rečima Nemanje Jovanovića iz Udruženja za tekstil PKS, jeste u kvalitetu materijala, načinu proizvodnje i modernom dizajnu.
Jagodinska kompanija, osim što podmiruje potrebe domaćeg tržišta, izvozi u zemlje regiona, a partnere ima i u zemljama Evropske unije.
"Pošto je asocijacija na 'Tekstilove' proizvode prvenstveno kvalitet i tradicija, žig 'Čuvarkuća' je došao kao logična potvrda našeg dugogodišnjeg rada. Još od prve prezentacije akcije 'Stvarano u Srbiji', bili smo veoma motivisani da sa ponosom obeležimo naše proizvode žigom, posebno jer smo iz industrije gde je sve manje domaćih proizvođača", istakao je Dragan Pavlović, direktor te kompanije.
Naveo je da se kolekcije jastuka, jorgana i tekstilnog programa za bebe izdvajaju od ostalih proizvoda iz asortimana prvenstveno po načinu proizvodnje, što ih čini najkonkurentnijim kategorijama za proizvod srpskog porekla, pa su za čak 54 proizvoda iz ovih kategorija osvojili žig.
"Sigurni smo da će 'Čuvarkuća' učvrstiti našu poziciju na tržištu kućnog tekstila, samim tim jer stičemo dodatno poverenje kod domaćih i inostranih partnera, prvenstveno potrošača", istakao je Pavlović.
Ocenio je da je projekat "Stvarano u Srbiji" još jedna u nizu odličnih motivacija srpskim privrednicima da ostanu na putu dobrog poslovanja, ali i potrošačima, jer je važno da budu pravilno informisani o proizvodima koje kupuju.
"Čuvarkuća" i za prehrambene proizvode
Milana Jević Gledović, potpredsednica pravnih poslova i zaštite resursa u kompaniji "Delez Srbija" naglasila je da je PKS kampanjom na pravi način predstavila i podržala značajnu temu kao što je lokalna proizvodnja.
Ocenila je da su "Premia" i "Od naše zemlje", proizvodi koje je ta kompanija nominovala, dobri primeri kvalitetnih lokalnih namirnica koje, i da pored kvaliteta, čuvaju vrednosti tradicije i domaćeg porekla.
"Verujemo da će žig dodatno istaknuti njihovu suštinu i da će ih u očima kupaca pozicionirati kao omiljene proizvode koje dolaze iz Srbije", ukazala je ona.
Miloš Marković, direktor Marketinga i razvoja kompanije "Don don" kaže da se u toj kompaniji celokupan asortiman hleba i peciva proizvodi isključivo od domaćeg brašna i domaćih sirovina.
"Pšenicu koju nabavljamo od poznatih proizvođača meljemo u našem mlinu i time zaokružujemo ceo proces od njive do trpeze. Ovaj pristup omogućava nam da u svakom trenutku možemo da garantujemo za kvalitet naših proizvoda", naveo je Marković.
Istakao je da je "Čuvarkuća" potvrda da proizvod potiče iz Srbije, baš kako "Don Don" i koristi isključivo domaće resurse i sirovine.
"Žig na proizvodima biće još jedna potvrda da tradiciju negujemo uz najviši kvalitet našeg hleba, što je za nas je imperativ. Podržavamo inicijativu očuvanja vrednosti u Srbiji i svojim rezanim hlebovima koji mogu da konkurišu stranim proizvođačima, tradicionalno negujemo prepoznatljiv imidž domaćeg proizvođača", naglasio je Marković.
Osim 54 proizvoda kompanije "Tekstil", šest kompanije "Don Don" i 20 proizvoda trgovinskog lanca "Delez", pravo na žig dobila su i četiri proizvoda "Jaffe" Crvenka, po jedan "Kirke korporejšn", "Farmanove" Beograd i 25 proizvoda "Merkatora S".
Savet za odlučivanje o pravu na žig razmatraće predloge tehničkih komisija za nove proizvode za dve sedmice.
Коментари