Nemci i dalje najpoželjniji poslovni partneri
Mala i srednja preduzeća u 2019. godinu ulaze sa većim optimizmom nego prošle godine, a one firme koje direktno posluju sa Nemačkom još su optimističnije. Preduzeća se žale na lošu naplatu potraživanja i relativno visoke poreze, ali male firme su konkurentnije na tržištu, pokazuju istraživanja.
Smatra se da je bolje raditi sa nemačkim firmama ili za nemačko tržište nego sa ostalima. I ove godine su očekivanja pozitivna, ali se situacija usložnjava. Devedeset odsto srpskog tržišta su zemlje Cefte i Evropske unije. I bankari i privrednici već osećaju posledice drskog ponašanja privremenih prištinskih vlasti.
"U poslednjih par meseci taj nivo aktivnosti je značajno smanjen. Ne znam tačno podatke, ali to dosta pada. Ne utiče povoljno ni na preduzeća koja posluju ovde ni na preduzeća koja posluju na teritoriji Kosova i Metohije", kaže Ivan Anić, predsednik IO Prokredit banke.
Direktor Nemačko-srpske privredne komore Martin Knap napominje da, ako je neko potpisao ugovor kao što je Cefta, onda bi to moralo i da se poštuje.
"Štete koje trpe preduzeća sa nemačkim kapitalom još nije izračunata, ali je evidentna", ukazuje Knap.
Kada je reč o nemačkom tržištu, došlo je do usporavanja industrijske proizvodnje. Na to je uticao i Bregzit i američke protekcionističke mere. Ono što bismo mogli da uradimo sami jeste efikasnije raščišćavanje terena i odvajanje dobrih od loših firmi.
"Kada se to ne dešava to povećava nesigurnost privrednika onda to oni u toj situaciji ne mogu niti mogu dobro da rade niti da planiraju, a onda ne mogu ni da investiraju", kaže ekonomski novinar Mijat Lakićević.
Mnogo je toga je urađeno u stvaranju poslovnog ambijenta poput smirivanja inflacije i stabilizacije kursa, ali ne može sve odjednom.
"U poslednjih pet godina se nezaposlenost prepolovila, samim tim, sa velikom povećenjem ukupne zaposlenosti se raspoloživa radna snaga smanjuje", kaže Aleksandar Kemiveš, savetnik predsednika PKS.
Nemački privrednici predlažu prekvalifikaciju radne snage u Srbiji zbog pojačanog interesovanja investitora.
Isti problem imaju i u Nemačkoj pa su odlučili da olakšaju dolazak visokokvalifikovanih radnika ne samo sa Balkana već i iz Kine, Indije i Brazila.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар