Stanovi u Beogradu najčešće se kupuju u kešu

U Beogradu se godišnje proda tri do četiri puta više stanova nego što se izgradi, a interesantno je da se u prestonici nekretnine više kupuju u kešu nego na kredit.

Direktor marketinga i prodaje konsultantske kuće u oblasti nekretnina CBS International, Mina Kalezić kaže da se godišnje u Beogradu gradi 3.000 do 5.000 stanova, dok se proda 11.000 do 14.000 stanova.

 

"Najveća tražnja je za stambenim jedinicama gde je odličan odnos lokacije , kvaliteta i cene. Sve veći broj domaćih i stranih investitrora tome posvećuje pažnju pri formiranju projekta", rekla je Kalezić na predstavljanju poslovnih rezultata svoje kuće.

Što se tiče cena nekretnina, najkvalitetrniji stanovi u centralnim gradskim opštinama koštaju između 2.200 do 2.800 evra po kvadratu sa PDV-om, dok se cene projekata srednjeg kvaliteta kreću u rasponu od 1.700 do 2.200 evra sa uključenim PDV-om.

Kalezić kaže da je interesantan i odnos gotovinskih i kreditnih kupaca, te da u Beogradu dominiraju gotovinski kupci (65 odsto) u odnosu na kreditne (35 odsto).

"Što je stan luksuzniji to je manje kreditnih kupaca. Sa inicijativom banaka za revizijom kamatnih stopa svakog dana raste broj kreditnih kupaca", pojasnila je ona.

Dodaje da su kupcima sve interesantniji kompleksi koji nude nešto drugo osim samog stanovanja, a tipičan primer je Garden centar koji kupcima stanova pruža i privatan park u centru grada, centralnu recepciju, dvadesetčetvoročasovno obezbeđenje i centralno održavanje zgrade.

Direktor CBS Internešnal za Srbiju Goran Živković kaže da je tržište nekretnina u Beogradu "veoma živo", što se može videti i po broju kranova.

"Imali smo veliku sreću da pratimo celo to tržište kroz niz projekata koji su se dešavale kao što su Skyline- dve stambene i jednu poslovna kula, Biznis garden, Centar garden, Voždove kapije...", rekao je Živković za Tanjug i dodao da ta kompanija nakon deset godina uspešnog poslovanja posao nastavlja sa novim partnerom Cushman & Wakefield .

Postoje segmenti tržišta, kako kaže, koji u Srbiji još nisu razvijeni a za kojima postoji veliko interesocvanje, a to su industrijske centre. Živković očekuje da industrijski centri tek treba da se razviju u našoj zemlji.

Regionalni Direktor Cushman & Wakefield CBS Internešnal Dragan Radulović kaže da tokom ekonomske krize od 2008. do 2015 godine stanje u Srbiji nije sjajno što se tiče nekretnina.

Danas je situacija drugačija, a to potvrđuje i što se CBS Internešnal širi na lokalnom i internacionalnom nivou.

Osim kancelarija u Beogradu i Novom Sadu otvoriće još dve kancerije - najverovatnije u Čačku i Nišu, a osim Srbije i Crne Gore regionalno će se sa partnerima Cushman & Wakefield širiti na tržište Slovenije i Hrvatske.

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом