Šta se finansira projektima prekogranične saradnje Srbije i Hrvatske?
Pre nedelju dana državna delegacija na čelu sa predsednikom Vučićem bila je u zvaničnoj poseti u Hrvatskoj. Jedna od tema bila je i prekogranična saradnja koju Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji ima sa Hrvatskom, članicom Unije. To je način da se poboljša ukupna saradnja dve zemlje.
U korist oba naroda i građana pograničnih područja, već više od decenije Srbija i Hrvatska zajednički konkurišu za sredstva iz evropske kase. To najbolje znaju Šapčani koji zajedno sa Slavonskim Brodom nižu projekte – od poljoprivrede, preko saradnje u odbrani od poplava, za koju su od Evropske unije dobili više od 400.000 evra.
"Nakon toga smo konkurisali za nastavak prvog i najuspešnijeg projekta takozvani 3-R projektom Roses for Age čija je vrednost 240.000 evra, a tiče se unapređenja poljoprivrede – hortikulture, i svakako podizanja kapaciteta kada je u pitanju privlačenje sredstava iz IPARD fondova. Tim projektom je unapređen Festival Ruža Lipolista, a i ove godine će biti finansiran iz istih sredstava", ističe načelnica Odeljenja društvenih delatnosti grada Šapca Bojana Mladenović.
U 38 projekata, u prvom prekograničnom programu sa Hrvatskom, oko 13,5 miliona evra uloženo je u očuvanje životne sredine, ekonomsku i saradnju lokalnih institucija.
"Totalna finansijska lokacija za perod 2014–2020. iznosi 34,2 miliona evra, a biće finansirani projekti koji imaju za cilj da doprinesu poboljšanju kvaliteta socijalnih i zdravstvenih usluga, promovisanju obnovljivih izvora energije, zaštiti životne sredine, očuvanju kulturnog istorijskog nasleđa, turizmu kao i poboljšanju konkurentnosti u pograničnom predelu", kaže Mihajilo Dašić iz Ministarstva za evropske integracije.
Naglašava da se uspešna saradnja ogleda i u 23 projekta koji se trenutno implementiraju, a sprovodi ih 47 srpskih institucija.
Izuzetan značaj za Srbiju
U Centru za evropske politike smatraju da je u ovoj fazi pretpristupnih pregovora prekogranična saradnja izuzetno važna za Srbiju.
"Kroz projekte prekogranične saradnje različita udruženja preduzetnika, Regionalne razvojne agencije koje takođe mogu da učestvuju u ovim programima, mogu da kreiraju različita partnerstva, pa različite klastere, da na taj način povežu privredu i da obezbede plasman na neka nova tržišta", rekla je Ranka Miljenović iz Centra za evropske politike.
Prekograničnu saradnju koči jedino obavezno učešće da bi se novac povukao iz evropske kase.
"Sada radimo na nekom mehanizmu da se uspostavi trajni mehanizam kako bi se obezbedila sredstva za predfinansiranje", naveo je Dašić.
U Vladi do kraja marta najavljuju drugi poziv za učešće u prekoganičnim programima sa Hrvatskom, vrednim više od 15 miliona evra.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар