Administrativne prepreke koče više investicija na KiM

Pored donacija, standard građana na prostoru Kosova i Metohije poboljšao bi se kada bi bilo više investicija u pokrajini. Ipak, za veći broj radnih mesta, smatraju upućeni, potreban je dugoročan plan.

U biznis zoni u opštini Gračanica trenutno je 800 registrovanih preduzeća koja se uglavnom bave trgovinom. Ona nisu dovoljna da promene lošu ekonomsku situaciju, zato ohrabruje vest da dolazi investitor iz Jagodine.

"Opština im je pomogla da urede samu fabriku da urede dvorište fabrike, pomogla im je oko administrativnih poslova, odnosno oko potpisvianja ugovora sa agencijom za privatizaciju i uspeli smo da im pribavimo transformator za struju. Ono što mogu da kažem je da su obećali 50 radnih mesta za početak", navodi Srđan Popović, predsednik opštine Gračanica.

Plan ima i fabrika za proizvodnju radijatora iz Čačka.

"Oprema je specifična, ali ona može sva ovde kod nas u Čačku da se napravi. Ima dovoljno inženjera, stručnjaka da se ona napravi ovde komplentno i da se to sve dole preseli na Kosovo i da se pusti proizvodnja normalno. Ti aranžmani bi išli preko naše ovde matične firme što se tiče izvoza. Sada da li postoji rizik – postoji svakako", kaže Slobodan Spasojević, Fabrika radijatora iz Čačka.

Pre svega tešnja saradnja sa kosovskim institucijama pri osnivanju firmi smanjila bi rizik, kažu u PKS-u.

"Postoji sijaset problema u poslovanju sa Kosovom od administrativnih prelaza gde nisu usaglašena radna vremena pa onda roba stoji, onda fizički nisu upodobljeni za prelaz, za kontrolu, dokumentacija koja je potrebna i često komplikovana, ne može da dođe do plaćanja dažbina elektornskim putem na samim prelatima nisu osposobljeni nego mora u gotovini, nepostojanje puno dokumenta koji su potrebni koji nisu usaglašeni između Beograda i Prištine", objašnjava Nenad Đurđević iz Privredne komore Srbije.

Prehrambena industrija, poljoprivreda i energetika oblasti su u kojima bi preduzeća iz Srbije mogla da nađu interes za ulaganje. U tome bi pomogla i inicijativa, koja pre dve godine nije zaživela, da se putem fiskalnih subvencija kompanije stimulištu da ulažu na području Kosova, pre svega u srpskim sredinama.

"Uklanjanje svih necarinskih barijera, uključujući i razne sertifikate koji su potrebni kako bi se to podsticalo, to su neki formalni uslovi. Svakako da određene olakšice fiskalne, određene olakšice poreske bi značile kompanijama koje prvi put dole rade. Mnogo ima malih farmi, raštrkanih i nedostaje jedna fokusirana politika kako bi se oni ujedinili", navodi Đurđević.

Koliko je tržište pokrajine važno za domaće privrednike govori i podatak da godišnje tamo prodaju robu vrednu oko pola milijarde evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом