Politička i finansijska stabilnost doprinele jačanju dinara

Dinar mesecima jača. Srednji kurs je 118,54 dinara za evro, što je najviše od 2014. godine. To je odraz političke i finansijske stabilnosti, a ne uticaja države ili dogovaranja, kaže guvernerka Jorgovanka Tabaković. Kao osnovni razlog navodi veći priliv stranih investicija, koje su za prvih devet meseci dostigle iznos očekivan za celu godinu.

S jeseni obično slabi dinar, ali ne i ove godine, 4,2 odsto jači je nego u januaru – 118,54 dinara za evro gotovo je isti kurs kao pre pet godina i tri meseca.

"Ovaj kurs je odraz, pre svega, postignute političke i finansijske stabilnosti Srbije, koja je dovela do takve situacije da na međubankarskom deviznom tržištu ponuda evra daleko prevazilazi tražnju i dinar postaje sve traženija roba", objašnjava guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković.

Od aprila do danas ponuda deviza bila je oko milijardu evra veća od tražnje. Kažu, zbog rasta kreditne aktivnosti, ali pre svega zato što su strane investicije premašile očekivanja.

"Najznačajniji razlozi jačanja dinara su bolja makroekonomska situacija u zemlji i bolje ekonomske perspektive iz percepcije stranih investitora i kada je reč o stranim direktnim investicijama, zatim povećane portfolio investicije stranih, odnosno nerezidentnih, investitora i o tome svedoče uspešne aukcije dinarskih hartija od vrednosti", ističe Nikola Dragašević, direktor NBS.

Zbog toga centralna banka diže projekciju očekivanih investicija za ovu godinu sa 1,7 milijardi evra na dve milijarde i sto miliona. A u rezervi ima 920 miliona evra, koliko je više kupila deviza nego što je prodala da bi očuvala relativnu stabilnost kursa, za odgovor na moguće izazove.

"Što bi rekao Meša Selimović: dok čekam da biju, boli unapred. Ja ne bih da se bojim unapred, nego bih da budem spremna za sve što se dešava, a pokazujemo koliko smo spremni", kaže Tabakovićeva.

Šef Kancelarije MMF-a u Beogradu Sebastijan Sosa naglašava da je jačanje dinara znak poverenja u Srbiju.

"Jačanje dinara u suštini je znak poverenja u Srbiju i niskih kamata na međunarodnom finansijskom tržištu. Očekujemo da se taj trend održi narednih meseci i da se nastavi priliv kapitala u Srbiju. Naravno, može doći i do nekih finansijskih šokova u inostranstvu, što bi dovelo do promena kursa, ali ako u zemlji postoji makroekonomska stabilnost, to je normalno. Mislim da to nije razlog za zabrinutost", dodao je Sosa.

Jačanje dinara dobro je za sve zadužene – od građana, privrede, do države, kažu ekonomisti. Neće mnogo naškoditi ni izvoznicima, jer na drugoj strani imaju povoljnu radnu snagu, državnih podsticaje, niske komunalne i druge troškove.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом