"Zbunjujući signal za izvoznike, potrebno da Brisel jasno reaguje"
Brisel treba da pošalje jasnu ekonomsku i političku poruku Zagrebu povodom mera Hrvatske za poljoprivredne proizvode iz trećih zemalja, kaže za RTS Veljko Jovanović iz PKS-a. Te mere, ističe, šalju pogrešan i zbunjujuć signal izvoznicima.
Veljko Jovanović iz Privredne komore Srbije kaže u intervjuu za RTS da Srbija i Hrvatska u okviru Cefte imaju veoma intenzivnu saradnju i da nove hrvatske mere ne štete samo srpskim proizvođačima i izvoznicima, već i hrvatskim kupcima, njihovim trgovinskim lancima, a na duže staze i njihovim izvoznicima.
Kako su hrvatske trgovinske mere uticale na izvoznike iz Srbije?
Svakako loše i svakako da šalju pogrešan i zbunjujući signal. Oni koji imaju ugovorene poslove i oni koji sa određenom računicom kreću svakako da im ovo ne prija. Kada se donese odluka koja u svom korenu nije trgovinska i nema te osnove i koja ne polazi od slobodnog tržišta onda svakako da šalju lošu poruku.
Kao kontrameru Srbija je uvela detaljnu kontrolu proizvoda iz Hrvatske. Hoće li se to odraziti na tržište?
Svakako da tržište neće biti zadovoljno i svakako da privreda ne profitira od nečega što nije motivisano tržišnim razlozima. Sve zemlje u regionu, pa i Hrvatska koja je najdalje otišla u tom smeru, imaju intenciju da postanu deo zajedničkog tržišta. Sve što ide protiv toga i protiv te slobodne trgovine svakako ide i protiv nekog slobodnog opredeljenja koje je i političko.
Evropska komisija traži od svih strana da poštuju obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i trenutno procenjuje da li su mere Hrvatske kršenje tog sporazuma. Koje su koristi od tog poteza Brisela?
Komore regiona su uputile pismo Evropskoj komisiji jer mislimo da je Brisel adresa na kojoj bi trebalo da se donesu i neke ozbiljnije odluke koje bi se ticale budućnosti. Ovakva odluka kao što je Hrvatska su usmerene protiv slobodnog tržišta i mislim da je Brisel prava adresa koja treba da pošalje jasnu odluku – kako političku tako i ekonomsku.
Da li mislite da je realno govoriti o tome da će se ova situacija pretvoriti u carinski rat kakav smo imali u septembru 2015?
Preblizu su ovde u istoriji bili mnogo ozbiljniji ratovi da bismo pričali o njima. I mislim da je ekonomija bila ta koja je prva preskakala granice i ljudi su ovde pronašli zajedničko tržište i razloge da rade. Trgovinska razmena među zemljama CEFTE je veoma intenzivna i Hrvatska na tragu tog perioda CEFTE ima vrlo intenzivnu razmenu sa Srbijom. Sada smo došli u fazu kada imamo suficit u razmeni prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda. I ako je ovo poruka koja je posledica toga to svakako nije dobro jer ne šteti samo Srbiji i trećim zemljama već i hrvatskim kupcima, hrvatskim trgovinskim lancima, na duže staze hrvatskim izvoznicima i uopšte se jedan lanac koji je stabilan i jasan prekida.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар