Predvidiva akcizna politika, najjača karika duvanske i naftne industrije
Značajne prihode državna kasa ubira od akciza na gorivo, duvan, kafu, alkohol. Budžet najviše pune akcize na naftne derivate, od kojih je 2016. prihodovao malo više od 143.933 milijarde dinara i duvan sa 91.766 milijardi dinara, pokazuju podaci Ministarstva finansija.
Za duvandžije akcizna politika je stabilna. Kažu da pred sobom imaju akcizni kalendar i tačno znaju kada će im i za koliko država u naredne četiri godine povećati akcizu.
"To industriji obezbeđuje predvidivost koja nam je neophodna, dok državi, sa druge strane, obezbeđuje dve stvari koje su njoj neophodne - jedno je stabilnost prihoda od akcize, a s druge strane to je predvidivost usklađenosti sa Evropskom unijom, odnosno sa zakonodavstvom Evropske unije", rekao je Ivan Miletić iz Duvanske kompanije "Filip Moris".
Takvu sigurnost nema naftna industrija, poručuju njihovi predstavnici. Ističu da čak i onda kada imaju akcizni kalendar on nije dobro isplaniran jer se akciza na energente menja vrtoglavom brzinom. Koliko je to štetno, pokazuje, kažu, i iskustvo od 2012. do 2015. godine kada je akciza na auto-gas podignuta dva i po puta.
"Praktično u kratkom periodu je obezvređena investicija i proizvođača i celog logističkog lanca i potrošača od nekih 300 miliona evra. Samo se gleda koliko je porastao prihod u budžet po osnovu povećanja akciza, a niko ne sagledava koliko se gubi zbog toga što se, recimo, stanovnici u pograničnim delovima isključivo snabdevaju u Bosni ili u Makedoniji. Vozači u tranzitu vrlo malo kupuju goriva u Srbiji, upravo je to rezultat ovakve akcizne politike", rekao je Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije
Iako su saglasni da su za neke proizvode akcize prilično visoke, pojedini ekonomisti smatraju da to što se država opredelila da sve više prihoduje od akciza nije toliko loše – u situaciji kada treba izabrati da li povećavati akcize na luksuznu robu ili PDV na osnovne životne namirnice. Uvereni su da će se takva politika voditi i ubuduće.
"Koliko sam ja razumeo Vladu Srbije da će ona dalje rasterećivati poslodavce od poreza i doprinosa, dakle dalje smanjivati, a ako negde nešto smanjujete, nema drugo. Prosto da biste došli do dovoljno sredstava koliko vam treba, morate negde povećavati. E, u tom smislu su akcize verovatno opet kandidat. Ako vam izostaje rast BDP-a, onda vi morate da povećavate stope", kaže prof. Ljubodrag Savić sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
U Nacionalnom programu za suzbijanje sive ekonomije predloženo je da ukoliko se fiskalni nameti naplanirano povećavaju, država treba da uvede pravilo da od stupanja na snagu takve odluke do početka njene primene prođe najmanje šest meseci. Tako bi se privrednicima ostavilo vremena za prilagođavanje novim troškovima.
Takođe se navodi da bi regularno poslovanje trebalo podsticati olakšicama za blagovremeno plaćanje poreza i kaznama za neredovno izvršavanje tih obaveza. Iz Ministarstva finansija RTS su poslali podatke o akcizama, ali odgovaraju da trenutno nisu u mogućnosti da obezbede sagovornika.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар