петак, 09.06.2017, 08:45 -> 11:26
štampajNema opasnosti od zračenja zbog tovara u smederevskoj Železari
Tovar od 2.000 tona rude gvožđa koja je iz Turske stigla u Železaru u Smederevu zabrinula je javnost zbog navodnog zračenja. Međutim, nadležni u Upravi Carina, Inspekciji i "Hbis Grupi", koja je vlasnik čeličane, uveravju da razloga za brigu nema jer ruda nije radioktivna i nije bilo nikakvih prekoračenja zračenja. Uređaji koji mere radioaktivnost na granici nisu reagovali na taj tovar, a u Železari jestu, pa javnost polemiše – ko je nadležan u takvim slučajevima i koje su dozvoljene vrednosti zračenja.
U Upravi Carina su kategorični, poštuju, kažu, sve mere kontrole iz svoje nadležnosti i poručuju da granicu ne može da pređe tovar koji ima povišene vrednosti radioaktivnog zračenja jer imaju stacionarne skenere, a gde ih nema tu su mobilni uređaji za kontrolu zračenja.
U Železari su rekli da već 10 godina imaju uređaje za detekciju radioaktivnosti i kontrolišu ulaz svih sirovina repromaterijala i delova u čeličanu. Uređaji, tvrde, reaguju i na najmanje zračenje.
Alarmi su se pre neki dan uključili, a i dodatne kontrole su pokazale da je zabeležen nivo zračenja od 0,4 mikrosiverta na čas – što je mnogo niže od dozvoljene vrednosti, a to je, kažu, jedan mikrosivert na čas.
Vedrana Vuletić iz Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost pojašnjava da Srbija ima propise u toj oblasti koji su u skladu sa međunarodnim standardima.
"Tačno se znaju koje su nadležnosti Uprave carina i Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije i Odeljenja inspekcije za zaštitu od jonizujućih zračenja. Tačno su definisane naše nadležnosti i postoje propisi o ovoj oblasti", navodi Vuletićeva.
Ističe da se ti propisi poštuju.
"Ukoliko se ne poštuju ti propisi, tu postoje zakonom propisane kazne za nepoštovanje tih propisa", navodi Vuletićeva i dodaje da niko u okviru države ne može da postavlja svoje granice koje su različite od zakonom propisanih granica.
"Ukoliko hoćemo da budemo članica međunarodne zajednice, a jesmo, mi moramo onda da poštujemo propise kao i sve druge države", objašnjava Vuletićeva.
Ističe da ne postoji šansa da se roba koji ima povišene vrednosti radioaktivnog zračenja nađe na tržištu.
"U slučaju da se desi da roba nije u skladu sa međunarodnim i domaćim propisima, takva roba ne može da izađe na tržište. Tako da u ovom slučaju nema bojazni da takva roba može da se nađe na tržištu", zaključila je Vuletićeva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар