Prosečan Srbin zadužen sa dve i po zarade, Slovenac sa četiri
Politički odnosi Srbije i Slovenije nikada nisu bili bolji, a to se posebno odnosi na ekonomsku razmenu – rekao je slovenački ambasador u Beogradu Vladimir Gasparič. Srbija je prvo izvozno tržište posle zemalja Evropske unije, a slovenačke kompanije su investirale milijardu i 200 miliona evra. Na drugoj strani, Srbija u Sloveniji investira u turizam.
Slovenačka diplomatska i ekonomska elita večeras je u Beogradu na jednom mestu. Slovenci kažu da su Srbi talentovani za biznis, ali da je budućnost u privatnoj inicijativi, a manje u trci za radnim mestom u državnoj službi. U Sloveniji je obrnuto, pa to objašnjava činjenicu da 400 slovenačkih preduzeća u Srbiji zapošljava 30.000 radnika.
"Srbi su postali prvi gosti u našim banjama – 100.000 Srba prošle godine je posetilo Sloveniju i neverovatan je trend – za 18 odsto se povećao dolazak srpskih turista u Sloveniju, što je rekordno", rekao je Gasparič.
Iako je prosečan Srbin zadužen sa 936 evra ili dve i po prosečne mesečne zarade, i čini nam se da je to jako mnogo, za evropske parametre – nije tako, jer prosečan Slovenac duguje svoje četiri mesečne zarade, a prosečan Hrvat je zadužen na skoro pet plata. Zato bankari najavljuju ekspanziju kreditiranja u Srbiji, posebno za stambene pozajmice.
Prosečan Slovenac u kreditnom udelu za otplatu stambenih pozajmica u proseku odvaja 18 odsto prihoda, dok je u Evropskoj uniji taj udeo oko 37 procenata.
"Mi smo počeli sa jednom jasnom strategijom rasta, jasnom potporom lokalnom stanovništvu i sad u poslednjoj godini imamo rezultate – brzi rast aktive i u stanovništvu i u biznisu. Mi verujemo da je srpsko tržište najznačajnije pored slovenačkog, i tu ćemo intenzivno ulagati narednih godina", rekao je predsednik Izvršnog odbora Banke NLB u Sloveniji Blaž Brodnjak.
Banka NLB ne bi krenula u ekspanziju ulaganja u regionu da se nije rešila nenaplativih potraživanja koja je svela na jednocifreni nivo, ali je pre toga veliki deo duga ili refinansirala ili otpisala.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар