Zbog kiše kasni setva pšenice u Šapcu

Česte padavine poljoprivrednicima otežavaju jesenje radove u polju. Optimalni rok za setvu ozimih useva je prošao, a brojni ratari u šabačkom kraju, zbog kiše i vlažnog zemljišta, još nisu posejali pšenicu.

Umesto u zemlji, seme za setvu pšenice, još je u džakovima u šupi. Stefan Dragojević iz Jevremovca, planirao je da ozime kulture zaseje na oko 30 hekatara, ali mu kiša ne dozvoljavaju da setvu obavi  na svim parcelama.

"Prošle godine je bila slična situacija, ali se prolepšalo vreme krajem oktobra i uspeli smo da posejemo, ali ove godine slabo. Eto, ne stižemo, ostalo je ovde oko 1.500 kilograma, za tih sedam hektara, možda i malo jače ovde. Bacamo od 200 do 250 kilograma semena po hektaru zavisi gde i koliko je dobro pripremljeno zemljište'', kaže Dragojević.

Dok jedni tek treba da seju, drugi obilaze useve. Spasoje Spajić, pšenicu je u optimalnom roku zasejao na hektar i po.

"Još treba da posejem hektar i po, kasnio sam ove godine, nešto sam se i ulenjio, 81. godina, deca neće. Pšenicu baci u blato, ona će tebe iz blata. Za sve ove godine, mislim da sam svake godine po vagon pešnice predavao državi, a počeo sam od 20. godine'', kaže Spasoje Spajić iz Jevremovca.

Poljoprivrednici se nadaju da se kasna setva ozimih useva neće negativno odraziti na prinos.

"Sve zavisi kakva će nam biti zima, ako bude bila topla i ovaj deo novembra i decembra, biće isto kao i oni što su posejali ranije, možda čak i bolje'', kaže Stefan Dragojević.

Procena je da su ozimi usevi u Mačvi zasejani na oko 60 odsto planiranih parcela. Zbog kašnjenja, stručnjaci ratarima savetuju da povećaju količinu semena.

"Naš savet bi bio da se nikako po bilo koju cenu ne nastavlja sa setvom pšenice, po cenu prinosa, odnosno, nikako ne ulaziti i u njive koje su prevlažne, sačekati da se prosuši, da se setva nastavi kako bi to bilo poželjno", kaže Svetlana Zlatarić iz Poljoprivredne stanice Šabac. 

Iako agronomi preporučuju deklarisano seme, većina šabačkih ratara seje pšenicu iz abmara. Planirano je da ovom kulturom, na teritoriji grada i tri okolne opštine ove jeseni bude zasejano oko 20.000 hektara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом