понедељак, 29.12.2014, 23:00 -> 10:56
Šta para srpske džempere?
Nekada se na zimu nije izlazilo bez dobrog vunenog džempera. Takvi džemperi, ispleteni u Srbiji, prodavali su se u celom svetu. Džemperi su i dalje popularni, ali se oni iz Srbije slabo prodaju i još manje pletu.
Ima ovaca. Ima ih i za šišanje. Ali vunu nema ko da kupi. Sve je manje i onih koji bi pletene džempere nosili, iako bi u zemlji sa mnogo nezaposlenih, pletenje moglo da bude prilika za nekakvu zaradu.
"Moj sin ima pletenih džempera koliko hoćeš, ali da nosi neće, a kamoli onaj u varoši, narod baca, pravo da ti kažem, a ja još bacala nisam. A, evo, ovogodišnja vuna mi stoji neoprana u podrumu", kaže Ljubica Šarović sa Zlatara.
Od vune koja se ne baci, isplete se poneki džemper, mada se prodaje samo ono što je najpovoljnije.
I na velegradskim tezgama nude se džemperi i jakne iz Sirogojna. Prodaja nikad nije bila lošija, kažu prodavci, ali o tome neće pred kamerama.
Nedaleko od njih u "Beogradskom izlogu" – jedini, pravi Sirogojno brend koji se prodaje i u Tokiju, Moskvi, Parizu. Srpska marka i dizajn, ali od vune sa Islanda.
"Standardizovan je čitav proces proizvodnje vune, tako da mi kao neko ko tu sirovinu koristi u proizvodnji možemo da budemo sigurni u svaki korak proizvodnje tog prediva i možemo da odgovorimo na sve zahteve kupaca", kaže Ana Ljubojević iz kompanije "Sirogojno".
Sve je teže ispuniti različite zahteve u vreme instant proizvodnje – mašine lakše, brže i jeftinije proizvode. Ipak, na stranim tržištima ima prostora za srpska pletiva. Nedostaje inicijativa i podrška.
"Treba strateški da razmišljamo i da se definiše to što želimo da podržimo, i šta je to što treba da ima istaknuto mesto sada kada razišljam o tome da mi u Knez Mihailovoj gotovo da nemamo domaćih brendova", smatra Ana Ljubojević.
Ali zato je kreatorka Sonja Jocić u Švedskoj napravila kolekciju džempera. Od onih koje je njena baka štrikala nastali su novi, moderni.
"To bi bilo zanimljivo da se upotrebi za neki budući dizajn i nešto novo. Sada sigurno da ima neke perspektive jer su ljudi u inostranstvu zainteresovani za ručni rad, više ga cene i traže nešto što nije viđeno. Naravno, morao bi naš rad više da se promoviše", kaže Sanja.
A dok se u nekoj sledećoj sezoni u tržnim centrima ne pojave džemperi proizvedeni u Srbiji, od domaće vune i pod domaćim imenom, ostaje da biramo ono što se nudi. Jeftini, uglavnom plastični "klot frket", ili malo bolji ali preskupi džemperi poznatih, stranih brendova.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар