понедељак, 11.04.2011, 07:28 -> 09:46
Kostna srž, spas za obolele
Transplantacija kostne srži jedini je spas za bolesnike koji obole od leukemije ili drugih malignih bolesti krvi. Idealni davaoci su najbliži rođaci, ali za većinu bolesnika lek se traži u registru dobrovoljnih davalaca ili se koriste matične ćelije iz pupčane vrpce.
Jedini spas za bolesnike koji obole od leukemije ili drugih malignih bolesti krvi je transplantacija kostne srži.
Idealni davaoci su najbliži rođaci, ali za većinu bolesnika lek se traži u registru dobrovoljnih davalaca kostne srži ili se koriste matične ćelije iz krvi pupčane vrpce.
U Svetskom registru davaoca kostne srži postoji oko 17 miliona uzoraka. U registru u Srbiji, za šest godina, od kada postoji, upisalo se samo oko 2.600 potencijalnih davalaca.
O značaju lečenja kostnom srži, višestruki dobrovoljni davalac krvi, Ferenc Bančov iz Beograda, saznao je iz brošure Instituta za transfuziju krvi.
"Pošto sam i višestruki davalac krvi, dok sam čekao da dam krv, pogledao sam jednu malu brošuru koja je bila baš o dobrovoljnim davaocima koštane srži. To je bila novina za mene. Uzeo sam da pročitam", kaže Bančov.
Prema njegovim rečima, svidela mu se ideja da nekom može da spase život i istog momenta se prijavio u registar dobrovoljnih davaoca.
Poklapanje dva organizma, davaoca i primaoca, u slučaju transplantacije kostne srži mora biti stopostotno, pa je verovatnoća da se pronađe davalac u registru izuzetno mala.
"Za poslednjih godinu dana, uradili smo pretraživanje za oko 100 bolesnika koji nemaju davaoca unutar članova porodice, a kojima je transplatacija neophodna i u sadašnjem broju u registru mi smo uspeli samo za dva bolesnika da nađemo odgovarajućeg davaoca", kaže Zoran Andrić iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.
Neophodni alternativni davaoci
U Srbiji godišnje kod tridesetak mališana treba da se uradi transplantacija kostne srži. Tek svaki četvrti ima tu sreću da u okviru porodice ima podudarnog davaoca, rođenog brata ili sestru.
Retko se dešava i da jedan od roditelja može biti potpuno podudaran. Ta verovatnoća je svega jedan odsto.
Načelnica Službe za transplantacije Instituta za majku i dete, Dragana Vujić, kaže da za 75 odsto bolesnika treba naći alternativnog davaoca, a prvi korak u traženju alternativnog davaoca jeste da se obratimo nacionalnom registru dobrovoljnih davalaca kostne srži.
"Onda treba kontaktirati svetski registar, a kod bolesnika kod kojih je potrebno hitno uraditi transplantaciju, razmatra se mogućnost srodnog davaoca ili se traži krv pupčanika u javnim bankama", navela je Vujićeva.
Biti u registru znači da možete i hoćete nekome da spasete život. Ako želite da se pridružite klubu humanih ljudi i probudite nadu onima kojima je neophodna transplantacija kostne srži, prijavite se najbližoj Službi za transfuziju krvi.
Dobrovoljni davalac kostne srži može postati svaka zdrava osoba uzrasta od 18 do 50 godina.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар