Ministarstvo uputilo dopis direktorima gimnazija, podseća na zakonske obaveze

Ministarstvo prosvete uputilo je dopis direktorima gimnazija u Beogradu u kome ukazuje na zakonske obaveze povodom ostvarivanja redovnog procesa obrazovno-vaspitnog rada u srednjim školama.

Dopisom, koji je upućen gimnazijama, Ministarstvo prosvete ne preti, već njime podseća direktore, zaposlene, učenike i njihove roditelje na obaveze predviđene zakonom u pogledu organizovanja, izvođenja i pohađanja nastave, rečeno je Tanjugu u resornom ministarstvu.

Kako se navodi u dopisu, u koji je Tanjug imao uvid, on je poslat zbog učestalih obraćanja direktora gimnazija za davanje saglasnosti za promenu načina realizacije nastave, sa predlozima za onlajn nastavu i skraćivanje časova.

Ministarstvo u dopisu direktorima navodi da je u skladu sa odredbama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja škola dužna da obezbedi redovno i nesmetano odvijanje nastave i svih drugih oblika obrazovno-vaspitnog rada.

U dopisu se navodi da je direktor škole, kao odgovorno lice, odgovoran za zakonitost rada i uspešno obavljanje delatnosti ustanove, za organizovanje programa obrazovanja i vaspitanja, kao i za praćenje kvaliteta rada, obezbeđivanje uslova za bezbednost učenika i zaposlenih i blagovremeno informisanje svih učesnika u radu škole u skladu sa članom 126 zakona.

Navodi se i da je učenik dužan da redovno pohađa nastavu, izvršava školske obaveze, poštuje pravila ponašanja u školi i odluke direktora i organa škole, kao i da ne ometa izvođenje nastave i ne napušta čas bez odobrenja nastavnika, u skladu sa članom 80 zakona.

Takođe, dopisom je ukazano i na posebnu odgovornost roditelja, koji je, kako se navodi, obavezan da obezbedi redovno pohađanje nastave od strane učenika i blagovremeno obavesti školu o izostancima i da ih pravda u zakonom propisanom roku.

U dopisu se navodi i da se godišnjim planom rada škole utvrđuju vreme, mesto, način i nosioci ostvarivanja programa obrazovanja i vaspitanja, kao i da sve aktivnosti u školi, uključujući nastavu, vannastavni i vanškolski oblici rada, moraju biti obuhvaćene ovim planom.

Precizira se i da se izvođenje učenika van škole može realizovati samo ako je unapred planirano godišnjim planom rada, u skladu sa zakonom.

U dopisu je naglašeno je i da svaki zaposleni u školi snosi odgovornost za nezakonit rad ili propuštanje radnji kojima se sprečava ili onemugućava ostvarivanje prava deteta, učenika ili drugog zaposlenog u skladu sa zakonom.

Ova odgovornost podrazumeva obavezu svakog zaposlenog da preduzima sve potrebne radnje radi obezbeđivanja nastave i zaštite prava učenika.

Posebno se ukazuje na to da je neophodno redovno vođenje evidencije o prisustvu učenika i neophodnost stvaranja uslova za punu bezbednost učenika tokom nastave i ostalih školskih aktivnosti.

U dopisu, koji je potpisao ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, naglašava se i da se od svih učesnika u obrazovno-vaspitnom procesu očekuje da dosledno poštuju navedene zakonske odredbe, vode urednu evidenciju i preduzmu sve mere radi obezbeđivanja redovnog odvijanja nastave u skladu sa zakonom.

Nekoliko srednjih škola odlučilo je da danas bojkotuje nastavu u znak, kako navode, podrške Dijani Hrki koja štrajkuje glađu ispred Skupštine Srbije, a neke od njih će blokadu nastaviti i sutra.

четвртак, 25. јун 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом