Srbi na KiM nemaju poverenja u institucije, dijalog i političare, pokazalo istraživanje NVO Aktiv

Nepoverenje, nesigurnost i osećaj napuštenosti dominiraju stavovima Srba na Kosovu i Metohiji, pokazuju rezultati istraživanja "Analiza trendova 2024", koje je NVO "Aktiv" predstavila 13. maja u Beogradu.

U istraživanju, sprovedenom između juna i decembra 2024. godine, mapirani su stavovi srpske zajednice o političkoj, bezbednosnoj, ekonomskoj i društvenoj situaciji na Kosovu i Metohiji, u jednom od politički najnestabilnijih perioda poslednjih godina.

Čak 91,2 odsto ispitanika smatra da se situacija na KiM razvija u pogrešnom pravcu, dok svega 10 odsto veruje da će život za Srbe biti bolji u naredne tri godine. Više od polovine ispitanih (57,9 odsto) navodi političku nestabilnost kao ključni izazov, dok 72 odsto ne veruje nijednoj političkoj partiji ili akteru koji zastupa interese Srba. Čak 86,9 odsto nije želelo da navede bilo kog lidera u koga ima poverenja.

U pogledu institucionalnog poverenja, najbolje su ocenjeni Kfor (2,55), Vlada Srbije (2,49), Kancelarija za KiM (2,33) i OEBS (2,31). Najniže ocene dobijaju Vlada KiM, srpski ministri i poslanici u kosovskim institucijama. Građani smatraju da su njihova očekivanja sistematski izneverena i da politički akteri, kako iz Beograda tako i iz Prištine, nisu pokazali dovoljno odgovornosti prema sopstvenoj zajednici, navodi se u istraživanju koje je sproveo "Aktiv".

Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine, dominira skepticizam. Gotovo polovina (48,5 odsto) smatra da dijalog neće doneti nikakve promene, dok 31,4 odsto veruje da će pogoršati situaciju. Tek 19,9 odsto vidi mogućnost pozitivnog ishoda.

Bezbednosna situacija takođe izaziva zabrinutost: 29,1 odsto ispitanika sa severa Kosova i Metohije izjavilo je da se tokom 2024. godine njihova lična bezbednost osećala ugroženo, dok je ukupan procenat za celo Kosovo 18,1 odsto. Migracije ostaju izražen trend: 66 odsto ispitanika poznaje nekoga ko je napustio Kosovo i Metohiju u prethodnih godinu dana, a na severu taj procenat iznosi čak 70,9 odsto, navodi se u istraživanju "Analiza trendova 2024".

Ukidanje dinara posebno pogodilo Srbe

Kao naročito teška mera ocenjena je odluka o ukidanju platnog prometa u dinarima, koja je, prema rezultatima, pogodila gotovo 90 odsto ispitanika. Uprkos tome, beleži se pozitivan pomak u pogledu poverenja u medije koji izveštavaju na srpskom jeziku sa teritorije KiM.

"Ceo izveštaj je pesimističan i govori o samoj egzistenciji srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, a vrlo malo o njenom političkom učešću. Tema migracija ostaje bez odgovora, uz izostanak institucionalne reakcije kako iz Prištine, tako i iz Beograda, ali i od strane međunarodnih aktera", rekao je izvršni direktor NVO "Aktiv" Miodrag Milićević.

Jedan od autora istraživanja, Marko Savković iz ISAC fonda, ocenio je da gotovo niko ne smatra da je bezbednosna situacija dobra i da su nakon napada u Banjskoj zabeleženi najveći padovi u percepciji sigurnosti u poslednjih pet godina. On je naveo i da građani sve više izražavaju osećaj obeshrabrenosti i odustajanja od političkog angažmana.

Dragiša Mijačić iz Instituta za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER) istakao je da analiza jasno pokazuje kako Srbi ne osećaju poverenje u kosovski institucionalni okvir, i da posebno stanovnici severa Kosova i Metohije imaju konzervativnije i kritičnije stavove u odnosu na ostatak srpske zajednice.

Učesnici su zaključili da je reč o jedinstvenoj i najsveobuhvatnijoj analizi stavova Srba na KiM koja pruža neophodne informacije donosiocima odluka i javnosti, te pozvali na hitno delovanje kako bi se sprečilo dalje pogoršanje stanja.

субота, 17. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом