Читај ми!

Nacionalno telo za akreditaciju: Preduzeti hitne mere kako bi se obezbedila nastava na visokoškolskim ustanovama

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) izrazilo je duboku zabrinutost zbog višemesečne obustave nastave na brojnim visokoškolskim ustanovama u Republici Srbiji, usled studentskih blokada koje traju od novembra 2024. godine. Apeluje na sve visokoškolske ustanove da preduzmu hitne mere kako bi se obezbedilo nesmetano i kontinuirano odvijanje nastavnog procesa, u interesu studenata i očuvanja kvaliteta visokog obrazovanja u Republici Srbiji.​

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) podseća da, je u skladu sa članom 96. Zakona o visokom obrazovanju, svaka visokoškolska ustanova u obavezi da organizuje i izvodi nastavu tokom školske godine, koja počinje 1. oktobra i traje 12 meseci.

Takođe, Pravilnici o standardima i postupku za akreditaciju studijskih programa i visokoškolskih ustanova propisuju da je izvođenje nastave suštinski i obavezan element studijskih programa, uključujući definisane oblike nastave kao što su predavanja, vežbe, kao i njenu organizaciju.​

"Nepoštovanje ovih obaveza može dovesti do ozbiljnih posledica po status visokoškolske ustanove, uključujući pokretanje postupka vanredne spoljašnje provere kvaliteta, u skladu sa članom 22. Zakona o visokom obrazovanju, što u krajnjem slučaju može rezultirati oduzimanjem akreditacije ustanove i/ili studijskih programa", ukazuje u saopštenju NAT.​

NAT apeluje na sve visokoškolske ustanove da preduzmu hitne mere kako bi se obezbedilo nesmetano i kontinuirano odvijanje nastavnog procesa, u interesu studenata i očuvanja kvaliteta visokog obrazovanja u Republici Srbiji.​

Istovremeno, NAT prepoznaje pravo studenata na izražavanje nezadovoljstva i učešće u demokratskim procesima. Međutim, pozivamo sve aktere da pronađu načine za izražavanje svojih stavova koji neće narušavati osnovne funkcije obrazovnog sistema i prava ostalih studenata na obrazovanje.​

"NAT kao jedino ovlašćeno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju u Republici Srbiji, ima jasno propisanu i nedvosmislenu obavezu da, u skladu sa zakonom, akredituje visokoškolske ustanove i studijske programe, ali i da tokom čitavog akreditacionog perioda nadgleda, prati i unapređuje kvalitet nastave i ukupnog obrazovnog procesa".

Naglašavaju da rad i postupanje NAT-a ne prate samo nadležne institucije u zemlji, već i relevantne međunarodne asocijacije čiji je NAT pridruženi ili punopravni član.

Članstvo u Evropskoj asocijaciji za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA), kao i registracija u Evropskom registru za obezbeđenje kvaliteta (EQAR), podrazumevaju obavezu dosledne primene međunarodno priznatih standarda  i smernica za obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (ESG standarda).

"S tim u vezi, NAT ne samo da ima pravo, već i dužnost da preduzme sve zakonom predviđene mere kako bi obezbedilo kontinuitet u primeni akreditacionih standarda, zaštitilo integritet procesa obezbeđenja kvaliteta i sačuvalo svoj legitimitet i poziciju u međunarodnim telima", ukazuje u saopštenju NAT.

Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) ističe da će preduzeti sve neophodne mere iz svoje nadležnosti kako bi obezbedio da visokoškolske ustanove poštuju sve propisane obaveze.

"U tom pravcu, NAT će, u najkraćem mogućem roku, bez odlaganja, preduzeti sve mere iz svoje nadležnosti — uključujući, ali se ne ograničavajući na vanredne spoljašnje provere kvaliteta — kako bi obezbedio da visokoškolske ustanove poštuju sve propisane obaveze, u interesu studenata, društva, i u skladu sa najvišim standardima Evropskog prostora visokog obrazovanja. Odstupanja od zakona i propisa neće biti tolerisana", ukazuje u saopštenju NAT.

Ocenjuju da je dijalog jedini put ka rešavanju postojećih problema i očuvanju integriteta visokog obrazovanja u našoj zemlji.

"Međutim, dijalog ne sme biti izgovor za narušavanje osnovne funkcije visokoškolskih ustanova — izvođenje nastave. Studenti imaju pravo da izraze svoje stavove, ali isto tako imaju i obavezu da pohađaju nastavu, dok su ustanove dužne da osiguraju njeno neometano i kontinuirano odvijanje, u skladu sa zakonom i standardima kvaliteta", ukazuje u saopštenju NAT.

петак, 25. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом