Protest ispred Ministarstva prosvete; studenti u blokadi protestuju u Nišu i Kragujevcu

Prosvetni radnici, studenti i građani protestovali su ispred Ministarstva prosvete u znak protesta zbog izbora novog ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića. Saobraćaj u Nemanjinoj zaustavljen je u jednoj traci. Istovremeno, protestuju i studenti u blokadi u Kragujevcu i Nišu, dok su srednjoškolci iz Valjeva, Užica, Čačka i Gornjeg Milanovca pešice krenuli na protest koji će se održati 26. aprila u Novom Sadu. Na više lokacija šesnaestominutnom tišinom odata je pošta žrtvama pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici.

Skup ispred Ministarstva prosvete, koji organizuje inicijativa "Pobunjeni univerzitet", počeo je u tišini, ali je ubrzo krenula buka pištaljkama i trubama.

Učesnici protesta ispred Ministarstva i zainteresovani građani potpisuju peticije za obustavljanje disciplinskih postupaka pokrenutih u školama protiv prosvetnih radnika.

Tišina je u 11.52 odata pošta žrtva pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, nakon čega je počeo protest Nezavisnog sindikata prosvete Srbije, u okviru kojeg će biti i obraćanja okupljenima.

Okupljeni ispred Ministarstva obeležavaju i mesec podizanja svesti o seksualnom nasilju, zbog čega je većina obukla bele majce, na koje su zakačene tirkizne mašnice. Skup obezbeđuje saobraćajna policija.

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, u međuvremenu, saopštila je da se obrazovni sistem u Srbiji urušio, te da su škole suštinu gubile polako, ali kontinuirano još od početka dvehiljaditih godina, pa je od škola ostala samo forma i ona je nestala.

Ističe da izborom svake nove vlade, odabir ministra prosvete "dokazuje da je na srpskoj fruli prosveta poslednja rupa" i traži od novog ministra da "obustavi represije u školama, prekine sa masovnim disciplinskim postupcima, decentralizuje obrazovni sistem jer svaka stega, navode, dovodi do pucanja". 

"Državni fakulteti su i dalje prestižni jer imaju poverenje i tradiciju. Svako umanjenje izdvajanja za obrazovanje povećaće samo odnos onih koji raspoznaju ili ne sva slova. Kao društvo funkcionalno nepismenih ne možemo biti dobro. Zato novi ministre više razgovora (u školama ne i u policijskim stanicama), a manje represije", kaže se u saopštenju Unije.

Protesti u Nišu i Kragujevcu

Studenti u blokadi Medicinskog fakulteta u Nišu, u otvorenom pismu upućenom dekanskom kolegijumu, traže da osmoro profesora tog fakulteta podnesu moralne ostavke tokom naredne nedelje.

Kao razlog navode njihovo nečinjenje, tišinu i pasivnost, čime je, kako tvrde, naneta šteta studentima i akademskoj zajednici.

Profesori su, ističu studenti, izabrali ćutanje u trenutku kada se od njih očekivala podrška.

I studenti koji blokiraju Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu protestuju zbog odluke naučno-nastavnog veća da počne onlajn nastava.

Srednjoškolci pešače do Novog Sada

Valjevski gimnazijalci sa vršnjacima iz Užica, Gornjeg Milanovca, Čačka i Kraljeva krenuli su na marš u Novi Sad na zajednički protest srednjoškolaca, koji je najavljen za subotu, 26. aprila.

Posle noćenja u Koceljevi, trećeg dana pešačenja trebalo bi da stignu u Šabac, gde će im se pridružiti šabački i srednjoškolci iz Loznice.
Na ovaj način još jednom iskazuju podršku studentima i njihovim zahtevima.

Nakadašnja valjevska gimnazijalka, sada studentkinja Šumarskog fakulteta u Beogradu, Teodora Petrović izjavila je „da pešačenjem do Novog Sada i zajedničkim protestom želi da se pokaže jedinstvo svih srednjoškolaca u Srbiji u stvaranju boljeg društva.“

Protest podrške studentima i u Užicu

Ispred Akademije strukovnih studija Zapadne Srbije u Užicu, održan je protest građana u znak podrške studentima koji su na plenumu odlučili da uvedu dvadesetčetvoročasovnu blokadu fakulteta usled odluke Nastavno-naučnog veća da se na Akademiji nastava odvija od 22. aprila.

Okupljenim građanima obratili su se predstavnici studenata Pedagoškog fakulteta Užice i Akademije strukovnih studija Zapadne Srbije i pozvali ih da nastave da im pružaju podršku.

уторак, 22. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом