Читај ми!

Sremski front – osam decenija od proboja najtežeg bojišta u Drugom svetskom ratu

Jugoslovenska armija probila je nemačku odbranu na Sremskom frontu pre 80 godina. Državna ceremonija održana je u spomen-kompleksu "Sremski front "kod Šida.

Između Dunava i Bosuta, borbe su trajale 172 dana, a Sremski front aprila 1945. godine bio je najteži i najtragičniji bojište u Drugom svetskom ratu.

Većinom mladež, Jugoslovenska armija uspela je da probije sedam neprijateljskih linija i potisne hitlerovsku Nemačku ka zapadnim granicama nekadašnje Jugoslavije, ka slomu. I nakon 80 godina od proboja na istom mestu, starina ratnik.

"Kad sam otišao u narodnooslobodilačku borbu, imao sam 17 godina, a sada imam 100. Lepo je to bilo, ali sam bio mlad, gladan i žedan, i do kraja rata sam učestvovao", priča Gavrilo Vinčić iz Šida.

U rovovskim linijama bilo je oko 250.000 vojnika, a poslednji juriš na Sremskom frontu izvršen je za više od 13.500, uglavnom srpskih i crnogorskih momaka.

Na spomen-kompleksu uklesana su imena i skoro 2.000 Crvenoarmejaca, Bugara i Italijana. Potomci ne zaboravljaju.

"Stric mi je poginuo na Sremskom frontu sa 22 godine i dobio sam ime po njemu", kaže Milan Josić iz Vranića.

Odavanje počasti diplomatskog kora

Ne zaboravlja ni država, ni poklonici tradicije na hrabrost i žrtve date za slobodu. Na spomen-kompleksu delegacije i diplomatski kor polažu vence.

"Na svetom smo mestu da odamo počast, položimo vence i dostojanstveno obeležimo 80. godišnjicu proboja Sremskog fronta, odlučujuće bitke za konačno oslobođenje Jugoslavije", podseća general u penziji Ljubiša Diković, predsednik SUBNOR-a Srbije.

Predsednik Vlade u tehničkom mandatu Miloš Vučević ističe da Srbija neće stati jer je to naša obaveza prema precima koji su se izborili za slobodu, ali i prema budućim generacijama.

"Samo kroz slogu i poštovanje tradicije možemo obezbediti sigurne temelje na kojima možemo graditi sigurnu i srećnu budućnost. Neka je većna slava palim vojnicima na Sremskom frontu. Hvala vam što nas i danas učite da cenimo slobodu", ukazuje Vučević.

Spomen-kompleks "Sremski front" podignut je 1988. godine. Obnavljan je nakon oštećenja tokom ratnih devedesetih, a dvehiljaditih je podignuta i pravoslavna kapela.

Posetioci iz svih krajeva bivše Jugoslavije, i nakon 80 godina, česti su poklonici u Aleji časti sa imenima 15.000 nastradalih boraca.

уторак, 15. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом