понедељак, 07.04.2025, 20:00 -> 21:18
Извор: РТС
Profesori univerziteta za Oko: Ne smemo dozvoliti "belu godinu", ima li vremena za nadoknadu
Prošlo je više od četiri meseca od kako su fakulteti u Srbiji u blokadi. Stigle su i prve tužbe, ali i optužbe za diskriminaciju. Dekanka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Žaklina Stojanović kaže da fakulteti nisu obustavili rad, ali da su, zbog nepostojanja uslova, morali da odlože ispitne rokove. Profesorka Dragana Mitrović sa Fakulteta političkih nauka navela je moguće pravne posledice blokada fakulteta, kao i mogućnost podnošenja tužbi od strane studenata koji su bili uskraćeni za nastavu.
Dekanka Ekonomskog fakulteta Žaklina Stojanović saslušana je u utorak u beogradskoj Policijskoj upravi po nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva, pri čemu je obaveštena da mora doći u roku od dva sata ili će po nju biti poslata patrola.
Njena molba da se zbog ranije zakazanih službenih obaveza saslušanje odloži za naredni dan je odbijena, nakon čega se odazvala na poziv i dala potrebne informacije povodom krivične prijave zbog navodno izvršenog krivičnog dela povrede ravnopravnosti iz člana 128 Krivičnog zakonika.
Studenti koji su podneli prijavu naveli su da je 6. decembra 2024. godine održan plenum na kojem je izglasana blokada fakulteta, koja je još uvek u toku. Tokom ove blokade, nastava je omogućena određenom broju studenata koji pohađaju međunarodne programe, dok su ostali studenti bili uskraćeni za nastavu. Ovaj postupak smatraju diskriminatornim i suprotnim ustavnim načelima.
Dekanka je gostujući u emisiji Oko istakla da je pozvana da se izjasni po osnovu tužbe koju su podnela dva studenta. U vezi sa ovim optužbama, dekanka Stojanović je izjavila da ne vidi osnov za diskriminaciju, jer se radi o studentima koji su upisali međunarodne programe u saradnji sa Univerzitetom u Londonu i Slobodnim univerzitetom u Berlinu, te da je nastavak nastave za ove studente bio obavezan kako bi se ispunile međunarodne obaveze fakulteta.
"Programi na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, koji imaju status međunarodnih programa, realizuju se na osnovu međunarodnih ugovora sa uglednim institucijama kao što su Univerzitet u Londonu i Londonska škola ekonomije. Ovi programi, koji se realizuju na osnovnim akademskim studijama, kao i na master nivou sa Slobodnim univerzitetom u Berlinu, podrazumevaju da studenti imaju status studenata u razmeni. Za njih važi poseban set pravila studiranja, s tim što imaju formalno-pravni status studenata pomenutih univerziteta. Studenti su deo procesa razmene, bilo kao dolazni ili odlazni, i Ekonomski fakultet u Beogradu mora ispuniti svoje obaveze prema međunarodnim ugovorima, čije nepoštovanje bi dovelo do sankcija", navodi dekanka Stojanovićeva.
Ona je takođe naglasila da bi obustava nastave za studente koji pohađaju međunarodne programe mogla da ugrozi međunarodnu akreditaciju Ekonomskog fakulteta.
"Moram da kažem da to jednako znači i ugrožavanje pozicije svih studenata ekonomskog fakulteta, budući da međunarodna akreditacija koju poseduje ekonomski fakultet u Beogradu bi bila ugrožena neispunjavanjem naših međunarodno preuzetih obaveza", navodi Stojanovićeva.
Profesorka Mitrović: Blokade na fakultetima mogu dovesti do tužbi
Profesorka Dragana Mitrović, sa Fakulteta političkih nauka, iznela je svoje mišljenje o aktuelnoj situaciji na beogradskim fakultetima, naglašavajući moguće posledice blokada koje su se dogodile na nekim univerzitetima. Ona smatra da studenti koji su bili uskraćeni za nastavu ili ispite mogu podneti tužbe protiv fakulteta ili pojedinaca odgovornih za te blokade.
"Svako ko ugrožava normalno odvijanje nastave, posebno onaj ko je zadužen da stvori uslove za nastavu, može biti tužen", istakla je profesorka Mitrović, napominjući da bi ova odgovornost mogla da se odnosi čak i na studente koji su učestvovali u blokadama.
Takođe, ona je ukazala da mogu biti tuženi i dekani ili drugi predstavnici fakulteta ako su omogućili takve situacije.
Profesorka je ispričala primer studentkinje koja je bila na Erasmus programu i nije uspela da polaže ispit zbog blokada.
"Ta studentkinja nije mogla da polaže ispit u januaru zato što nije bilo moguće održati ispite", rekla je ona, dodajući da postoje i drugi studenti kojima su uskraćeni rokovi i apsolventske godine, te da će oni možda tražiti obeštećenje.
Profesorka je istakla da su sve ove situacije stvarne i pokazuju ljudske probleme koji proizlaze iz nemogućnosti da se završi studijski proces.
Govoreći o Ekonomskom fakultetu, na kojem je i sama magistrirala i doktorirala, Mitrović je naglasila da je ovaj fakultet izuzetno ugledan, ali da, bez obzira na to, ni on nije izuzet od odgovornosti.
"Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu ne treba da se boji konkurencije, ali mora poštovati obaveze koje ima prema studentima", dodala je profesorka.
Ona je takođe dala hipotetički primer u kome je majka studenta na ovom fakultetu.
"Da sam, recimo, majka studenta na ovom fakultetu, i moje dete je potpisalo ugovor sa fakultetom koji mu garantuje normalne uslove za studiranje, tada bi bilo neprihvatljivo da se ne ispune te obaveze", objasnila je profesorka, naglašavajući da je fakultet dužan da studentima omogući pravo na obrazovanje.
Svoj lični primer iz prakse, profesorka je takođe navela, osvrnuvši se na blokadu na Fakultetu političkih nauka.
"Kada sam čula da su fakulteti blokirani, otišla sam da držim nastavu, ali je fakultet bio zaključan. Studenti koji su bili unutra nisu me pustili da uđem. Nisam mogla da držim ispit u januarskom roku jer je softver za prijavljivanje studenata bio zaključan", ispričala je Mitrovićeva.
Profesorka je ovaj događaj komentarisala kao kršenje njenih prava i istakla da studenti koji su učestvovali u blokadama treba da razmisle o svojim postupcima, jer su, kako kaže, podložni krivičnoj odgovornosti.
Dekanka Stojanović: Fakulteti nisu obustavili rad, ali nema uslova za nastavu
Dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Žaklina Stojanović, osvrnula se na aktuelnu situaciju u vezi sa blokadama na fakultetima i odlaganjem ispitnih rokova, naglašavajući da odluke o realizaciji nastave i ispita donosi nastavno-naučno veće koje čine nastavnici i studenti.
Ona je istakla da je ovaj proces transparentan i zasnovan na dogovoru, te da su sve odluke o blokadama i nastavi do sada bile jednoglasne.
"Ja bih volela da se prvo objasni na koji način funkcionišu fakulteti i univerziteti. Praktično, sve odluke koje su vezane za realizaciju nastave i ispita donosi nastavno-naučno veće, koje čini 120 nastavnika, a u njemu učestvuju i studenti, odnosno studenski predstavnici, oni koji su delegirani od strane studenskog parlamenta", izjavila je Stojanovićeva.
Dekanka je pojasnila da je Ekonomski fakultet u Beogradu, iako je podržao studentske zahteve u decembru, završio kompletan program vezan za jesenji semestar, uključujući ispitni rok. Takođe, naglasila je da je Univerzitet u Beogradu doneo preporuke koje se odnose na studente koji su u mobilnosti, odnosno na studente koji su na razmeni u inostranstvu.
"Oni koji su na mobilnosti moraju da realizuju sve aktivnosti i stiču ocene u toku semestra koji provode na našem univerzitetu, jer u suprotnom rizikuju gubitak statusa studiranja na stranom univerzitetu", objasnila je ona.
Što se tiče odlaganja ispitnih rokova, dekanka Stojanović je istakla da je Ekonomski fakultet samo odložio januarski i februarski rok, kao i da je odluka o prolećnom semestru delimično doneta.
"Ne možemo navesti datume početka semestra i realizacije ispitnih rokova, jer trenutno nemamo informaciju kada će biti moguće započeti realizaciju", istakla je ona.
Ona je takođe naglasila da fakulteti nisu obustavili rad, već su konstatovali da zbog nepostojanja uslova za nastavu i ispite dolazi do odlaganja.
Prema njenim rečima ovo odlaganje je bilo neophodno i da je bilo doneto sa svim potrebnim konsultacijama i razmatranjem svih mogućnosti.
Otvoren poziv na dijalog u rešavanju problema na Ekonomskom fakultetu
Dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Žaklina Stojanović je gostujući u emisiji Oko, istakla važnost otvorenog dijaloga i saradnje sa svim akterima u aktuelnoj situaciji na fakultetu. Naglasila je da će fakultet učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi osigurao redovan završetak školske godine, ali da će uspeh zavisiti i od drugih strana, pre svega od studenata.
"Mi vodimo jednako računa o svima. U ovom trenutku nemamo mogućnost za realizaciju nastavnih i ispitnih aktivnosti, ali razmišljamo o tome šta sve treba uraditi do 30. septembra kako ova školska godina ne bi bila ugrožena", rekla je dekanka.
Ona je pojasnila da su u toku pripreme planova za nastavak nastave i ispitnih aktivnosti, ali da će se tim planovima pristupiti tek kada se stvore svi neophodni uslovi.
"Mogu jasno da kažem da se prave planovi koji su vezani za realizaciju nastavnih i ispitnih aktivnosti, kako bi se svim studentima omogućio regularan završetak školske godine. Da li će do toga doći, ne zavisi samo od nas. Zavisi i od drugih aktera. S toga je ekonomski fakultet poziva na otvaranje jednog dijaloga koji bi doveo do rešavanja ovih problema", rekla je dekanka Stojanović.
Dekanka je takođe naglasila da je za uspešnu realizaciju ovih planova potreban dijalog sa studentima i drugim zainteresovanim stranama.
"Pozivamo studente da učestvuju u dijalogu. Ja neću nikada upotrebiti termine kao što su 'studenti koji žele da uče' i 'studenti blokaderi'. Studenti su studenti. I svi studenti žele da uče, kao što i svi profesori žele da predaju", istakla je ona.
Stojanovićeva je naglasila da fakultet želi da razume zahteve studenata, ali da je isto tako važno da studenti razumeju zahteve fakulteta i sve aspekte koji se odnose na nastavu i ispite. U tom kontekstu, dekanka je ukazala na potrebu za kontinuiranim aktivnostima koje će omogućiti studentima da uspešno završe studije, ali i za stabilnost akademske zajednice u celini.
"Namera fakulteta nije da dođe do 'bele godine' ili propuštene godine, jer bi to imalo velike negativne posledice ne samo za studente, već i za društvo u celini", naglasila je Stojanovićeva.
Ona je istakla da je cilj da se iz ove krize izađe sa što manje negativnih efekata i da se osigura stabilnost fakulteta, kao i prava studenata na nastavu.
Profesorka Mitrović: Akademska godina je izgubljena
Profesorka Dragana Mitrović sa Fakulteta političkih nauka smatra da je zbog trenutne situacije akademska godina praktično izgubljena.
"Mi smo prema akreditaciji dužni da držimo nastavu u prostoru i u vremenskom okviru koji je predviđen tom akreditacijom. Lično smatram da je akademska godina izgubljena. Ona se verovatno može nekakvim po čemu su mi poznati improvizacijama u zadnji čas nekako nadoknaditi", istakla je profesorka Mitrović.
Ona je dodala da nije sigurna kako će se situacija razvijati, kao i da li će uopšte postojati volja među studentima koji blokiraju fakultete da se vrate na nastavu.
"Ne znam kako će to biti i da li uopšte postoji volja među studentima koji blokiraju fakultete da se vrate i među profesorima koji su sa njima aktivni u tim aktivnostima. Zaista ne znam koji je plan", dodala je ona.
Profesorka je takođe izrazila zabrinutost zbog kašnjenja od strane državnih organa, koji su, kako ističe, neefikasni i sa velikim zakašnjenjem donose odluke koje su često nedovoljno promišljene.
"Ne znam šta država misli da radi pošto svi državi organi neverovatno kasne i onda sa ogromnim zakašnjenjem donose ovako neke polubesmislene ad hok uredbe štetne, nedomišljene itd", rekla je profesorka Mitrović.
Ona je dodala da je u ovakvoj situaciji apsurdno da ljudi koji su četiri meseca u situaciji neprijavljene blokade nastave i ne rade, a i dalje primaju pune plate za taj period.
"Pazite, imamo besmislenu situaciju da ljudi četiri meseca ne rade, a primaju pune plate ta četiri meseca. Smatram da je odmah trebalo prekinuti isplate plata onima kojima nisu radili. Zna se kako zakonodavstvo reguliše, zna se šta je Zakon o štrajku, po kojim osnovama se može stupiti u štrajk. Skoro niko nije ni stupio u štrajk osim Medicinskog fakulteta ali ne vidim tu da postoji Zakonski osnov, ali ne bih sada to komentarisala", istakla je profesorka, naglašavajući da je ovakva situacija u velikoj meri odgovorna za aktuelnu krizu u obrazovnom sistemu.
Profesorka Mitrović je ukazuje na potrebu za bržim i odgovornijim reagovanjem, kako bi se ova situacija što pre razrešila i studenti mogli nastaviti svoje obrazovanje bez dodatnih komplikacija.
Celo gostovanje Žakline Stojanović i Dragane Mitrović možete da pogledate u videu na početku teksta.
Коментари