Протест медицинара у Зрењанину
Медицински радници зрењанинске болнице, Завода за јавно здравље и Дома здравља након окупљања испред Опште болнице и заједничке шетње кроз град, на главном зрењанинском тргу су поводом Светског дана здравља организовали протестни скуп под паролом "Искористи своје право да живиш слободно и здраво".
Протесту здравствених радника испред градске куће прикључили су се грађани, ученици и студенти, а окупљенима су се обратили медицински радници који траже нормализацију друштва, опоравак здравства, судства и рада свих јавних и државних институција, док је са скупа упућена подршку за испуњење студентских захтева.
Лекар зрењанинске болнице Др Иван Михајлов је истакао да су здравствени радници доведени пред велика искушења, јер системски није обезбеђен довољан број медицинских кадрова и стручног особља. Додао је да су из истог разлога угрожене и друге професије, јер стављање других приоритета пре стручности и закона штети интересима друштва и грађана.
Окупљање на Тргу слободе у Зрењанину отпочело је петнаестоминутном тишином, а завршено је уз 15 минута буке. Протестна шетња и скуп зрењанинских здравствених радника протекли су без инцидената.
Опширније
Краће
Студенти бициклима стигли у Братиславу
Студенти бициклисти, који су на путу ка Стразбуру, стигли су у Братиславу, где им је приређен дочек од стране Срба који живе у словачкој престоници.
Њих је дочекала и група масера и физиотерапеута, а грађани су им обезбедили додатну заштитну опрему, али и сервисне прегледе бицикала пред наставак пута ка Стразбуру.
Бициклисти ће после паузе у Братислави наставити пут ка Бечу, где ће преспавати.
Опширније
Краће
Управа Државног универзитета у Новом Пазару најавила онлајн наставу од 14. априла
У складу са одобрењем Министарства просвете Републике Србије, као и Закључком Националног тела за акредитацију и обезбеђење квалитета , Одлуком Сената и Одлуком Наставно-научног већа, Државни универзитет у Новом Пазару наставиће школску 2024/25. годину извођењем наставе онлине, најављено је из те високошколске установе.
У саопштењу ДУНП се наводи да "предузимајући овакву иницијативу, Државни универзитет у Новом Пазару жели да заштити најбоље интересе већинског дела студената и запослених, као и да обезбеди остваривање делатности установе користећи се савременим и иновативним методама и моделима рада, као и доступним капацитетима и искуствима наставног особља у условима када је извођење наставе и испита, као и остваривање образовне делатности у седишту установе онемогућено".
Онлајн настава на свим студијским програмима, наводе, почеће највероватније 14. априла, што ће зависити од динамике организације и израде плана реализације и распореда наставе, а по распореду који ће бити објављен благовремено на сајту универзитета.
Како истичу, испити ће бити организовани када се за то стекну услови.
Опширније
Краће
Министарство просвете: Све основне школе раде, у обустави два одсто школа у Србији
Према подацима Министарства просвете, настава се одржава у 98 одсто школа, међу којима су школе које раде у редовном режиму, у којима часови трају 30 минута, као и школе у којима ради део наставника.
У обустави је данас два одсто школа, а све основне школе раде.
Опширније
Краће
Проф. Јовановић: Просветна инспекција обавила ванредни надзор на Филозофском факултету у Нишу
Просветна инспекција је јутрос, како је пре два дана најављено, обавила ванредни надзор на Филозофском факултету у Нишу, јавља дописник РТС-а.
По речима деканке тог факултета Наталије Јовановић, инспектор је обишао зграду, затекао бројне студенте у згради, као и све наставнике на радним местима, који, каже, иако учествују у блокади, од почетка држе консултације.
Додала је и да је инспектор имао увид у план надокнаде наставе и испитних рокова, усвојен на седници Наставно-научног већа, с тим што ће се, наводи, са надокнадом кренути када буду испуњени студентски захтеви.
Деканка каже да је посета била коректна и да је инспектор исказао задовољство.
Лесковац – почела настава у Гимназији
Ученици Лесковачке гимназије после два и по месеца вратили су се у школске клупе, пошто су на пленуму крајем прошле недеље одлучили да крену на наставу, али да часови трају 30 минута, како професорима не би ускратили право на законски штрајк, наводи се у допису отвореном за јавност.
Пленум је, истиче се, једногласно изгласао неповерење директорки Гимназије Драгани Цветановић и покренуо петицију за њену смену, коју је за мање од 24 сата потписало више од 1.000 садашњих и бивших ученика, наставника, родитеља и грађана.
Директорка Гимназије је уз сагласност Министарства просвете обавестила ученике да од данас креће онлајн настава. Део професора поштује одлуку.
Са друге стране, пленум ученика Лесковачке гимназије саопштио је да ће настава свакодневно да се завршава осамнаестоминутном тишином у дворишту школе, како наглашавају, за жртве пада надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду, седамнаестогодишњег Андрију, који је крајем новембра прошле године претучен на смрт испред Хемијске школе, као и седмогодишњег Александра, који је почетком марта ове године преминуо у Клиници за педијатрију Универзитетско-клиничког центра Ниш.
Ученици Економске школе, који са Гимназијом деле исту зграду, већ су на онлајн настави.
Шеснаестоминутна тишина у Булевару краља Александра у Београду
Студенти Правног и техничких факултета, ученици Београдске академије пословних и уметничких струковних студија блокирали су данас раскрсницу Булевара краља Александра, Синђелићеве и Улице краљице Марије у Београду, одајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Фото: Фонет / Марко Драгославић
Запослени у Народној библиотеци Србије у протесту због изградње троспратне гараже
Протесни скуп пленума Народне библиотеке Србије (НБС) почео је данас на платоу испред те библиотеке, а циљ организатора је да подсете на њено бомбардовање 1941. године, али и да упозоре на тренутно инвеститорско поткопавање и изградњу оближње троспратне гараже.
Скуп “Дан после – Страдање Народне библиотеке Србије: прошло и садашње” почео је у 11.40 сати на тераси НБС, а запослене НБС подржали су грађани и студенти Филолошког, Филозофског, Стоматолошког и Медицинског факултета.
Окупљени носе транспаренте са натписима: “Зашто гаража а не депо за књиге”,“Библиотекари хвала на подршци”, “Kо чита побеђује”, “Библиотека града Београда уз Народну библиотеку Србије”, “И НБС је студентска кућа”, “Недостижних 1 (%)”, “Библиотекари уз студенте” и “У тишини библиотеке ћутање још гласније одзвања”.
Програм обухвата шеснаестоминутну тишину за 16 страдалих у паду надстрешнице у Новом Саду, после чега ће се обратити представници пленума НБС, а предвиђен је и наступ Хора студената Факултета музичке уметности у блокади.
Пленум НБС подсетио је у најави протеста да је здање НБС на Kосанчићевом венцу до темеља страдало у бомбардовању 6. априла 1941. године, заједно са готово целокупном баштином у њој похрањеном.
Разлог за овај протест је и зидање троспратне гараже, уз саме темеље НБС, а према оцени запослених, може имати истоветне последице по писано наслеђе као и само бомбардовање.
Фонет/Катарина Станков
Блокада раскрснице и шеснаест минута тишине у Шапцу
"Не одустајемо до испуњења свих студентских захтева", поручују шабачки студенти и матуранти окупљени на раскрсници између Библиотеке и Музеја, преноси дописник РТС-а.
У блокади саобраћаја и 16 минута тишине за настрадале у паду настрешице у Новом Саду подржали су их просветни радници, родитељи, грађани, активисти.
РТС
Студенти у блокади пружили подршку колегама са Универзитета "Унион Никола Тесла"
Студенти у блокади прошетали су до зграде Универзитета "Унион Никола Тесла" како би пружили подршку колегама који се противе одлуци тог Универзитета да се организује априлски испитни рок.
Одата је пошта за 16 настрадалих у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду 1. новембра прошле године.
Пошта страдалима у паду надстрешнице одата је блокадом Улице цара Душана
Фото: РТС / Игор Топаловић
На улазу у Крагујевац блокада кружног тока код Ђурђевданског крста
Kружни ток код Ђурђевданског крста, на улазу у Kрагујевац, блокирали су јутрос од 10 сати студенти у блокади.
Током блокаде на том простору организују се спортске активности и играње друштвених игара.
Kако је најављено, блокада кружног тока ће трајати до 16:16 часова.
Студенти из Варварина настављају пешачење према Новом Пазару
Студенти Учитељског факултета и других факултета из Јагодине, Ћуприје, Параћина, Београда и Зрењанина после ноћи проведене у Варварину настављају пут ка Новом Пазару где се у суботу, 12. априла организује велики студентски протест под слоганом "Слобода влада чаршијом".
Пред њима је деоница дуга близу 40 километара до Доњег Рибника у општини Трстеник где ће преноћити.
Студенти бициклисти наставили пут до Стразбура – данас возе до Беча уз паузу у Братислави
Студенти који су 3. априла из Новог Сада бициклима кренули у Стразбур данас настављају путовање и из Ђера у Мађарској крећу до Беча, али ће на том путу направити дужу паузу у Братислави.
Очекује се да ће студенти бициклисти петог дана путовања прећи ће још 144 километра.
Опширније
Краће
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Grupa od 80 studenata u blokadi je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji". Prolaze kroz ključne evropske gradove, a u Strazbur bi, prema planu, trebalo da stignu 15. aprila. Cilj puta je da evropskim zvaničnicima skrenu pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji.
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Građani Niša protestovali su 31. marta ispred Osnovnog suda zbog napada na Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta Niškog univerziteta, koji se dogodio 30. marta.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Коментари