Студенти у блокади: Непознати мушкарац насртао на редаре и бацао ствари на Економском факултету у Београду
Студенти у блокади Економског факултета у Београду саопштили су да је у петак увече непознати мушкарац насилно ушао у хол зграде, насртао на редаре и бацао предмете у правцу колега.
"Грађанин непознатог идентитета, који није студент наше институције, покушао је да изазове реакцију. Наши студенти одреаговали су хладне главе замоливши га да напусти установу коју чувамо заједно са портиром запосленим на Економском факултету", пише у објави студената у блокади на Инстаграму.
Апелују на колеге са других факултета да "пооштре мере безбедности на свим улазима својих установа".
Грађани Краљева окупили су се око 19 часова на Тргу Јована Сарића на позив Пленума просветних радника Краљева.
После шеснаестоминутне тишине за шеснаест страдалих испод надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду, окуљенима је прочитано саопштење Пленума просветних радника Краљева. Најоштрије су осудили, како су навели, репресију режима према најумнијим људима који су се ставили на страну правде, закона и истине коју већ пети месец траже студенти.
"Полиција је недавно задржала на граничном прелазу Алека Кавчића, српског држављанина, професора на неколико америчких универзитета. Довољно је рећи име једног – Харвард… Оснивач Фондације Алек Кавчић велики је добротвор, нарочито образовања и просветних радника. Очигледно је због тога постао сметња онима којима су вредности које он заступа стране. Овом осионом чину према Алеку Кавчићу претходили су брутални вербални напади и претње хапшењем ректору Београдског универзитета Владану Ђокићу", наводи се у саопштењу .
Како се додаје, свестан позиције и одговорности, ректор Владан Ђокић смело је стао уз своје студенте и колеге, не дозвољавајући било коме да уценама и претњама раскине везу универзитетске заједнице и студената и тиме сломи крила студентским протестима.
"Све безумље своје репресије власт је још једном показала таргетирајући и блатећи деканку Наталију Јовановић. Након тога уследио је и физички напад на њу. Још је срамнији покушај власти да се тај напад релативизује. Ми, просветни радници Краљева, осуђујемо сваки покушај гушења студентских протеста нападом на чланове академске заједнице и уједињени наставићемо још снажнију борбу за боље и праведније друштво”, стоји у саопштењу Пленума просветних радника Краљева.
Опширније
Краће
Чачани трчали централним улицама у знак протеста
После 16 минута ћутања испред Факултета техничких наука у Чачку организована је трка дужине 5.5 километара поводом Дана студената, и у знак подршке студентима који су већ пет месеци у блокади.
Чачани су трчали два круга од факултета кроз централне градске улице. После трке од 19.11 организовано је окупљење испред зграде Полицијске управе уз полусатну буку.
Опширније
Краће
Протест "Студенти су украс света" у Врању
Грађани Врања, на позив неформалне групе "Млади с југа", окупили су се у центру града.
Данашњи протест назвали су "Студенти су украс света", шетали су до зграде Педагошког факултета где су студенти говорили поводом Дана студената, поновили су да подржавају захтеве студената у блокади и да је и протест испит.
Носили су транспаренте "Радови на путу, поправљамо Србију", "Није тешко испунити захтеве", "Студенти ослободиоци, пумпај", "Љубав је на улици", а током шетње узвикивали су "Југ је устао".
На платоу испред Педагошког факултета у Врању седамнаестоминутном тишином окупљени грађани одали су пошту настрадалима у Новом Саду и Кочанима, док се у близини чула гласна музика.
Опширније
Краће
Универзите у Крагујевцу: Последњи дан за наставак школске године 22. април
Универзитет у Крагујевцу обавестио је студенте да је 22. април последњи дан за наставак школске 2024/2025. године без негативних последица по њихов статус.
У саопштењу се наводи да после тог датума Универзитет "више неће бити у могућности да успешно реализује наставни процес, испитне рокове, као и остале академске обавезе у складу са прописима и на начин којим би се гарантовала законитост рада и квалитет наставе“.
У случају немогућности реализације школске године, постоји "реална опасност од наступања негативних последица“ по статус студената када је реч о обнови године, губитку статуса оних који се финансирају из буџета, губитку права на студентске стипендије и кредите, на студентски дом и исхрану и на породичне пензије за студенте који то право остварују, стоји у саопштењу као и то да је универзитет припремио планове надокнаде наставе и испита и да ће наредних дана о томе обавестити студенте.
Опширније
Краће
Припремили Игор Топаловић и дописници РТС-а
Студенти у блокади високошколских установа у Београду упутили су још један захтев у којем траже "спровођење детаљне истраге надлежних органа ради утврђивања свих околности и одговорности у вези са појавом која је изазвала страх и панику 15. марта 2025. године у 19.11 дуж Улице краља Милана, током мирног протеста и 15 минута тишине у знак сећања на трагично настрадале у Новом Саду".
Студенти положили три венца на гроб Жарка Мариновић
Шесторо студената положило је три венца на гроб Жарка Мариновића, који је страдао 4. априла 1936. године на студентском протесту.
Жарко Мариновић је погинуо током студентских демонстрација на протесту због лоших услова студирања.
Остали студенти остали су испред улаза на гробље.
Поворка која је кренула од Правног факултета је стишала буку приближавајући се гробљу.
ФоНет/Милена Влајић
Шеснаест минута тишине, говори и наступ Блокадног хора испред Правног факултета
Студенти у блокади више београдских факултета у протестној шетњи поводом Дана студената стигли су до Правног факултета где су одали шеснаестоминутну пошту настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
После наступа Блокадног хора, одавања поште и говора студенти ће наставити шетњу до Новог гробља где ће положити венце.
РТС
Студенти у блокади испред Института за патологију
Повом Дана студента, студенти у блокади више београдских универзитета налазе се испред Института за патологију Медицинског факултета, где ће имати минут ћутања за Жарка Мариновића.
Након Института, планирано је да крену преко трга Славија у протестну шетњу до Правног факултета, где ће наступити блокадни хор Факултета музичке уметности, биће одржани говори на платоу испред факултета, као и 16 минута ћутања.
Најављено да ће потом ићи до Новог гробља где ће положити венце.
РТС
Игор Топаловић
Директорка Гимназије Краљево поднела остваку
Директорка Гимназије у Краљеву Радмила Мурганић поднела је 3. априла оставку. О томе је обавестила колектив у званичној Вибер групи те школе. Као разлог навела је тренутну ситуацију у Гиназији Краљево и изразила наду да ће колеге, којима се захвалила на подршци, разумети њену одлуку.
"Чињеница је да су притисци превелики, а накарадан систем у коме живимо је довео до тога да свако ко жели искрено да ради и за опште добро – не може да функционише. Жао ми је што је све то у толикој мери присутно у просвети где је постало незамисливо имати другачије мишљење, свој став и интегритет, а ако имаш било шта од тога – онда си угрожен. Избори и одлуке су свакако на појединцу, а ја сам изабрала да мислим (као и до сада) својом главом. Велика је част бити директор једне такве установе као што је Гимназија, али је то у овим околностима и условима неиздрзиво", навела је Радмила Мурганић.
Подестимо, готово цео колектив Гимназије у Краљеву обуставио је наставу крајем децембра прошле године у знак подршке студентским захтевима. У последњих десетак дана део колектива почео је да држи наставу, али њу сада блокира део матураната, дозвољавајући само ученицима 7. и 8. разреда и њиховим наставницима који предају овим специјализованим одељењима, да у зграду школе уђу.
На Инстаграм страни блокада Гимназија Краљево подељено је саопштење у коме се тврди да је професорка музичког напала вербално и физички напала ученике у школи, у тренутку док су шеснаестоминутном тишином одавали пошту страдалима у Новом Саду.
Блокада кружног тока на брзој саобраћајници у Ваљеву
Гимназијалци и њихови наставници у блокади су организовали вишечасовну блокаду кружног тока на брзој саобраћајници у Ваљеву, у знак подршке студентима поводом Дана студената.
На протестну шетњу до брзе саобраћајнице, дугу неколико километара, кренули су након окупљања код Ваљевске гимназије и помена за 16 настрадалих у Новом Саду.
Придружио им се и део ученика и просветних радника других школа и грађана.
Најављено је да ће кружни ток на брзој саобраћајници у Ваљеву бити блокиран од 14 до 17 часова.
RTS
Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, ПС Чукарица, довели су у службене просторије С. А. (1967) која је око 12,15 часова, након завршене блокаде Пожешке улице и разиласка грађана, са ножем у руци негодовала због обуставе саобраћаја услед јавног окупљања, саопштио је МУП.
Протест подршке ухапшенима испред новосадског суда
Испред зграде новосадског суда и тужилаштва одржан је скуп подршке притвореним студентима, професорима и активистима Покрета слободних грађана и групе Став.
Окупљени су на улазу у зграду развили транспаренте са именима ухапшених, као и велики транспарент "Данас они - сутра било ко".
Марија Васић, Ладо Јововић, Младен Цвијетић, Срђан Ђурић, Давор Стефановић и Лазар Динић ухапшени су 14. марта због сумње да су извршили кривично дело припремање напада на уставно уређење.
Њихово хапшење је уследило дан након што је на више телевизија са националном фреквенцијом пуштен аудио снимак са њиховог неформалног састанка, који је одржан у просторијама ПСГ-а.
Професорка Филозофског факултета Смиљана Милинков у говору је подсетила на неке од активности групе Став, као и на инциденте приликом избора за студентски парламент тог факултета.
"Данас је 22 дан отвореног политичког прогона студената, активиста и професора зато што су наводно припремали рушење уставног поретка, у држави где режим свакодневно руши не само Устав и законе, већ угрожава достојанство, приватност, безбедност, живот - 21 дан притвора, стеница, 21 дан неправде. Кажу добро су, држе се. Не можемо ни да наслутимо шта то значи, могу само они и њихови најближи", рекла је Смиљана Милинков, професорка Филозофског факултета у Новом Саду.
Након говора, окупљени су одржали 16 минута тишине, за жртве трагедије на Железничкој станици.
Учесници протеста су на крају ставили црвене траке преко уста.
Поводом информација на друштвеним мрежама и електронски медијима о позиву студентима за гостовање на РТС-у, Јавни сервис наводи да су нетачни наводи да су студенти у блокади позивани редом, од факултета до факултета, како је то објављено синоћ на званичној страници ФДУ у блокади на друштвеној мрежи X.
Истина је да се РТС обратио директно особи из кровне радне групе за медије студената у блокади.
Зато нису ни позвани студенти у блокади са београдског Факултета драмских уметности. Свима је предочено да ће гостовати обе стране и свако изнети своје ставове и захтеве, и то не пре 12.10, односно тек после одавања поште од 11.52 до 12.08.
Тачно је да су "Студенти 2.0" одредили Милоша Павловића да буде њихов представник.
Из кровне радне групе за медије студената у блокади РТС је у 17 часова је обавештен да ће њихов представник бити Реља Јарковачки, да би у 19 часова отказали гостовање због, како су навели, неспоразума.
У одговору РТС-у који је стигао пред емитовање Дневника 1, студенти у блокади навели су разлоге за одбијање гостовања у Дневнику 1.
Између осталог, сматрају да планираних 15 минута не оставља довољно простора за адекватно излагање ставова и мишљења, као и да им је неприхватљиво да у емисији учествују заједно са противницима студентских блокада.
У Новом Саду блокаде раскрсница, шеснаестоминутна тишина и обележавање Дана студената
И овог петка грађани Новог Сада застали су на 16 минута, преноси дописник РТС-а.
На раскрсницама широм града одржано је 16 минута тишине, за 16 жртава трагедије на Железничкој станици.
Уз најпрометније раскрснице у 11:52, грађани су самоиницијативно блокирали и више мањих раскрсница, али су и возачи заустављали своје аутомобиле и стајали поред њих, јавља дописник РТС-а.
На Тргу слободе, пошту жртвама је одржала ИТ заједница Новог Сада заједно са студентима. Поводом Дана студената, на Тргу је организовано дружење.
Матуранти на Тргу глумаца у Крушевцу, студенти Жупе у Александровцу у троипосатном разговору са грађанима
Матуранти четири крушевачке средње школе: Гимназије, Медицинске, Политехничке “Милутин Миланковић” и Економско-трговинске школе окупили су се на Тргу глумаца како би у 11.52 шеснаестоминутном тишином одали пошту страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Придружили су им се и грађани, а након тога кренули су у протестну шетњу градским улицама.
Подржавајући студенте у блокади и њихове захтеве први су у обуставу наставе кренули гимназијалци почетком фебруара, а придружили им се протеклог месеца и ученици четвртих разреда Медицинске и Политехничке школе.
Ученици који су у обустави наставе у школама организују хуманитране турнире, израђују транспаренте и украшавају школу и припремају се за упис на факултет.
У Александровцу студенти Жупе од 9.30 до 13.00 су у центру града организовали акцију разговора са грађанима.
Како су истакли, на располагању су суграђанима за сва питања и нејасноће у вези са протестима и наредним корацима.
У центру Јагодине 16 минута тишине
Грађани Јагодине, предвођени студентима Факултета педагошких наука у блокади и матурантима јагодинске гимназије, и овог петка блокирали су центар Јагодине и истакли транспарент "Јагодина уз студенте стоји да нове жртве више не броји".
У 11.52 шеснаестоминутном тишином одата је пошта страдалима испод надстрешнице у Новом саду.
Протестне шетње, ни званичних обраћања присутнима није било.
Нови скуп и шетњу по планираној рути студенти и гимназијалци најавили су за недељу у 17 часова.
Протест и 16 минута тишине у Смедереву
Грађани Смедерева, део просветних радника, студенти и ученици, данас су на 16 минута у тишини стајали испред Опште болнице "Свети Лука", како би заједно са делом запослених у овој установи одали пошту страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Грађани су се најпре, нешто пре 11 часова, на позив матураната окупили испред Гимназије на протестном скупу, где су позвали родитеље ученика ове школе, да заједно са њима бојкотују онлајн наставу, која би ускоро, како кажу требала да почне.
Наиме, након што су матуранти најавили потпуну блокаду школе 2. априла, добили су информацију од управе школе, да ће иста бити закључана и од тада се часови не одржавају у згради Гимназије.
Скуп подршке медицинским радницима у Шапцу
Грађани Шапца окупили су се како би пружили подршку медицинским радницима у том граду, јавља дописник РТС-а.
Студенти, матуранти, просветни радници, грађани, активисти окупили су се и данас испред Шабачке гимназије а затим кренули у протестну шетњу ка болници како би подршали здравствене раднике, који сваког петка одају почаст трагично настрадалим у паду настрешице у Новом Саду.
Заједно са окупљеним здравственим радницима Опште болнице и Дома здравља испред главне капије шабачког здравственог центра одали су пошту шеснаестоминутном тишином. Протест је настављен шетном градским улицама ка раскрсници испред музеја и библиотеке уз звиждање и буку.
Полиција обезбеђује скуп, а саобраћај у улицама на траси протестне шетње је обустављен.
Министарка у техничком мандату Ђукић Дејановић честитала Дан студената
Министарка просвете у техничком мандату Славица Ђукић Дејановић честитала је свим студентима 4. април - Дан студената и истакла да је потребно да се што пре успостави редован процес наставе и рада у свим образовним институцијама.
Код београдског Правног факултета одата пошта страдалима под надстрешницом у Новом Саду
Студенти у блокади као и сваког дана блокирали су Булевар краља Александра испред Правног факултета у Београду и одали пошту страдалима под надстрешницом Железничке станице у Новом Саду
Бициклисти ушли у Мађарску
Око 10.30 часова група студената бициклиста прешла је у Мађарску преко граничног прелаза Келебија - Томпа.
Улазак у Мађарску преко граничног прелаза Келебија - Томпа
РТС
Ректор Владан Ђокић честитао Дан студената
Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић честитао је Дан студената, 4. април, студентима и читавој академској заједници, уз захвалност на личном залагању да се сачува јединство и одбрани достојанство образованих младих људи у Србији.
"Универзитет у Београду већ 70 година слави Дан студената и памти пожртвованост појединца за добробит студентске заједнице", навео је Ђокић у честитки.
Студент Владимир Марковић пред полазак из Суботице
Фонет/сниматељ: Александар Мијаиловић
Студенти бициклисти наставили из Суботице ка Стразбуру
Пошто су преноћили код колега на Економском факултету у Суботици, студенти бициклисти око 9.30 часова наставили су пут ка Стразбуру.
Прва страна земља на путу је Мађарска, а студенти су се упутили на гранични прелаз Келебија-Томпа.
РТС
Студенти у блокади обележавају Дан студената, 4. април на улицама
Дан студената Универзитета у Београду, од 1955. се обележева у знак сећања на трагичну смрт Жарка Мариновића који је страдао 4. априла 1936. Жарко Мариновић је погинуо током студентских демонстрација на протесту због лоших услова студирања.
Четврти април се обележава на Универзитетима у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Новом Пазару. Овај празник је нерадан дан од 2016. године за све студенте и запослене на универзитетима.
Студенти у блокади Београдског универзитета су на свом Инстраграм профилу објавили да ће се окупити на Студентском тргу у 14h, одакле ће почети протестну шетњу, а да ће у 15h бити испред Института за патологију.
После минута ћутања за Жарка Мариновића, упутиће се према Славији где ће одати пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду и у пожару дискотеци у Кочанима. Најављен је и програм код Правног факултета где ће у 16h бити организована обраћања након чега ће студенти положити венце на Новом гробљу у Рузвелтовој улици.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju skoro pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.
Osamdeset studenata u blokadi krenulo je biciklima iz Novog Sada do Strazbura, da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji". Iz Niša je istog dana napravljena biciklistička tura po jugu Srbije kojom studenti biciklisti pozivaju građane na protest zakazan za 5. april.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Građani Niša protestovali su 31. marta ispred Osnovnog suda zbog napada na Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta Niškog univerziteta, koji se dogodio 30. marta.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra. Od Ustavnog suda zatražili su ocenu ustavnosti takve odluke Vlade.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Zaposleni na Medicinskom fakultetu u Beogradu stupili su u štrajk koji će, kako su rekli, trajati do ispunjenja studentskih zahteva.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Studenti u blokadi traže od Lekarske komore Srbije da "svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke", navodi se u saopštenju.
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Kilometarske kolone automobila su u subotu, 15. marta, od jutarnjih časova pristizale u prestonicu Srbije, a formalno organizovanje dugih pešačkih kolona ka centralnim tačkama okupljanja počelo je nešto posle 10 časova ujutru iz svih pravaca grada.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u Pionirskom parku.
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Beograđani su u petak dočekali bicikliste i kolone studenata pešaka iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu "Marš za Srbiju", kako bi stigli na veliki skup "15. za 15" u Beogradu.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 16 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Коментари