четвртак, 03.04.2025, 23:35 -> 23:47
Извор: РТС
Četvrtkom u 9: Blokade fakulteta i nadoknada nastave – ima li krajnjeg roka
Fakulteti u Srbiji su u blokadi više od četiri meseca. Ministarka prosvete u tehničkom mandatu Slavica Đukić Dejanović kaže da je 15. april poslednji rok za početak rada. Profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu Radan Stojanović smatra da iz ministarstva često licitiraju datumima, ali da postoji plan nadoknade koji uključuje kombinaciju onlajn teorijske nastave i praktičnog rada studenata sa pacijentima. Njegov kolega sa kragujevačkog Medicinskog fakulteta Vladimir Jakovljević ističe da je odgovornost za izvođenje nastave na čelnim ljudima akademske zajednice. Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Orlović navodi da je ishodište trenutne krize političko, kao i da su studenti – u tom smislu – jasno ukazali da aktuelni sistem za njih nije adekvatan. Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Vladimir Vuletić kaže da su profesori zloupotrebili studentsku energiju za ostvarenje svojih političkih ciljeva.
Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Orlović pojašnjava aktuelnu situaciju na njegovom fakultetu, ukazujući da studentskih anketa povodom podrške blokadama fakulteta do sada nije bilo.
"Studentski parlament je, rekao bih, potpuno delegitimisan. Pravni fakultet u Novom Sadu je specifičan u odnosu na sve druge fakultete, jer je bio blokiran do te mere da fizički nismo mogli da mu pristupimo", objašnjava Orlović.
Profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu Radan Stojanović smatra da su pomenute onlajn ankete studenata o izjašnjavanju za povratak na nastavu besmislene.
"To je gubljenje vremena. Nikada ne može da se ustanovi ko je stvarno glasao. Ali, u suštini, zašto bi se to uopšte radilo. Imate plenume na fakultetima – to su sastanci studenata. Tu se obrađuju teme, svako ima pravo da kaže šta misli, takođe, i da replicira. Potom se glasa i predlozi sa najviše glasova se usvajaju. Najveća zamerka je da na plenum ne dolaze svi studenti, ali i na izborima glasa oko tri miliona građana, od šest miliona koji imaju pravo glasa", kaže Stojanović.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Vladimir Vuletić ukazuje da se u javnosti govori o studentima koji blokiraju zgrade fakulteta i onim koji su okupljeni oko udruženja "Studenti 2.0", a da nema ni reči o studentima koji nisu ni na jednoj strani.
"U Srbiji imate gotovo 200.000 studenata. U parku imate sliku koliko ih je, na plenumia ih je od pet do 50, 200 ili 300 u zavisnosti od fakulteta i pitanja, ali nema reči o onima koji se ne svrstavaju ni na jednu stranu", zaključuje Vuletić.
Profesor Medicinskog fakulteta u Kragujevcu Vladimir Jakovljević ističe da studenti imaju pravo na protest i kritičko mišljenje, ali da lično nije saglasan sa načinom na koji je to sprovedeno.
"To su njihove rođene institucije. Studentski zahtevi uglavnom se odnose na to da žele da institucije rade svoj posao, a blokiraju rad institucija. Imate studente koji izražavaju svoj bunt, legitiman je, ali tu su i kolege koje se tom buntu ne pridružuju. Kao što prvi imaju pravo da iskazuju svoj stav, tako isto pravo imaju i drugi, to je sigurno. Na prvom mestu, odgovornost je na čelnim ljudima fakulteta, koji nisu omogućili i jednima i drugima da ostvaruju svoja prava", naglašava Jakovljević.
Štrajkovi, blokade, aktivnosti na fakultetu i ishodište
Profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu Radan Stojanović objašnjava situaciju povodom štrajka nastavnog kadra na njegovom fakultetu od kojeg se naknadno, i za sada, odustalo.
"Mi smo na jednoj vrsti zbora zaposlenih, gde smo imali kvorum, 12. marta doneli odluku o štrajku. Potom smo saznali za neke manjkavosti pravne prirode koje se tiču definisanja odbora i minimuma procesa rada, na poziv uprave fakulteta. Suština je da se iz nezakonitog štrajka pređe u zakonski", ističe Stojanović.
Naglašava da je ideja većeg dela profesora na njegovom fakultetu bila da se u skladu sa moralnim i etičkim principima studenti, na neki način, dodatno podrže.
"Mislili smo da bi zakonski štrajk bio prava mera podrške", kaže Stojanović.
Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Orlović napominje da aktivnosti nastavnog osoblja ne obuhvataju samo predavanja i ispite.
"Tu se nalaze i druge naučno-istraživačke radnje, a neke od njih se odvijaju. Ključno pitanje je kako ćemo nastaviti sa našim aktivnostima i da li će to što je prekinuto biti moguće da se nastavi u kontinuitetu. Studenti su svesno žrtvovali četiri meseca studentske karijere da bi skrenuli pažnju vlastima na sistem koji za njih više nije adekvatan. Pošto nemaju drugi način da iskažu svoju volju, formirali su veliku ili gvozdenu koaliciju sa građanima, što se i videlo na protestu u Beogradu 15. marta", analizira Orlović, smatrajući da će "ishodište biti političko rešenje".
Ima li krajnjeg roka
Povodom 15. aprila, odnosno, datuma koji je resorna ministarka u tehničkom mandatu Slavica Đukić Dejanović predstavila kao dan posle kojeg će akademska godina biti teško nadoknadiva, profesor Medicinskog fakulteta u Kragujevcu Vladimir Jakovljević kaže da je važnije pitanje kvaliteta nadoknade nastave.
"To će biti problematično pogotovo za kliničke predmete", sumira Jakovljević.
Stojanović ukazuje i da resorno ministarstvo često licitira krajnjim rokovima za početak nadoknade nastave.
"Prvo je to bila sredina marta, sada je april, možda bude i maj. Kod nas se nadoknađuju teorija i praktična znanja. Suština plana je da se predavanja, koja su snimljena, studentima prikazuju onlajn, tako da studenti u svakom trenutku mogu da im pristupe. Time se otvara prostor da se praktične stvari i rad sa pacijentima obavljaju u više termina", objašnjava Stojanović.
Profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić ističe da profesori koriste studentsku energiju za realizaciju svojih političkih ciljeva.
"Sa blokadama se već došlo do granice političkog. Dakle, imate dekane koji javno kažu da će ostati uz studente u blokadi ako ih bude i samo pet na fakultetu. To su veoma ozbiljne stvari koje dovode u pitanje ono što je javni interes univerziteta, a to je održavanje nastave", smatra Vuletić.
Celu emisiju pogledajte u video zapisu na početku teksta.
Коментари