Завршен протест “Кампања насиља мора да стане”, за 4. април најављен велики скуп
Протест “Кампања насиља мора да стане”, који је почео испред Ректората, завршен је позивом на велики протест који ће се у Београду одржати на Дан студената 4. априла.
Након шеснаестоминутне тишине код тужилаштва у Немањиној колона студената и грађана истим путем вратила се на Студентски трг.
Колона је застала испред Палате науке где су се чули узвици “Наука је наша” и други пут испред Студентског културног центра (СКЦ).
Протест је организован у знак подршке деканки Филозофског факултета у Нишу Наталији Јовановић, које је у недељу нападнута ножем.
Опширније
Краће
Студенти и грађани испред тужилаштва у Немањиној
Колона у којој је више стотина студената и грађана, који су шетали од Студентског трга, стигла је испред зграде у којој се налази зграда тужилаштва у Немањиној улици.
Саобраћај у Немањиној на потезу од Славије до зграде Владе је затворен. Грађани су развили транспарент “Солидарност – слобода – правна држава”.
Фото: РТС
Грађани Ужица испред Градске куће на позив здравствених радника
На позив здравствених радника, грађани Ужица окупили су се у 18 часова испред Градске куће, како би исказали подршку студентима.
Након шеснаест минута тишине окупљеним грађанима обратили су се представници Завода за јавно здравље, Апотекарске установе Ужице, као и просветни радници и студенти.
Подсетили су да, како истичу, студентски захтеви нису испуњени и да су здравство и просвета једни од оснивних стубова друштва, а они су, како кажу, озбиљно урушени.
Након тога су се протестном шетњом упутили Улицом Димитрија Туцовића, Страхињића Бана, Краља Петра I и Обилићевом, направивши на тај начин кружну стазу до Трга партизана, на коме су након два сата и завршили окупљање.
Протест против насиља у Александровцу
На позив студената Жупе у центру Александровца организовано окупљање грађана у знак протеста због напада на деканку Филозофског факултета у Нишу и насиља над осталим просветним радницима и студентима, који су у претходном периоду, како су истакли организатори, пребијани и гражени аутомобилима.
Обраћајући се окупљенима један од студената нагласио је да Жупљани оштро осуђују овакве нападе на грађане и нагласио да они неће одустати јер им захтеви још увек нису испуњени.
Окупљени су позвани да у четвртак присуствују трибини "Медији у Србији" на којој ће говорити Бранко Станковић, новинар РТС-а, а у петак ће у центру града организовати акцију "Причај са студентима ".
Након тога окупљени грађани кренули су у мирну протестну шетњу до зграде Општине Александровац где је у тишини, током 16 минута, одата пошта за 16 страдалих у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару организовали прославу Бајрама
Студенти у блокади Државног универзитета у Новом Пазару оранизовали су прославу Рамазанском бајрама испред зграде факутета за све студенте, средњошколце и грађане.
За импровизованом бајрамском трпезом смењују се од 18 часова, а славље ће, како су најавили трајати до 20 часова.
Позвали су све студенте у Србији на заједнички протестни скуп 12. априла.
Полусатна блокада кружног тока "код Цара" у Чачаку
Од 19.10 Чачани су на пола сата блокирали кружни ток "код Цара", једну од прометних раскрсница у ширем центру града.
Грађани и активисти уз гласну музику праве буку пиштаљкама вузелама, шерпама и разним удараљкама.
Код зграде Основног суда у Нишу протест због напада на деканку Наталију Јовановић
У Нишу код зграде Основног суда почео протест због напада на деканку Филозофског факултета Наталију Јовановић.
Павле Анђелковић, студент Филозофског факултета рекао је: “Ово је продукт језивог наратива који се пласира преко режимских медија месецима. Ја вас питам као забринути студент – Шта треба да се деси да би институције почеле да раде свој посао?"
Сања Игњатовић, продекан Филозофског факултета “Ми смо већ 4 месеца сведоци медијског линча којем су изложени студенти и професори, који су стали у одбрану права. Професори солидарно стоје уз своје студенте и све грађане који се боре за бољу Србију."
После говора на Синђелићевом тргу, окупљени ће кренути у протестну шетњу до зграде Универзитета, јавио је дописник РТС-а.
Код зграде Основног суда у Нишу почиње протест због напада на деканку Наталију Јовановић
РТС/Дејан Тасић
Шетња у Новом Саду због напада на деканку нишког Филозофског факултета
У кампусу Универзитета у Новом Саду почео је протест због напада на деканку нишког Филозофског факултета Наталију Јовановић, која је у Нишу нападнута и убодена ножем.
На мирну протестну шетњу "Против насиља и застрашивања" позвала је Академска мрежа Слободан универзитет, из које у позиву наводе да напад није изолован инцидент, као и да је последица "вишенедељног таргетирања академске заједнице, гушења слободе мишљења и понижавања универзитета".
Шетња је кренула у 19 часова из кампуса, а колона се креће Булеваром цара Лазара, Булеваром ослобођења, а затим Булеваром краља Петра до Улице Јована Суботића и Српског народног позоришта, а крај протеста је планиран на Тргу слободе, најављено је раније.
Шетња у Новом Саду због напада на деканку Наталију Јовановић
Протест “Кампања насиља мора да стане” испред Ректората Универзитета у Београду
Испред Ректората Универзитета у Београду окупили су се грађани на протесту “Кампања насиља мора да стане”, на који је позвао Побуњени универзитет.
Саобраћај на Студентаком тргу је заустављен, а испред Ректората се чују пиштаљке и узвици “Пумпај” и “Динстај”.
У 19 часова почела је шетња према Уставном суду. Колона јењ ишла Васином и Коларчевом улицом, преко Теразија, Улицом краља Милана и Ресаваком, а потом се иде Немањином улицом.
Протест је организован у знак подршке универзитетакој заједници која трпи све чешће притиске због подршке студентком покрету.
Фото: РТС
Протестна шетња до Новости, Курира и Политике, позивање на одговорност за написану реч
Са Трга Николе Пашића у Београду грађани су започели протестну шетњу поред редакција Новости, Курира и Политике.
Ова протестна шетња до три медијске куће зове се „Линија срамоте“, и како је образложено реч је о наставку акције од суботе када су студенти у блокади и грађани дошли испред редакције "Информера" на Вождовцу.
Демонстранти су читали имена уредника и запослених у поменутим редакцијама и позивали их на одговорност писане речи.
Како рекоше идеја је да се ови медији подсете да уређивачка политика у приватним медијима не значи одсуство било какве одговорности.
Протест универзитетских професора испред Палате правде у Крагујевцу, шетња и до МУП-а
У току је протест универзитетских професора под називом "Одбранимо академску заједницу" испред Палате правде.
Окупљени поручују да академска заједница стоји заједно и без страха у одбрани знања, људи и будућности, као и да ово нису само скупови студената и професора, већ је то простор слободе, знања и критичког мишљења што се, кажу, у Србији гази.
Од Палате правд,е велики број окупљених кренуо је у шетњу до зграде МУПа, где су одржали петнаестоминутну ћутњу и након тога се мирно разишли.
Протест је у 19 часова почео и у Нишу, Београду и Новом Саду.
"Студентска вода" за Зрењанинце - студенти Техничког факултета блокирали ЈКП Водовод и канализацију у Зрењанину
Студенти Техничког факултета у Зрењанину и грађани блокирали су данас Јавно-комунално предузеће Водовод и канализација, последњу установу у оквиру акције "Седам дана, седам установа".
На импровизованом штанду испред Водовода су студенти делили флаширану "Студентску воду", како би подсетили да је у јануару обележена 21 година од како вода у Зрењанину није за пиће.
Током блокаде, студенти су одржали и шеснаестоминутну тишину за жртве пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра.
Претходних дана студенти су у Кикинди блокирали Железничку станицу, суд, Школску управу, зграду општине, полиције и Општу болницу "Ђорђе Јовановић".
Kако су студенти навели, мисија те уличне акције усмерена је на одговорност појединих државних институција и установа.
"Притиском на њих јасно показујемо да не пристајемо на лажи, неправду, заташкавање истине, клевете и насиље, те да студентски захтеви и даље нису испуњени", поручили су студенти.
Београдска филхармонија прекида штрајк; Штрајкачки одбор: Захтеви нису испуњени, али музичари не треба да "умру од глади"
Београдска филхармонија саопштила је данас да се након три недеље штрајка враћа концертним активностима и да је први концерт заказан у петак од 20 часова, на Kоларцу.
Штрајкачки одбор Филхармоније навео је да захтеви нису испуњени, а да из Министарства културе обећавају наставак разговора, ради проналажења решења.
Одбор је поручио да су запослени револтирани и да борбу настављају кроз упорно подсећање надлежних на дата обећања.
"Штрајк смо предузели као радикалну одлуку у борби за наш положај, а обустављамо га да музичари не би ’умрли од глади’. Наше захтеве блокирају лоши закони и још горе уредбе. Зато добра воља није довољна, потребни су храброст, заинтересованост и одважност надлежних да преузму одговорност за промене закона и уредаб, чији смо таоци", навео је штрајкачки одбор Београдске филхармоније.
Фонет/Београдска филхармонија
Шеснаестоминутна тишина и протест у Шапцу, матуранти гимназије се враћају на наставу
Шапчани су и данас шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима приликом пада настрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Толико је била блокирана и раскрсница код библиотеке и музеја. Након тишине, уследила је шетња до ОШ "Јанко Веселиновић". На позив родитеља деце која је похађају, пружена је подршка просветним радницима због, како наводе, непоштовања њихове одлуке да часови трају 30 минута.
На ванредном пленуму, већина матураната Шабачке гимназије донела је одлуку да се ученици од данас врате на наставу, на иницијативу професора.
На друштвеним мрежама су, између осталог, навели да су њихови професори били уз њих, сагласни са њиховим одлукама, као и сада, али, услед већ двомесечног ускраћивања месечних прихода, нису у могућности да их даље прате.
"Ова одлука никако не значи да смо одустали од борбе, нити да су захтеви испуњени, већ је сматрамо најбољом опцијом у овом тренутку", објавили су матуранти на друштвеним мрежама.
Блокада Шабачке гимназије почела је 20. децембра прошле године, а како матуранти наводе, и даље ће учествовати у протестним шетњама, зборовима и свакодневној блокади раскрснице.
Управа Филозофског факултета у Нишу осудила напад на деканку Јовановић
Управа Филозофског факултета у Нишу најоштрије осуђује напад на деканку Наталију Јовановић. Оцењују да је то резултат вишемесечног таргетирања и понижавања академске заједнице.
Сматрају да је напад на деканку Наталију Јовановић последица вишемесечног застрашивања по таблоидима и указује на однос државе према Универзитету.
"Ја сам била са деканицом, била сам са њом у колима Хитне помоћи, у Ургентном центру, оно што је та жена доживела не би требало нико да доживи, онакав стрес, онакво понижење и онакву узнемиреност", рекла је Марија Вујовић, управница Департмана за комуникологију и новинарство.
Деканица је од јуче на кућном лечењу, а њене колеге истичу да насиље није прихватљиво и да је у супротности са вредностима, које академска заједница заступа.
Опширније
Краће
Шеснаестоминутна тишина испред Правног факултета у Београду
Студенти Правног и техничких факултета окупили су се на раскрсници Београдске и Булевара краља Александра како би шеснаестоминутном тишином одали почаст погинулима у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду.
Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду саопштио је да је "напад на деканку Филозофског факултета Универзитета у Нишу извршен ножем, на јавном месту, пред великим бројем окупљених грађана, изазвао страх, узнемиреност и згражавање широм Србије".
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju skoro pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra. Od Ustavnog suda zatražili su ocenu ustavnosti takve odluke Vlade.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Zaposleni na Medicinskom fakultetu u Beogradu stupili su u štrajk koji će, kako su rekli, trajati do ispunjenja studentskih zahteva.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Studenti u blokadi traže od Lekarske komore Srbije da "svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke", navodi se u saopštenju.
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Kilometarske kolone automobila su u subotu, 15. marta, od jutarnjih časova pristizale u prestonicu Srbije, a formalno organizovanje dugih pešačkih kolona ka centralnim tačkama okupljanja počelo je nešto posle 10 časova ujutru iz svih pravaca grada.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u Pionirskom parku.
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Beograđani su u petak dočekali bicikliste i kolone studenata pešaka iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu "Marš za Srbiju", kako bi stigli na veliki skup "15. za 15" u Beogradu.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 16 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Коментари