Читај ми!

Trećina mladih koji se kockaju postanu zavisni – kolika je pomoć u pojačanoj kontroli

Istraživanje je pokazalo da je trećina mladih koji su učestvovali u igrama na sreću postala zavisna. Posle četrdesete godine izlečenje je teško, upozoravaju stručnjaci i kažu da je kockanje najdestruktivnija bolest zavisnosti jer uništava celu porodicu. Izmene Zakona o igrama na sreću, usvojene krajem prošle godine, donose pojačanu kontrolu, a svake godine smanjuje se i broj objekata u kojima se igre priređuju. Sada ih je 2.909, 150 manje nego pre pet godina.

Kampanjom "Krokodili dolaze" muzičari iz celog regiona pozivaju javne ličnosti da ne reklamiraju industriju koja može da stvori zavisnost. To će biti zabranjeno i Zakonom o oglašavanju.

Da je zavisnost od kockanja problem koji mnogo pogađa mlade svedoče i stručnjaci Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu čiji najmlađi pacijenti imaju 12 godina.

"Kada dođu kod nas na lečenje to znači da je već dogorelo do nokata, da oni ne idu u školu, da imaju probleme u kući da demoliraju kuće i prete samoubistvom kad roditelji ne daju pare, a pritom donose lepe dugove. Negde naše iskustvo za ove od 18 do 25 kaže da roditelji vrate 15 do 30 hiljada evra pre nego što dodju na lečenje", naveo je prim. dr Ivica Mladenović, načelnik Klinike za bolesti zavisnosti Instituta za mentalno zdravlje.

Lečenje podrazumeva učešće cele porodice

Samo lečenje košta mnogo i podrazumeva učešće cele porodice. Ipak, u 66 odsto slučajeva je uspešno.

Iz udruženja priređivača igara na sreću tvrde da strogo brane maloletnicima ulazak u kladionice. Kazne za kršenje Zakona su od 100.000 do dva miliona dinara. Priređivače kontroliše Uprava za igre na sreću, koja od sada ima i direktan pristup video nadzoru u objektima. Rigoroznija je i kontrola onlajn klađenja.

"Podrazumeva se da ste vi kad ste se registrovali skenirali vaš identifikacioni dokument, da li je to lična karta ili pasoš. Veb kamera vašeg uređaja sa koga želite da igrate vas snima, softver traži 100% poklapanje vaše slike u momentu kad želite da igrate sa dokumentom koji ste prijavili", rekao je Rade Karan, direktor Udruženja priređivača igara na sreću.

Maloletnici pronalaze načine da igraju na nelegalnim stranim sajtovima

Ipak, maloletnici nađu način da igraju na nelegalnim stranim sajtovima. Uprava za igre na sreću blokirala ih je više od hiljadu.

Izmenama Zakona uvodi se i dodatna obaveza da se poster sa upozorenjem o zavisnosti i zabranom za maloletnike istakne i na izlogu. Udaljenost kladionice od škole mora biti 200 metara, a 100 metara između dva objekta.

"Polazeći od toga da je tu bilo raznih nepreciznosti ovim zakonom se uvodi nova obaveza da priređivači moraju pribaviti veštačenje nadležnog veštaka saobraćajne struke koji će tačno utvrditi udaljenost tako da nema spora", navela je Slavica Savičić, državni sekretar Ministarstva finansija.

Po tom osnovu ugašena su 24 objekta. Ipak, svi koji su dobili dozvolu za rad pre 2020. od kada se Zakon primenjuje ostali su na istom mestu, pa čak i jedni do drugih.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом