МУП: Кривична пријава против возача "пежоа"
Припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Пазару, у сарадњи са Основним јавним тужилаштвом у овом граду, "поднели су кривичну пријаву против А.Х. (1982) због постојања основа сумње да је извршио кривично дело угрожавање јавног саобраћаја". стоји у саопштењу МУП-а.
Како наводе, "он се сумњичи да је данас, управљајући 'пежоом', на раскрсници улица Вука Караџића и Јошаничког кеја, ретровизором ударио у руку деветнаестогодишњег суграђанина који је држао мегафон и покушао да га заустави, како би омогућио групи студената да уђе у раскрсницу и блокира је".
У саопштењу МУП-а стоји и да је деветнаестогодишњак задобио лаке телесне повреде.
Завршен протест у Новом Пазару, студенти блокирали четири локације у граду због повређеног колеге
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару блокирали су око девет вечерас четири локације у граду.
Блокирани су магистрала и све њој паралалене улице које су најпрометније. Блокада је трајала више од сат, а како кажу, желели су да пошаљу јасну поруку да оштро осуђују сваки вид насиља којем су студенти свакодневно изложени.
Током блокаде су узвикивали пароле "Нећете нас газити", "Нови Пазар" и "Дунпај" и више пута певали незваничну химну града "Kад погледам са бедема".
Студенти су се након протеста мирно разишли.
Лазаревац – скуп подршке студентима
Неформална група средњошколаца у Лазаревцу организовала је у центру града скуп подршке студентима у блокади и њиховим захтевима, пише Фонет.
Фото: Фонет
Марко Драгославић
У Пожеги протест на Тргу слободе
Просветни радници у Пожеги у петнаестоминутној тишини одали су пошту за 15 жртава трагедије у Новом Саду након чега су кренули са грађанима у протестну шетњу, да би тако изразили подршку колегама и студентима који блокирају факултете широм Србије.
"Ало! Пожега је уз студенте!" - транспарент је на челу колоне која се упутила у протестну шетњу градом.
Протест на Тргу слободе својеврсна је увертира за велики скуп 23. фебруара, који организују грађани из тог града и околних места, па се очекују и становници Ужица, Ариља, Чачка, Kосјерића, Лучана, Љубовије, Гуче, Ивањице, Севојна, Бајине Баште, Сјенице, Чајетине…
Грађани Коњарника блокирали Устаничку улицу у Београду
Грађани београдског насеља Kоњарник блокирали су вечерас Устаничку улицу, централну саобраћајницу у том делу града, у знак подршке студентским захтевима.
Скуп је почео окупљањем испред Спортског центра "Шумице", уз прављење буке пиштаљкама и вувузелама.
На почетку колоне је транспарент "Устала је Устаничка", а скуп обезбеђује саобраћајна полиција.
Учесници скупа од 19.45 часова блокирају раскрсницу улица Војислава Илића и Устаничке, а од 19.52 до 20.07 одаће пошту погинулима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студент Државног универзитета у Новом Пазару Хамза Зиљкић повређен је данас током блокаде магистралног пута у Новом Пазару.
На њега и колегу студента, налетео је аутомобил који је претицао колону и није имао намеру да се заустави, тврди Зиљкић и додаје да је на тој локацији било присутно више студентата.
Напомиње да има повреде руке и јаке болове у доњем делу леђа и врата и да су га доктори прегледали.
С друге стране, возач негира је да је ударио студента Хамзу Зиљкића и побегао. Такође је навео да не бежи од одговорности.
Полиција се још увек није огласило повом овог случаја али сазнајемо да је истрага у току. Овим поводом, студенти Државног универзитета у Новом Пазару позвали су вечерас суграђане на протест током кога ће бити блокирано више локација.
Протест почиње у 20:30 а окупљање је најављено испред ове високошколске установе.
РТС
Топличани симболично одликовали студенте који су пешачили до Крагујевца
На Тргу топличких јунака у Прокупљу одржан је протест и скуп подршке студентима и њиховим захтевима.
Након 15 минута тишине, чиме је одата пошта страдалима испод надстрешнице у Новом Саду, поворка је кренула главном градском улицом до Дома Културе, где се сусрела са студентима из Прокупља који су из Ниша пешачили до Крагујевца.
Грађани Прокупља су их, симболично, тим поводом одликовао повељом за Сретењски подвиг достојан топличких јунака.
Окупљеним грађанима студенти су поручили да су непоколебиви у својој намери да истрају до испуњења захтева.
Прокупчани свакодневно протестују на Тргу Топличких јунака у знак подршке студентима и њиховим захтевима.
Протест у Лесковцу у организацији Технолошког факултета
На Булевару ослобођења испред Технолошког факултета у Лесковцу одржан је протест подршке студентским захтевима.
Окупљање су организовали студенти Технолошког факултета, а придружили су им се средњошколци, професори, грађани Лесковца.
Шеснаестоминутном тишином одата је пошта настрадалима у паду надстршнице у Новом
Саду и седамнаестогодишњем Андрији Илићу кога је насмрст претукао вршњак.
Транспарентима су поручили да није време за спавање.Током протестне шетње која је кренула од Технолошког факултета улицама града узвикивали су "Пумпај" и "Изађите напоље".
Протест је обезбеђивала полиција.
Протест испред Министарства културе завршио се блокадом Културног центра Београда
Неформална иницијатива "Култура у блокади" организовала је протест испред Министарства културе, под називом "0,67 одсто захтева у култури".
Учесници скупа, радници у култури и уметници блокирали су Влајковићеву улицу. Они су истакли транспаренте на којима пише "Експозитура култура", "Не дамо Генералштаб", "Култура у блокади" и "Сва власт пленумима".
Протестна шетња је завршена испред Kултурног центра Београда (KЦБ), у Kоларчевој улици, а затим су учесници ушли у ту институцију, коју су, како су навели, "ослободили".
На улазу у KЦБ налази се транспарент на коме пише "Ослобођени KЦБ", а вечерас је ту планирано одржавање пленума уметника.
На вратима KЦБ залепљен је Kућни ред, у коме, поред осталог, пише да за време акције "ослобађања KЦБ" улаз у простор остаје слободан за све, по правилима која важе у редовно радно време.
Нико ни на који начин не сме да омета право запослених да долазе на радна места, како би легално практиковали своје право на штрајк.
Такође се наводи да су отказани сви јавни програми из најављеног плана активности.
У Kућном реду пише и да ће у случају полицијске интервенције пружити пасивни отпор.
Од Министарства културе учесници протеста захтевају да "култура буде доступна свима".
"Неопходна је промена начина управљања институцијама културе и успостављање основних механизама за демократско и децентрализовано управљање, кроз укључивање шире културне заједнице у пленуме, на којима ће се поново осмислити структура институција и укинути неједнакости сваке врсте", истичу у овој иницијативи.
Они захтевају да се обезбеди одрживо финансирање културе, уз најмање један и по одсто буџета на републичком и шест одсто на локалном нивоу, уз праведну расподелу новца и учешће свих актера у култури.
Траже и објављивање комплетне документације о пројекту Експо 2027, укључујући уговоре, буџетска издвајања и планове, као и да се заустави инвестициони урбанизам и рушење културног наслеђа.
"Први кораци у том процесу су поништење противзаконитих и противуставних одлука Владе Србије, које су довеле до губитка статуса непокретног културног добра зграда Генералштаба, као и поновно утврђивање статуса непокретног културног добра целокупном комплексу Београдског сајма", наводи се у захтевима.
Такође, захтевају да се санкционишу медији који промовишу говор мржње и да се прекине са таргетирањем и претњама грађанима.
"Нећемо овде стати. Ово је тек 0,67 одсто наших захтева - таман колико је ове године планирано да се из јавног буџета издвоји за културу у Србији", истакли су они.
Фонет/Алесандар Барда
Матуранти Гимназије у Врању одали пошту жртвама
Матуранти Гимназије „Бора Станковић” у Врању данас су петнаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у Новом Саду, када је урушавање надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду однело 15 живота.
За разлику од ранијих пута када су одавали пошту страдалима у Новом Саду, матуранти су данас држали транспаренте са осмишљеним порукама власти, чији је заједнички именилац жеља да не живе у коруптивном друштву.
Нарочито је био упадљив транспарент са написом "Све дечје стазе воде од игре до слободе", који алудира на њихову борбу за правду, демократију, слободу и друштво без криминала и корупције.
Са матурантима су испред зграде Гимназије стајали њихови професори, који су пружили подршку својим ђацима.
Протест адвоката у Крушевцу
На платоу испред зграде суда у Крушевцу у подне је организован неформални скуп чланова Одбора адвоката како би пружили подршку студенатима који у захтевима траже истину и правду, имајући у виду да са осталим колегама из правосуђа у свим предметима настоје да утврде истину да би се дошло до правде.
Адвокат Боривоје Лачњевац изјавио је да им је циљ и да охрабре колеге да имају право на своје мишљење, као и да за то нико не треба да сноси последице у слободној и демократски уређеној земљи.
"Стеденти траже примену закона, поштовање Устава и поступање у складу са надлежностима одговорних. То води уређењу друштва, то су и основни захтеви који су потребни да би профункционисало, као и да свако крене да ради свој посао", рекао је Лачњевац.
Блокада саобраћаја испред Библиотеке и Музеја у Шапцу
На позив матураната и студената у Шапцу и даље блокаде саобраћаја испред Градске билиотеке и Музеја. Петнаестоминутном тишином одата је пошта настрадалим у Новом Саду, а уз младе истрајни у подршци студентским захтевима су окупљени родитељи, просветни радници, грађани, активисти.
Панои су за индентификацију става, а порука "Тајна среће је слобода, а тајна слободе је храброст" и кажу да неће одустати док институције не почну да раде по закону и надлежности.
Фото: РТС
Као и ранијих дана Чачани су петнаестоминутом тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије. Накратко је блокирана и раскрсница испред школе.
Фото: РТС
Tишина испред Правног факултета у Београду
На Булевару краља Александра блокирана је раскрсница испред Правног факултета и студенти су одржали петнаестоминутну тишину за страдале у паду надстрешнице 1. новембра у Новом Саду.
Studentski protesti i blokade zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, nastavljeni su posle protesta studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu. Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo, a dvoje ljudi teško povređeno.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su u nedelju, 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари