На путу ка Сајму, код Ада мола 15 минута тишине - колона "Чукарица (у)стаје"
Становници Видиковца, Жаркова, Чукаричке падине и Бановог брда код ТЦ Ада мол, у петнаестоминутној тишини одали су пошту за 15 страдалих на Железничкој станици у Новом Саду. Потом су се упутили ка Сајму.
Саобраћај је блокиран у Радничкој улици у траци ка центру града.
На почетку Радничке улице, где су грађани стајали, у колону је ушао млађи мушкарац и питао их где ће, почео да их гура и тражио да се склоне, али је одмах реаговала полиција која обезбеђује шетњу и није дошло до већег инцидента.
Фото: Фонет/Милица Вучковић
У Ћуприји протестна шетња и припреме за дочек нишких студената 13. фебруара
Грађани Ћуприје, студенти и матуранти средњих школа окупљени у центру града одали су у 16 часова петнаестоминутну пошту страдалима у Новом Саду.
Скупу су се обратиле студенткиње Фармацеутског факултета у Београду и Високе медицинске школе у Ћуприји.
Прикупљани су и добровољни прилози за организацију дочека нишких студената 13. фебруара који ће на путу ка Kрагујевцу застати у Ћуприји.
Учесници скупа затим су кренули у протестну шетњу главном градском улицом. Саобраћајна полиција регулисала је саобраћај и пратила колону.
Шетња до београдског Сајма преко Жаркова и Чукаричке падине
Грађани из београдских насеља Видиковац, Церак виногради и Жарково који су данас кренули у протестну шетњу до Сајма, у знак подршке студентима и просветарима, застали су у Жаркову, а затим се упутили ка Чукаричкој падини.
За саобраћај је блокиран део Трговачке улице.
Kолони се прикључују грађани, возачи аутомобила који се крећу супротном траком трубе у знак подршке. Са околних тераса чују се шерпе, пиштаљке, аплаузи.
Жена која је носила две кесе из продавнице, преноси репортер Фонета, покушала је да прође кроз колону, али су је учесници протеста замолили да се склони.
Група нишких професора са студентима и грађанима стигла пешке у Мерошину
Група професора Универзитета у Нишу са студентима и грађанима, препешачила је петнаест километара до Мерошине, на скуп под називом "Не ћутимо на говор мржње".
На скуп су позвали у знак подршке студентима и професорима који су се прошле суботе окупили у Мерошини, након чега су вређани и таргетирани на Фејсбук групи "Мерошинске вести".
"Увреде и таргетирање на рачун моје професорке, колеге и мене, па затим и свих осталих студената и професора, заиста је било поражавајуће и жалосно за друштво у коме живимо. Окупили смо се да покажемо да је удар на једног од нас, заправо удар на све нас", изјавила је студенткиња Природно-математичког факултета у Нишу Маја Илијев.
Јелена Игњатовић, професорка на нишом Природно–математичком факултету рекла је да су свесни да је у мањој средини много теже борити се против система који је спреман на претње, уцене и примену силе. "Више нема разлога за страх", навела је Игњатовићева.
Трифун Митић из Мерошине истиче да је било непристојних изјава, што их је окупило у великом броју.
Из Ниша се ишло у још две колоне, бициклима и аутомобилима, а са грађанима Мерошине стајали су 15 мунута у тишини за страдале у Новом Саду.
Студенти, средњошколци и грађани завршили су данас у 13 часова и 40 минута шетњу улицама Земуна, коју су почели у 12 часпва и 7 минута, након одавања поште за 15 убијених у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра.
Саобраћајна полиција је обезбеђивала шетњу улицама Главном, Цара Душана, Новоградском, Угриновачком, Горњеградском, Првомајском, Прилазом и Вртларском, до повратка на Пољопривредни факултет, а инцидената није било.
Током шетње су организатори замолили учеснике да поред Kлиничко болничког центра престану да дувају у пиштаљке и трубе, како би на тај начин захвалили запосленима који их подржавају свакодневним протестима и блокирају на 15 минута Вртларску улицу.
У колони је био велики број родитеља са децом, преноси репортер Фонета.
На углу Вртларске и Творничке улице колона се поделила у два дела - један се вратио према центру Земуна, а други је отишао, уз пратњу полиције, да се придружи учесницима протеста на кружном току код зграде Општине Нови Београд.
Опширније
Краће
"Чукарица (у)стаје", протестна шетња од Видиковца до Сајма
Становници из београдских насеља Видиковац, Церак виногради и Жарково кренули су, нешто после 14 часова, у протестну шетњу до Сајма, у знак подршке студентима и просветарима.
Протест под називом "Чукарица (у)стаје" почео је испред ресторана Мекдоналдс на Видиковцу.
Учесници протеста на челу колоне носе транспарент "Раковица уз студенте и наставнике" и заставе Србије и дувају у пиштаљке.
Планирано је да колона иде преко Жаркова, Падине, до Ада Мола, где ће петнаестоминутном тишином одати пошту погинулима при паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду 1. новембра.
Затим ће се упутити ка Сајму, где је планирана блокада.
Скуп обезбеђује полиција, а саобраћај је блокиран дуж трасе којом пролазе.
У Љубљани тишина и подршка студентима у Србији, предати захтеви градоначелнику Јанковићу
Тачно у 11.52, када се 1. новембра прошле године срушила надстрешница у Новом Саду, у Љубљани је почео протест подршке протестима у Србији.
После петнаестоминутне тишине испред амбасаде Србије, окупљени су изразили незадовољство градоначелником Зораном Јанковићем, због његове подршке Александру Вучићу.
Затим је отпочела шетња љубљанским улицама до Прешерновог и Градског трга, где су прочитали своје захтеве упућене градоначелнику Јанковићу, преноси РТВ Словеније.
У захтевима је, између осталог, наведено да се градоначелник извини грађанима Србије, подржи блокаде студената и осуди насиље.
Опширније
Краће
Блокиран кружни ток код ГО Нови Београд
Студенти, грађани и просветни радници блокирали су кружни ток код ГО Нови Београд, а њима су се придружили и студенти са Филозофског факултета који су кренули пешке од Ректората.
Блокада ће трајати један сат.
Блокада кружног тока је у оквиру акције "Нови Београд шета за просвету", уз учешће организације Пулс београдских основних школа, која обухвата школе у потпуној и делимичној обустави.
Шетња "Родитељска солидарност" кроз Нови Сад
Родитељи ђака, наставници и грађани окупљали су се данас у Новом Саду испред школа, одакле су заједно прошетали до раскрснице код Футошке пијаце. Ту су одали пошту страдалима у паду надстрешнице петнаестоминутном тишином у 11.52.
Затим су кренули до зграде Скупштине Града и Градске управе за образовање где је одржан скуп под слоганом "Родитељска солидарност", у знак подршке студентима у блокади и просветним радницима. Скупу су се обратили представници родитеља и наставника, јавља дописник РТС-а. Окупљени су затражили обуставу рада школа.
Након тишине шетња кроз Земун
Након одржаних 15 минута тишине на Авијатичарском тргу, као знак почасти жртвама пада надстрешнице у Новом Саду 1. новембра, колона студената, средњошколаца и грађана кренула је у шетњу земунским улицама и то не само у центру.
Њима су се придружили и мотористи, а скуп обезбеђују полицијске снаге.
Fonet/Davor Lukač
Блокада Газеле у Београду сутра од 11 до 18 часова
Београдски студенти у блокади су под слоганом "Газимо Газелу, јер ви газите правду" позвали грађане на блокаду Газеле сутра, у недељу од 11 до 18 часова.
Сутра се навршава 100 дана од трагедије у Новом Саду.
Блокада раскрснице Краљице Марије и Рузвелтове
Студенти и окупљени грађани блокирали су раскрсницу улица Краљице Марије и Рузвелтове одавајући пошту настарадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студенти са Филозофског факултета кренули ка кружном току код ГО Нови Београд
Студенти са Филозофског факултета окупили су се испред Ректората, одакле су се упутили ка Новом Београду, како би подржали акцију "Нови Београд шета за просвету" и блокаду кружног тока код зграде општине, која почиње у 13 часова.
Најављено је да ће студенти ићи тротоаром, рутом - Студентски трг, Улица Вука Караџића, Топличин венац, Поп Лукина, Бранков мост, Булевар Михајла Пупина, до кружног тока.
У блокади кружног тока учествује и организација Пулс београдских основних школа, која обухвата школе у потпуној и делимичној обустави.
Професори из Ниша кренули пешице у Мерошину
Група професора Универзитета у Нишу и студената кренула је пешице од Ниша у Мерошину, где је заказан скуп под називом "Не ћутимо на говор мржње".
Неформална група наставника, истраживача и сарадника нишког Универзитета на овај скуп је позвала у знак подршке студентима и професорима који су прошле суботе били у Мерошини на првом скупу у овој општини, након чега су вређани и таргетирани на Фејсбук групи "Мерошинске вести".
Посебно су, како наводе, вређани студенти и професори Природно математичког факултета.
Мерошина је од Ниша удаљена петнаестак километара а осим пешице до Мерошине ће се ићи у још две колоне бициклима и аутомобилима.
Posle studentske blokade Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati, povodom tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici kada je u padu nadstrešnice 1. novembra 2024. stradalo 15 ljudi, a dve osobe su teško povređene, kao i jednodnevne blokade beogradske Autokomande nekoliko dana pre, istim povodom, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadama su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари