Читај ми!

Srpska PVO na radaru američkog magazina – šta FK-3 znači za odbranu Srbije

Urednik emisije "Dozvolite" Goran Janićević kaže, povodom pisanja američkog magazina "Millitary watch" o PVO Srbije, da će sistemom FK-3 biti pokrivene kompletne strateške tačke koje su važne za odbranu od potencijalnog napada iz vazduha.

Američki magazin Millitary watch piše o raketnom sistemu FK-3 koji čuva nebo Srbije, a tekst je objavljen pod naslovom "Srbija sada ima jednu od najboljih mreža protivvazduhoplovne odbrane u Evropi".

Mreža srpskih raketnih sistema protivvazduhoplovne odbrane je, prema mišljenju američkog magazina, uvođenjem FK-3 transformisana u jednu od najmoćnijih na kontinentu.

Ipak, kako iz specijalizovanog medija ističu, daleko od toga da je impresivna u poređenju sa drugim državama.

Urednik emisije Dozvolite Goran Janićević rekao je u Jutarnjem programu da su informaciju o PVO sistemu koji se koristi u Srbiji potom preneli i drugi mediji.

"Ono što je glavno jeste da sistem FK-3 ima domet, može da uništi cilj na daljinama do 100 kilometara u daljinu i 27.000 metara u visinu", naveo je Janićević i precizirao da se FK-3 svrstava u sisteme srednjeg do velikog dometa.

"Biće pokrivene sve strateške tačke u Srbiji"

Ocenjuje da spada u najsavremenije i najmoćnije sisteme tog tipa u svetu, ali da nije najmoćniji.

Janićević ističe da je važno za Srbiju da će, kada se završi opremanje sistemom FK-3 u svim jedinicama za protivvazduhoplovna dejstva gde se to planira, biti pokrivene kompletne strateške tačke u Srbiji koje su važne za odbranu od potencijalnog napada iz vazdušnog prostora.

"Glavni grad Beograd, fabrike, namenske industrije, mesta na kojima živi najveći broj stanovnika i tako dalje", objašnjava Janićević.

Kako kaže, u ovom trenutku ne može da se kaže pouzdano koliko tih sistema ima Vojska Srbije.

Janićević napominje da je FK-3 izvozna varijanta sistema HQ-22.

"HQ je engleska skraćenica za taj raketni sistem, koji u stručnim krugovima označava kao kineski S-300. HQ-22 je skraćenica na kineskom 'Crvena zastava 22'. Taj originalni kineski sistem ima domet 170 kilometara", naveo je urednik emisije Dozvolite.

Ovaj model, kao i sve izvozne varijante u kineskoj vojnoj industriji, ima smanjene karakteristike, precizira stručnjak.

"Naš sistem ima domet 100 kilometara i naša vojska je na gađanjima u Kini gađala i pogodila ciljeve na daljinama blizu 100 kilometara", kaže Janjićević.

Rekacija domaće i šire javnosti

Podseća da je domaća i šira javnost saznala da je Srbija platila FK-3 avgusta 2020. godine.

"Bilo je brojnih reakcija u Rusiji i u Kini. Rusi su bili ljuti. Nije bilo nekih zvaničnih, tvrdih reakcija. Oni su mislili da će Srbija kupiti S-300 ili S-350 ili S-400. Međutim, naša država se odlučila da kupi FK-3", kaže Janićević.

Objašnjava da je FK-3 i jeftiniji od ruskih sistema. "Zanimljivo je, na primer, da je u kineskim medijima vladala pobednička euforija na kineskim vojnim forumima, čak i u kineskom partijskom glasilu na engleskom jeziku", istakao je Janićević.

To je bio prvi izvozni posao za FK-3, a potom ga je kupio i Tajland, naveo je Janićević.

"Vidite, pripadnici Vojske Srbije kojima je radno mesto u okviru jedinica gde se nalazi FK-3 imaju redovnu obuku", kaže Janićević.

Kao važno navodi da je to savremen sistem koji zahteva manji broj ljudi i ima mnogo softverskih elemenata sistema koji zahteva da se taj softver ažurira, rekao je Janićević.

"Grčka najjača vojna sila u regionu"

U regionu trenutno sistem velikog dometa ima Rumunija.

"Ona ima američki 'patriot'. To je sistem koji je po deklarisanim taktičko-tehničkim karakteristikama bolji od FK-3. Ima i veći domet i po daljini i po visini. Rumuni planiraju čak da otvore fabriku za proizvodnju raketa za 'patriot' ", kaže urednik emisije Dozvolite.

Dodaje da je Mađarska opremljena i ima sistem sa maksimalnim dometom od 50 kilometara.

"Kada je u pitanju zaštita neba Srbije, Srbija se svrstava u sposobnije i bolje opremljene države. Posebno ako imamo u vidu, na primer, da Hrvatska gotovo da nema raketne sisteme za protivvazduhoplovnu odbranu", upoređuje gost Jutarnjeg programa.

Kaže da će ga Hrvati dobiti u narednih godinu ili dve dana, a da Bugarska ima zastarele sisteme.

"Makedonija je u sličnoj situaciji kao Crna Gora, Bosna i Hercegovina", rekao je Janićević.

Ocenjuje i da je Grčka značajnija i jača vojna sila i od Rumunije i Srbije zajedno.

петак, 10. јануар 2025.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње